نسخه چاپی

ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه توسط روسیه

یك وبگاه صهیونیستی نوشت: نیروی هوایی تركیه، انگلیس، اسرائیل برای انجام عملیات هوایی در سوریه نیاز به هماهنگی با روسیه دارند و در غیر این صورت خطر سرنگونی جنگنده‌های آن‌ها وجود دارد.

به گزارش نما به نقل از فارس، وبگاه صهیونیستی «دبکا فایل» در گزارشی مدعی شد که روسیه بدون اطلاع رسانی همگانی اینک منطقه پرواز ممنوعه موثری را بر فراز قسمت اعظم سوریه، بخش گسترده‌ای از شمال اسرائیل منجمله بلندی‌های جولان و نیز جنوب ترکیه که پایگاه هواپیماهای آمریکا برای حمله به سوریه می‌باشد و نیز قبرس محل پایگاه‌ انگلیس، ایجاد کرده است.

بر این اساس، روسیه رزمناو «موسکاوا» مجهز به 64 موشک ضد هوایی پیشرفته «اس _300» را مقابل بندر لاذقیه مستقر کرده است. وجود موشک‌های اس 300 در عرصه نبرد در سوریه به این مفهوم است که نیروی هوایی ترکیه، انگلیس،اسرائیل و اردن برای انجام عملیات هوایی در سوریه یا لبنان نیاز به هماهنگی با روسیه دارند و در غیر این صورت خطر سرنگونی جنگنده‌های آن‌ها وجود خواهد داشت.

منابع نظامی دبکا در این باره اعلام داشتند حال با ایجاد چنین وضعیتی تنها جنگنده‌های پنهان کار قادر به عبور از سد این موشک‌های پیشرفته هستند و نیروی هوایی اسرائیل، انگلیس، اردن و یا ترکیه و اسکادران‌ جنگنده‌های آمریکا حاضر در ترکیه که شامل جنگنده‌های اف 16 هستند، چنین هواپیماهایی را در اختیار ندارند.

به نوشته دبکا فایل، موشک اس 300 بردی برابر 150 کیلومتر دارد و می‌تواند هر نوع موشکی از جمله موشک های کروز و نیز هواپیما را سرنگون سازد. هرچند که «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه حین دیدار «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل از مسکو در تاریخ 21 سپتامبر سال جاری قول داده بود که اجازه دسترسی موشک‌های اس 300 را به ارتش سوریه نخواهد داد اما او وعده‌ای را مبنی بر عدم استقرار این موشک‌های در کشتی‌های جنگی روسیه حاضر در دریای مدیترانه مجاور سوریه و اسرائیل نداد.

دبکا فایل در خاتمه این گزارش به نقل از منابع نظامی خود خاطر نشان ساخت، در حالی‌که حملات هوایی روسیه تاکنون محدود به ناحیه‌ای واحد نبوده حال با وجود اضافه شدن موشک‌های اس 300 گزینه‌های نیروی هوایی روسیه را در عرصه نبرد وسعت می‌بخشد.

۱۳۹۴/۷/۱۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: