نسخه چاپی

پاسخ ایران به اتهامات بحرین، امارات و كانادا

نماینده جمهوری اسلامی ایران به ادعاهای بی‌اساس وزرای خارجه بحرین، امارات عربی متحده و نماینده كانادا كه در هفتادمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد اظهار شده بود، پاسخ داد.

به گزارش نما به نقل از تسنیم: غلامعلی خوشرو نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل به ادعاهای بی‌اساس وزرای خارجه بحرین، امارات عربی متحده و نماینده کانادا که در هفتادمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد اظهار شده بود، پاسخ داد.

وی در پاسخ به سخنان وزیر خارجه بحرین که ایران را به دخالت در امور داخلی این کشور متهم نمود، گفت: طرح این اتهامات از سوی مقامات بحرینی تلاشی برای سرپوش گذاردن بر نقض حقوق اساسی اکثریت مردم بحرین توسط اقلیت حاکم است و تا زمانی که اقلیت حاکم حق اکثریت را مورد تعدی قرار می‌دهند هیچ تلاشی از جمله اتهاماتی مانند دخالت خارجی به حل مسئله کمک نمی‌نماید.

نماینده ایران در پاسخ به اظهارات وزرای خارجه بحرین و امارات عربی متحده در خصوص سخنان اخیر مقامات جمهوری اسلامی ایران در مورد حادثه اخیر منا که موجب شد تعدادی از حجاج عزیز جان خود را از دست بدهند، افزود: اظهارات منزجر کننده دو مقام بحرینی و اماراتی در اموری که به آنها مرتبط نمی‌باشد، کمکی به حل موضوع نخواهد کرد.

همچنین در پاسخ به اظهارات تکراری دو کشور مذکور در خصوص تحریف نام خلیج فارس و موضوع سه جزیره ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک نماینده کشورمان اظهار داشت: تغییر نامهای جغرافیایی با انگیزه سیاسی در کنفرانس‌های متعدد سازمان ملل متحد رد شده و مایه تأسف است که علی‌رغم برخی انگیزه‌های سیاسی پشت تحریف نام خلیج فارس برخی مقامات کشورهای عربی به رویه نخ‌نمای گذشته خود برای تحریف نام این آبراه ادامه می‌دهند.

نماینده ایران ضمن تأکید بر حاکمیت کامل جمهوری اسلامی ایران بر سه جزیره ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک هرگونه ادعا در خصوص جزایر مذکور و نحوه اداره آنها را مداخله در امور داخلی ایران نامید و آن را غیر قابل قبول دانست.

وی در همین زمینه افزود: ایران همواره به‌دنبال گسترش روابط دوستانه مبتنی بر حسن همجواری با کشورهای همسایه خود و مذاکره در خصوص مسائل فی‌مابین می‌باشد اما مسلم است که تمامیت ارضی و حاکمیت جمهوری اسلامی ایران بر جزایر سه‌گانه مذکور قابل مذاکره نمی‌باشد.

در پاسخ به سخنان معاون وزیر خارجه کانادا، نماینده جمهوری اسلامی ایران گفت: اظهارات نماینده این کشور علیه کشورمان به‌دلیل نگرانی دولت محافظه‌کار در خصوص از دست دادن فضای مناسب برای ادامه رویه گذشته این کشور در تحریف حقایق علیه ایران و نگرانی از تأثیر توافق هسته‌ای بر سیاست‌های ایران هراسی دولت کانادا می‌باشد. مایه تعجب است که کانادا با سابقه حقوق بشری مسئله‌دار خود به‌ویژه در زمینه نقض حقوق بومیان، آفریقایی‌تبارها و مهاجرین در این کشور و حمایت بی‌قید و شرط از رژیم صهیونیستی، خود را مدافع حقوق بشر تصور نماید.

۱۳۹۴/۷/۱۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...