نسخه چاپی

اعلام لیست دارایی‌های رئیس جمهور افغانستان

اداره عالی مبارزه با فساد اداری افغانستان فهرستی از دارایی‌های «‌اشرف غنی» رئیس جمهور این كشور را منتشر و از مردم خواست دارایی‌های خارج از این لیست را به این اداره اعلام كنند.

به گزارش نما به نقل از فارس؛ اداره عالی مبارزه با فساد اداری فهرست دارایی‌های «محمد اشرف‌غنی» رئیس جمهور افغانستان، را منتشر و اعلام‌ کرده که وی و همسرش، 320 میلیون افغانی (حدود 4.7 میلیون دلار) دارایی منقول دارند که از فروش اموال اجدادیشان در لبنان و آمریکا به دست آورده‌اند.

بیشتر دارایی آقای غنی و رولا غنی بر اساس اطلاعات اداره عالی مبارزه با فساد اداری افغانستان، مشترک است. زیورآلات به رولا تعلق دارد که توسط پدرش در سال 1970 به وی هدیه داده شده و ارزش کنونی آن بالغ بر 3.1 میلیون افغانی (بیش از 46 هزار دلار) می‌شود.

علاوه بر آن یک منزل به مساحت 4 جریب و 300 متر در منطقه «دارالامان» در غرب کابل به نام غنی ثبت شده که خودش از فردی به نام «عین‌الدین» در سال 1382 به قیمت 25 میلیون افغانی(حدود 373 هزار دلار) خریده که ارزش کنونی آن به 350 میلیون افغانی (5.22 میلیون دلار) افزایش یافته است، این پول از فروش اموال غیرمنقول وی در آمریکا تامین شده است.

رولا غنی نیز یک آپارتمان در واشنگتن دارد که ارزش آن 22 میلیون افغانی (حدود 328 هزار دلار) است و پول آن از حقوق بازنشستگی‌اش تامین شده‌ است.

اشرف غنی از سال 1385 رئیس نهاد مدیریت دولت در آمریکا بوده که ماهانه 1.2 میلیون افغانی (حدود 18 هزار دلار) حقوق دریافت می‌کرده است. وی از سال 1389 تا سال 1393 رئیس کمیسیون انتقال امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای امنیتی افغان بوده، که به صورت افتخاری کار می‌کرده و حقوقی دریافت نکرده‌ است.

غنی و همسرش بیش از 71 هزار دلار سرمایه نقد در بانک دارند که از حقوق بازنشستگی و کرایه آپارتمانشان در آمریکا جمع‌آوری کرده‌اند.

رئیس جمهور افغانستان 8 خودرو شخصی دارد که قیمت آنها به بیش از 102 میلیون افغانی (بیش از 1.5 میلیون دلار) می‌رسد.

غنی و همسرش 7 هزار جلد کتاب دارند که در «کابل» و «بیروت» پایتخت لبنان، نگهداری می‌شوند. ارزش این کتابها 1.2 میلیون افغانی (حدود 18 هزار دلار) ذکر شده که از حقوق خودشان در مدت 40 سال گذشته خریداری کرده‌اند.

غنی 1220 جریب زمین و باغ در کابل و ولایت «لوگر» در جنوب کابل دارد که از پدرش به ارث مانده‌است؛ رولا نیز 60 جریب باغ در لبنان دارد که میان وی و 2 برادر و خواهرش مشترک است. قیمت این اموال غیرمنقول نیز بین 320 (بیش از 4.7 میلیون دلار) الی 640 میلیون افغانی ( بیش از 9.5 میلیون دلار) اعلام شده‌ است.

غنی عضو شرکت تحقیقاتی در آمریکا است که 4.5 میلیون افغانی (بیش از 67 هزار دلار) در آن سهم دارد.

رئیس جمهور افغانستان ماهانه 266 هزار افغانی (حدود چهار هزار دلار) حقوق بازنشستگی خود را از بانک جهانی می‌گیرد. 487 هزار افغانی (بیش از هفت هزار دلار) نیز از دولت افغانستان حقوق دریافت می‌کند. خانم رولا غنی نیز 165 هزار افغانی (بیش از 2400 دلار) ماهانه از کرایه آپارتمانش در آمریکا بدست می‌آورد.

غنی و رولا در سال 1385 مبلغ 16 میلیون افغانی (بیش از 238 هزار دلار) از یک بانک آمریکایی برای خرید آپارتمان وام دریافت کرده‌اند که تاکنون 3.8 میلیون افغانی (بیش از 56 هزار دلار) آن باقی مانده‌ است.

رئیس جمهور و همسرش برای حفظ و نگهداری خانه دارالامان کابل ماهانه 130 هزار افغانی (حدود 2 هزار دلار) مصرف می‌کنند.

اداره عالی مبارزه با فساد اداری افغانستان از مردم خواسته که اگر وی دارایی دارد که ثبت نشده، به این نهاد اطلاع دهند.

بی.بی. سی نوشت: این اطلاعات در روزنامه دولتی انیس روز دوشنبه(2 آذر) منتشر شده و بر اساس اعلام این روزنامه قرار است که دارایی‌های تمام مقامات ارشد دولت وحدت ملی نشر شود.

۱۳۹۴/۹/۸

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: