نسخه چاپی

نوبخت: تحریم‌ها بی‌اثر بوده است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور گفت: طبق گزارش صندوق بین‌المللی پول نرخ شاخص به شش تا هفت درصد افزایش می‌یابد و تورم نیز كمتر می‌شود و این نشان می‌دهد كه تحریم‌ها بی‌اثر بوده است.

به گزارش نما، محمدباقر نوبخت پیش از ظهر پنجشنبه در دومین روز اجلاس جامعه مدرسان حوزه علمیه قم در ساری، بابیان اینکه کمتر از دو سال فرصت خدمتگزاری برای دولت باقی‌مانده است، تصریح کرد: برای ارزیابی عملکرد دولت باید شرایط قبل از دولت نیز بررسی شود.

وی گفت: درآمد ایران قبل از دولت یازدهم از ۱۱۸ میلیارد دلار به حدود ۵۲ میلیارد دلار کاهش‌یافت و همچنین پیش‌نویس نفت برابر غذا نیز روی میز دشمنان کشورمان بود.

کاهش درآمد کشور به ۲۴ میلیارد دلار

وی اظهار داشت: میزان درآمد کشور در سال جاری از ۵۲ میلیارد دلار به ۲۴ میلیارد دلار کاهش‌یافته است و برای اینکه بتوانیم حلقه تنگ ظالمانه و ضد انسانی را رفع کنیم باید برنامه ریزی داشته باشیم.

نوبخت به دو شاخص مهم اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: این شاخص به منفی ۶.۸ درصد و منفی ۹ درصد رسیده بود و تورم نیز به بالای ۴۰ درصد رسیده بود.

معاون رئیس‌جمهور بابیان اینکه تحریم‌ها به اوج رسیده بود، گفت: با همه تحریم‌ها و فشارها دولت موفق شد تورم را به زیر ۱۵ درصد برساند و رشد منفی اقتصادی را به رشد مثبت برساند.

نوبخت با اشاره به اینکه میزان تورم ۱۵ درصدی بالاست تصریح کرد: دولت موظف است که این میزان تورم را کاهش دهد و فشار را از روی دوش مردم بردارد.

۲۴۶ طرح بزرگ ناتمام به سرانجام رسید

وی گفت: بیش از ۲۴۶ طرح بزرگ ناتمام در دو سال گذشته به سرانجام رسید.

نوبخت با اظهار اینکه دو هزار و ۹۰۰ طرح ناتمام به دولت به ارث رسیده است گفت: خیلی از طرح‌ها توجیه اقتصادی ندارد.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه نمی‌توانیم طرح جدید شروع کنیم گفت: ما محکومیم از بین طرح‌هایی که قبلاً کلنگ زده‌شده بود را انتخاب کرده و آن را به سرانجام برسانیم.

تحریم‌ها بی‌اثر بوده است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گفت: طبق گزارش صندوق بین‌المللی پول نرخ شاخص به شش تا هفت درصد افزایش می‌یابد و تورم نیز کمتر می‌شود و این نشان می‌دهد که تحریم‌ها بی‌اثر بوده است.

نوبخت با اشاره به کاهش نرخ قیمت خام نفت از سوی عربستان سعودی تصریح کرد: متأسفانه درآمدهای نفتی کشور باز کاهش‌یافته است.

معاون رئیس‌جمهور از پرداخت وجه گندم کاران و چای‌کاران خبر داد و گفت: دولت همواره خواهان توجه به اقشار کم‌درآمد است و بیش از چهار و ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار ر قالب طرح تحول سلامت به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تخصیص داده‌شده است.

منتظر نظر مجلس برای برجام هستیم

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به دو طرح مهم اشاره کرد و گفت: برای شروع برجام منتظر نظر مجلس شورای اسلامی هستیم و هنوز کارمان را در این زمنیه شروع نکرده‌ایم.

نوبخت یادآور شد: سال گذشته موفق شدیم با رشد سه درصد، ۷۰۰ هزار جوان از مجموع ۸۰۰ هزار جویای کار را صاحب شغل کنیم اما ۱۰۰ هزار نفر به خیل بیکاران اضافه‌شده است.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره بودجه ۱۸۴ هزار میلیارد تومانی کشور گفت: هنر این است که رشد اقتصادی را افزایش و تورم را کاهش دهیم که باید از اقتصاد مقاومتی بهره گیریم.

نوبخت یادآور شد: با صنعت داخلی می‌توانیم برای خروج از تحریم گام برداریم و باید از صنعت کشور حمایت شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گفت: تاکنون ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبارات عمرانی در کشور تخصیص داده‌شده است و تا پایان سال این رقم به ۳۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

وی گفت: در سال جاری دو هزار میلیارد تومان برای راههای شمال هزینه می‌شود و از ابتدای سال ۹۵ برنامه ششم آغاز می‌شود و این برنامه شامل بخش هایی چون فرهنگ، اقتصاد است.

نوبخت یادآور شد: در برنامه ششم تصمیم نداریم به همه‌چیز بپردازیم بلکه می‌خواهیم به چند برنامه خاص بپردازیم که اگر به آنان توجه نشود به بحران دچار می‌شویم.

معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: موضوعات خاصی که بحران می‌آفریند آب و محیط‌زیست است و موضوعات اقتصادی، صنعت و گردشگری از دیگر موضوعات موردتوجه خواهد بود.

وی بیان داشت: احکام برنامه در دست تهیه است و از جامعه مدرسین حوزه علمیه قم می‌خواهیم دولت را در بخش فرهنگ برنامه ششم یاری کنند.

منبع: مهر

۱۳۹۴/۷/۱۶

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: