نسخه چاپی

اعطای وام 5 میلیارد دلاری روسیه به ایران

روسای جمهوری اسلامی ایران و روسیه با اشاره به ضرورت توسعه همكاری ها و تعمیق روابط همه جانبه دو كشور، بر تلاش برای تحكیم و گسترش هر چه بیشتر مناسبات تهران – مسكو تأكید كردند.

به گزارش نما به نقل از ایرنا: روسای جمهوری اسلامی ایران و روسیه با اشاره به ضرورت توسعه همکاری ها و تعمیق روابط همه جانبه دو کشور، بر تلاش برای تحکیم و گسترش هر چه بیشتر مناسبات تهران – مسکو تأکید کردند.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی دوشنبه شب در حاشیه سومین اجلاس سران مجمع کشور های صادرکننده گاز در دیدار ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه با اشاره به روابط خوب و دوستانه دو کشور در بخش های مختلف، خاطرنشان کرد: خوشبختانه در ماه های گذشته گام های ارزنده ای برای توسعه بیشتر مناسبات ایران و روسیه در عرصه های دوجانبه و بین المللی برداشته شده که باید این روند تداوم یابد.

رییس جمهوری با بیان این که دو کشور در مسیر توسعه هر چه بیشتر روابط خود گام برمی دارند، تصریح کرد: شرایط بعد از برجام فرصت مناسبی برای توسعه مناسبات و همکاری های دو کشور در زمینه های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی بوجود آورده است که باید از این فرصت به نفع دو ملت و برقراری صلح و ثبات در منطقه و جهان استفاده کنیم.

روحانی گفت: فرصت های سرمایه گذاری گسترده ای در عرصه های مختلف اقتصادی از جمله انرژی، نفت و گاز، برق، راه آهن و پروژه های زیربنایی، فراروی بخش های خصوصی و دولتی دو کشور است که بهره گیری از آنها، پایه های روابط تهران – مسکو را نیز بیش از پیش تحکیم خواهد کرد.

رییس جمهوری با اشاره به مذاکرات دو طرف در خصوص اختصاص خط اعتباری و کاهش تعرفه های تجاری بین دو کشور، خاطر نشان کرد: مسایل مربوط به روابط بانکی از دیگر پایه های توسعه روابط دو کشور است که مصمم هستیم آن را فعال کنیم. همچنین تسهیل روادید اتباع دو کشور و نیز اجرایی کردن پروژه های مشترک مورد تفاهم ، می تواند زمینه های دیگری در مسیر توسعه همکاری های دوجانبه باشد.

روحانی با بیان اینکه دو کشور از سال ها پیش در زمینه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای همکاری خوبی داشته اند ، اظهار کرد: امروز مصمم هستیم روابط و همکاری های خود را در این زمینه توسعه دهیم.

رییس جمهوری همچنین همکاری تهران و مسکو در زمینه مسایل منطقه ای و مبارزه با تروریسم را مورد اشاره قرار داد و گفت: تصمیم گرفتیم همکاری های خود را در این عرصه نیز هر چه بیشتر گسترش دهیم.

رییس جمهوری با بیان اینکه ایران و روسیه در بسیاری از مسایل مهم منطقه ای و بین المللی، دارای اشتراک نظر هستند، به موضوع مبارزه با تروریسم، اشاره کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران در هدف بزرگ مبارزه با تروریسم جدی است و روسیه نیز بویژه در ماه های گذشته اقدامات موثری در مبارزه با تروریسم در منطقه داشته است.

رییس جمهوری تاکید کرد: بر خلاف آنهایی که در زمینه مبارزه با تروریسم سخن می گویند و به حرکات نمایشی می پردازند؛ ایران و روسیه نشان داده اند که در زمینه مبارزه جدی هستند.

روحانی ادامه داد: تروریسم امروز خطری برای منطقه و کشورهای جهان است.

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه نیز در این دیدار اظهار کرد: در این اجلاس مقرر گردید کشورهای صادر کننده برایشان این امکان فراهم شود که همکاری های گازی با طرف های مقابل داشته باشند و همچنین با دوستان ایرانی در زمینه های مختلف بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
وی یادآور شد: مذاکرات خوب و کلیدی با رییس جمهوری اسلامی ایران با حضور وزرا و روسا و ارگان ها و موسسات مختلف برگزار گردید.
پوتین افزود: این مذاکرات در ادامه مذاکراتی بود که امروز صبح در دیدار با رهبر جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت.

وی اضافه کرد: در خلال این نشست، گفت وگو هایی در باره روابط دو جانبه مورد مطالعه قرار گرفت و در زمینه مسائل و هماهنگی های بین المللی و مبارزه با تروریسم بحث و تبادل نظر صورت گرفت و همچنین امروز در پایان این اجلاس مجموعه ای از اسناد بین دو کشور به امضا رسید که به توسعه هر چه بیشتر و روابط دو کشور کمک خواهد کرد .

رییس جمهوری فدراسیون روسیه اظهار کرد: در نظر داریم سرعت همکاری اقتصادی را افزایش دهیم و لیستی از کالاهای مورد نیاز طرفین را فراهم کنیم تا از ارز های ملی در پرداخت های دو کشور استفاده شود.
پوتین ادامه داد: در خصوص بحث تعرفه ها مواردی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و همچنین در زمینه ایجاد منطقه آزاد تجاری بین دو کشور در آینده بحث شد.

وی افزود: 25 پرو‍ژه اولویت دار در زمینه های مختلف از جمله انرژی، ساخت و ساز، ترمینال های دریایی، ارتباطات و سایر زمینه ها تعیین شد و مقرر گردید که از اولویت های همکاری دو کشور قرار گیرد.

رییس جمهوری روسیه خاطر نشان کرد: همکاری های دو کشور امروز در زمینه انرژی صلح آمیز هسته ای ادامه خواهد داشت و در حال حاضر در چارچوب اولین بلوک نیروگاه اتمی بوشهر احداث و به اتمام رسیده و در نظر داریم برای بلوک دوم و سوم همکاری داشته باشیم.

پوتین اضافه کرد: امروز در نظر داریم نقشه راهی برای بحث هسته ای جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم که کمک خواهد کرد به تبدیل اورانیوم غنی شده و در زمینه تولید ایزوتوپ های پایه دار نیز همکاری هایی بین دو کشور صورت خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: هماهنگی های لازم میان دو کشور در مبارزه با تروریسم ادامه خواهد داشت و همکاری های دو کشور را در عرصه بین المللی تحکیم خواهد بخشید.

پوتین گفت: در زمینه حل و فصل سیاسی موضوع سوریه نیز همکاری خواهیم داشت و در خصوص همکاری های بین کشورهای عضو صادر کننده گاز رییس جمهوری اسلامی ایران پیشنهادات خوبی را مطرح کردند.

وی در پایان برپایی موفقیت آمیز این اجلاس را به مسوولان کشورمان تبریک گفت.

۱۳۹۴/۹/۳

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: