نسخه چاپی

آلودگی هوا میدان دید را در تهران كاهش داد

كیفیت هوای تهران از اوایل همین هفته از شرایط سالم خارج شده و در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس جامعه قرار گرفته است. آلودگی هوا در تهران، عمق میدان دید را در پایتخت به طور قابل توجهی كاهش داده و از ۷ كیلومتر به ۲.۵ كیلومتر رسانده است. هوای تهران همچنان در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد.

به گزارش نما به نقل از فارس؛ از اوایل هفته جاری (۳۰ آبان تا ۳ سوم آذر) نفوذ توده هوای پرفشار از سمت شمال غرب به منطقه منجر به استقرار الگوی پایدار و سرد شده و سکون نسبی هوای تهران را به دنبال داشته و این وضعیت به تجمع تدریجی آلاینده­ها در سطح شهر کمک کرده است. همچنین تداوم شرایط جوی پایدار در منطقه در روزهای دوشنبه و سه­شنبه افت کیفیت هوای پایتخت و کاهش دید افقی را به دنبال داشته است.

«مریم نادری»، مدیر واحد پایش و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوا در این باره گفت:«پایداری جوی حاکم بر منطقه با توجه به توپوگرافی تهران و شرایط فصلی می­تواند منجر به تشدید وارونگی دما در نزدیکی سطح زمین و افزایش غلظت آلاینده­های جوی و تشکیل غبار صبحگاهی شود.»

وی افزود:« بررسی داده­های صبحگاهی جو بالای اندازه­گیری شده در ایستگاه مهرآباد نشان می­دهد عمق لایه وارونگی سطح زمین از شنبه تا سه­شنبه روند افزایشی داشته است و به طور میانگین این ارتفاع ۱۵۰ متر برآورد شده است و این موجب شده پراکنش آلاینده ها هوا در شهر تهران محدود شود. این در حالی است که ارتفاع پایه در ایستگاه مهرآباد برابر ۱۱۹۱ متر است و میانگین عمق وارونگی از سطح دریا ۱۳۴۱ متر است.»

به گفته نادری، همچنین نتایج به دست آمده از محاسبه بیشینه ارتفاع لایه مرزی که فضای موجود در راستای قائم جو برای پخش و پراکنش آلاینده­های هواست، بر روند کاهشی آن در طول هفته دلالت می­کند (میانگین ارتفاع ۱۱۶۵ متر از سطح زمین) و ارتفاع این لایه مرزی در روز سه­شنبه به کمترین مقدار رسید (۹۰۰ متر از سطح زمین). به این ترتیب کاهش بیشینه ارتفاع لایه مرزی نشان از پایداری ساختار قائم جو داشته که منجر به تجمع آلاینده­ها در سطح نزدیک به زمین شده است و در چنین شرایطی عمق میدان دید نیز متأثر از شرایط موجود در برخی ساعات به ۵/۲کیلومتر رسید.

اطلاعات غلظت آلاینده­ها بر اساس داده­ ایستگاه­های شرکت کنترل کیفیت هوا و اطلاعات هواشناسی جو بالای اندازه­گیری شده در ایستگاه مهرآباد از پایگاه اطلاعات دانشگاه وایومینگ تهیه شده است.

۱۳۹۴/۹/۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: