نسخه چاپی

شهلا ریاحی تجلیل شد

سینماگران و علاقه مندان به سینما در مراسمی در پردیس چارسو از شهلا ریاحی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون تجلیل كردند.

به گزارش نما به نقل از ایرنا، همزمان با آغاز نمایش فیلم سینمایی شیفت شب به کارگردانی نیکی کریمی از شهلا ریاحی به عنوان نخستین کارگردان زن ایرانی تجلیل شد.

در این مراسم که به همت و میزبانی نیکی کریمی بازیگر سینما و تلویزیون برگزار شد تعدادی از هنرمندان و علاقه مندان به سینما حضور داشتند.

شهلا ریاحی که چند سالی خودخواسته از عرصه سینما کناره گیری کرده در این مراسم گفت: من از همه شما و تک تک مردم این مملکت ممنونم که به یاد من بوده اید و این مراسم را برگزار کردند.

منوچهر ریاحی فرزند شهلا ریاحی نیز دراین مراسم گفت: مادرم همیشه می گوید ما همه هموطن هستیم باید به هم محبت کنیم و همدیگر را اذیت نکنیم.

پانته آ بهرام بازیگر سینما و تلویزیون نیز در سخنان کوتاهی شهلا ریاحی را افتخار سینما و صدای سحرانگیزش را خاطره ای به یاد ماندنی در اذهان همه ایرانیان دانست.

نیکی کریمی نیز با تقدیر از فعالیت های 60 ساله ریاحی گفت: برای من افتخار بزرگی است که در مراسم آغازین نمایش فیلمم پذیرای خانم ریاحی به عنوان نخستین کارگردان زن ایرانی باشم که 60 سال پیش به عنوان نخستین زن کارگردان ایرانی کار بزرگی کرد و متهورانه قدم به عرصه کارگردانی گذاشت.

قدرت زمان وفادوست معروف به شهلا ریاحی (زاده ۱۳۰۵ خورشیدی در تهران) بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون است. وی همسر اسماعیل ریاحی کارگردان سینما است.

وی تحصیلات خود را تا سیکل ادامه داد و در سن ۱۷ سالگی بنا به خواست و راهنمایی همسرش اسماعیل ریاحی که خود از شیفتگان تئاتر بود به صحنه (تئاتر تهران) راه یافت.

او سینمای حرفه ای را سال ۱۳۳۰ با فیلم «خواب های طلایی» به کارگردانی معزالدیوان فکری تجربه کرد. ریاحی سال ۱۳۳۵ فیلم «مرجان» را کارگردانی کرد و به این ترتیب نام اولین زن کارگردان سینمای ایران را به خود اختصاص داد.

شهلا ریاحی در عمر بازیگری خود در حدود 70 فیلم از جمله چشم عقاب (۱۳۷۷)، فرار از جهنم (۱۳۷۵)، سلام به انتظار (۱۳۷۴)، انتهای قدرت (۱۳۷۳)، تحفه هند (۱۳۷۳)، حالا چه شود! (۱۳۷۳)، رویای نیمه شب تابستان (۱۳۷۳)، عروسی خون (۱۳۷۳) و مرضیه (۱۳۷۳) به ایفای نقش پرداخت.

در پایان این مراسم و پیش از آغاز نمایش فیلم شیفت شب با اهدای لوح و هدایا از شهلا ریاحی تجلیل شد.

۱۳۹۴/۹/۸

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: