نسخه چاپی

خط هوایی ایران -عمان راه اندازی می‌شود

مدیردفتر آفریقای عربی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: برای نخستین بار دركمیسیون مشترك ایران وعمان یك بخش مجزا برای همكاری با هرمزگان اختصاص داده شده وخط هوایی ایران عمان راه اندازی می‌شود.

به گزارش نما به نقل از مهر، فرزاد پیلتن که ظهر سه شنبه در نشست آشنایی تجار و بازرگانان اعزامی با تجارت و چگونگی بهره گیری حضور در نمایشگاه عمان در اتاق بازرگانی بندرعباس حضورداشت با اشاره به موقعیت کشور عمان و ویژگی های استان مسندم اظهارداشت: برخلاف آنچه تصور می شود عمان کشور غنی بوده و درآمد سرانه هرعمانی در سال به حدود ۴۰ هزار دلار می رسد و قدرت خرید آنان چهار برابر ایرانیان است.

وی تصریح کرد: با توجه به تفاهمنامه قبلی که در این خصوص منعقد شده و علیرغم وجود اشکالات در این تفاهمنامه ما حمایتهای لازم را انجام می دهیم تا با رعایت همه موارد این نمایشگاه آبرومندانه برگزار و شان جمهوری اسلامی ایران حفظ شود.

وی تاکید کرد: عرضه تولیدات هرمزگان باید در شان اقتصاد استان باشد و به عنوان نمونه ، منجر به فروش شود.

مدیر دفتر افریقای عربی سازمان توسعه تجارت ایران روند مبادلات اقتصادی دوکشور ایران و عمان را طی سالهای اخیر روندی رو به رشد توصیف کرد و افزود: حجم مبادلات هر کشور ۴۰۰ میلیون دلار بوده و آمار شش ماهه رشد رقم ۱۲ درصدی صادرات ایران به این کشور را نشان می دهد .

پیلتن اضافه کرد : صادرات ۲۰ قلم کالا ۵۰ درصدی بوده که در راس آنها رونق صادرات دام بیش از سایرین مشهود است.

رییس اتاق بازرگانی بندرعباس هم در این نشست با اشاره به تشابهات فرهنگی هرمزگان و عمان از گذشته تاکنون یادآور شد : روابط سیاسی بسیار مناسبی بین ایران و عمان وجود دارد که این ظرفیت در کنار اشتراکات زبان و فرهنگ می تواند برای مراودات تجاری تاثیرگذار باشد.

محمدامین صباغی زاده به نشست ۵ استاندار کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی در جمع سفرا و روسای اتاق های بازرگانی ایران در تهران اشاره کرد و افزود: به دلیل اهمیت استراتژیک و خاص هرمزگان در بخش اقتصادی ، دکتر جادری نخستین استانداری بود که از آن بین به ارائه گزارش پرداخت.

وی با بیان اینکه خط دریایی عمان در حال فعالیت است خواستار راه اندازی خط هوایی بندرعباس – عمان شد و گفت: در زمینه تامین ماهی برای تولید تن ماهی می طلبد سهم واردات ماهی ازعمان با تعرفه پایین برای تولید کنندگان اختصاص یابد تا تولید کنندگان مجبور نباشند از چین و اندونزی خوراک کارخانجات خود را با هزینه مازاد وارد کنند.

صباغی زاده افزود: نمایشگاه مشترک محصولات هرمزگان وعمان در استان مسندم شهر خصب ۲۴ تا ۲۶ آذرماه امسال با حضور بیش ۴۰نفراز تولید کننده و تجار وبازرگان مسوولان دو استان در زمینه های صنعت ، معدن، تجارت وکشاورزی و ...برگزار می شود.

وی ادامه داد: دراین نمایشگاه ۵۰درصد سهم از آن شرکتها و تولیدکنندگان ایرانی و ۵۰ درصد باقی را شرکتها و تولید کنندگان عمانی تشکیل می دهد که با حضور استانداران هرمزگان ،مسقط ،سهار ،مسندم ومدیران بازرگانی و یکی از معاونین سلطان قابوس پادشاه عمان ووزیر مرتبط افتتاح خواهد شد.

نایب رییس اتاق مشترک ایران و عمان اضافه کرد: این نمایشگاه با حمایت جدی استاندار هرمزگان و سایر مسوولان استان وتشکلهای صنفی برگزار می شود.

۱۳۹۴/۹/۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...