نسخه چاپی

پنج میلیون نفر مبتلا به دیابت در كشور

علی اكبر سیاری، آمار مبتلایان به بیماری دیابت در ایران را پنج میلیون نفر ذكر كرد همچنین اعلام كرد: وزارت بهداشت برای پیشگیری از بیماری های آسم و تنفسی برنامه هایی در دستور كار دارد.

به گزارش نما به نقل از برنا، علی اکبر سیاری در مراسم آغاز طرح متمرکز استانی وارنیش فلوراید تراپی که در مدرسه شاهد پسرانه شهید علافی ها در کرج برگزار شد، افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون طرح واکسیناسیون کودکان در قالب ترزیق 9 واکسن برای اطفال انجام شده که از سال گذشته نیز واکسن پنتاوالان به کودکان 2،4و 6 ماهه تزریق می شود.

وی خاطر نشان کرد: برای پیشگیری ازبیماری های واگیر نظام مراقبت در کشور ایجاد شده است.

سیاری با بیان اینکه در فصل پاییز بیماریهای تنفسی اپیدمی می شود،گفت: پیشگیری و رعایت بهداشت فردی در این خصوص الزامی است .

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: امروز مهم ترین مشکل کشور در بخش بیماری های غیر واگیر مانند سرطان، سکته های مغزی و قلبی و بیماری های ناشی از کم تحرکی است .

وی اظهار داشت: در حال حاضر میزان ابتلا به سرطان ریه در افراد سیگاری کشور 23برابر افراد غیر سیگاری است.

کاهش مصرف روغن و نمک در دستور کار وزارت بهداشت

سیاری با بیان اینکه مصرف روغن و نمک نیز ابتلای افراد به بیماری های مختلف را افزایش می دهد، گفت: یکی از برنامه هایی که اکنون در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد کاهش مصرف روغن و نمک است که برای این امر آموزش های لازم در حال اجرا است .

وی افزود: کم تحرکی و کاهش مصرف میوه و سبزی از دیگر مشکلاتی است که باید مردم به آن توجه داشته باشند و با خوردن مقدار مناسب میوه و سبزی در طول روز از ابتلا به بیماری های مختلف غیر واگیر پیشگیری کنند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اکنون در کشور 10 میلیون نفر مبتلا به فشار خون داریم که50 درصد آنان از وجود این بیماری خود با خبر نیستند.

دکتر سیاری خاطر نشان کرد: در کشور 24 میلیون نفر دارای اضافه وزن و چاقی هستند، کم تحرکی یکی از عوامل ایجاد آن به شمار می رود.

5 میلیون نفر بیمار مبتلا به دیابت در کشور

سیاری آمار مبتلایان به بیماری دیابت در ایران را پنج میلیون نفر ذکر کرد و افزود: وزارت بهداشت برای پیشگیری از بیماری های آسم و تنفسی برنامه هایی در دستور کار دارد.

وی اظهارداشت: برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های مختلف آموزش مصرف غذاهای سالم، پرهیز از مصرف سیگار توصیه می شود و در بحث پیشگیری نقش معلمان و دانش آموزان بسیار حایز اهمیت است.

دکتر سیاری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ارائه آموزشهای لازم به زائران ایرانی اربعین حسینی در عراق تاکید کرد که زائران باید در طول ایام سفر از غذاهای گرم استفاده کنند و بهداشت فردی را رعایت نمایند و در خصوص بیماری های تنفسی نیز هشدار های لازم به زائران داده می شود.

وی گفت: کارکنان وزارت بهداشت در مرز های ایران این نوع مراقبت ها را انجام می دهند، همچنین در عراق نیز نیروهای هلال احمر به زائران در این خصوص اطلاع رسانی و کمک می کنند.

دکتر سیاری در پایان گفت : اکنون پایگاه های بهداشت در سه مرز، مهران ، شلمچه و چزابه برای ارائه خدمات به زائران اربعین حسینی مستقر هستند.

۱۳۹۴/۹/۵

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: