نسخه چاپی

ایران با تجزیه عراق به شدت مخالف است

رئیس كمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس گفت: ایران از تمامیت ارضی عراق قویاً حمایت می‌كند و با تجزیه عراق نیز به شدت مخالف است.

به گزارش نما به نقل از تسنیم، علاء‌الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس شورای اسلامی در دیدار "یان کوبیش" نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عراق، با اشاره به تحولات اخیر در عراق و حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از این کشور، گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره خود را به یاری رساندن به همسایه غربی خود متعهد می‌داند و از تمامیت ارضی عراق قویاً حمایت می‌کند و با تجزیه عراق نیز به شدت مخالف است.

وی افزود: حفظ وحدت و همدلی میان همه گروه‌های سیاسی، قومی و مذهبی در عراق برای بازگرداندن آرامش و امنیت به این کشور اهمیت فراوانی دارد که می‌بایست مورد توجه جدی قرار گیرد.

رئیس کمیسیون امنیت‌ملی مجلس با انتقاد از عدم جدیّت آمریکا و همپیمانان اروپایی و منطقه‌ای این کشور در مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی در منطقه، گفت: تقسیم تروریسم به خوب و بد و استفاده تاکتیکی و کمک‌های مالی و تسلیحاتی به آنها از اشتباهات راهبردی آمریکا در سوریه بود که علت اساسی ایجاد شرایط فعلی می‌باشد.

بروجردی با اشاره به اصلاحات سیاسی و اقتصادی اخیر در عراق، گفت: همانند سال‌های گذشته نقش محوری مرجعیت عراق در کمک به انجام اصلاحات در این کشور حیاتی است.

رئیس کمیسیون امنیت‌ملی مجلس در پایان این دیدار، گفت: تلاش برای برقراری ثبات و امنیت پایدار در عراق مهمترین اقدامی است که باید مورد توجه جامعه جهانی قرار گیرد.

"یان کوبیش" نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عراق نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به ایران، گفت: کمک‌های ایران برای بازسازی عراق و استقرار صلح و امنیت در این کشور ستودنی است.

وی با اشاره به اوضاع فعلی عراق، افزود: اصلاحات سیاسی و اقتصادی در این کشور در جریان است و تداوم حمایت‌های ایران از عراق به ویژه در عرصه اقتصادی و انتقال تجربیات سیاسی به این کشور اهمیت فراوانی دارد.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عراق با تأیید بر اهمیت حفظ وحدت میان مردم و مسئولان عراق در شرایط کنونی، گفت: مبارزه با تروریسم و بازگرداندن صلح و امنیت در عراق نیازمند وحدت همه گروه‌های سیاسی و اجتماعی در این کشور است.

"یان کوبیش" در پایان این دیدار بار دیگر بر نقش مثبت ایران در عراق تأکید و خاطر نشان کرد: تداوم کمک‌های ایران به عراق در برقراری آرامش و امنیت در این کشور نقش بسزایی دارد.

۱۳۹۴/۷/۱۹

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...