نسخه چاپی

كاخ سفید:‌ اوباما فردا با اردوغان دیدار می‌كند

عکس خبري -کاخ سفيد:‌ اوباما فردا با اردوغان ديدار مي‌کند

سخنگوی كاخ سفید می‌گوید كه اوباما موافق افزایش تنش‌ها بین روسیه و تركیه نیست و فردا این موضوع را با رئیس‌جمهور تركیه مطرح خواهد كرد.

به گزارش نما به نقل از فارس، «جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید که همراه با «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا برای شرکت در اجلاس تغییر آب و هوایی به پاریس رفته، امروز با خبرنگاران در خصوص مسائل مطرح شده در متن و حاشیه این اجلاس سخن گفت.

سخنگو ابتدا نمایندگان کنگره را خطاب قرار داد و از آنها خواست که پیش از رفتن به تعطیلات 3 هفته‌ای، با اوباما مذاکره کنند و ضمن برطرف کردن اختلاف‌ها، به طرح دولت برای اعزام نیروهای امنیتی به فرودگاه‌های خارجی و بازرسی مسافران راهی آمریکا در مبدأ، رأی مثبت داده و بودجه آن را تخصیص دهند.

ارنست به اخبار مربوط به احتمال تصویب نشدن بودجه پیشنهادی اوباما و تعطیلی دولت آمریکا هم اشاره کرد و در اظهارنظری جالب گفت: «سخنگوی جدید مجلس نمایندگان تازه 6 هفته است که به این پست منصوب شده و فکر نمی‌کنیم چنین کاری کند.»

جاش ارنست در خصوص ملاقات‌های اوباما در پاریس و ارتباط آنها با بحث داغ این روزها یعنی سرنگون شدن سوخو 24 روس‌ها هم سخن گفت.

دو طرف دعوا یعنی هم ترکیه و هم روسیه، از دعوت‌شدگان به اجلاس پاریس‌اند ولی «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه، به رغم اصرارهای «رجب طیب اردوغان» همتای ترکیه‌ای خود، درخواست ملاقات حضوری وی را قبول نکرد.

سخنگوی کاخ سفید گفت: «رئیس‌جمهور (اوباما) از کشته شدن تبعه روس در این حادثه متاسف است ولی ترکیه و روسیه باید از افزایش تنش‌ها جلوگیری کنند.»

ارنست در ادامه در خصوص تعهد آمریکا به حل مسالمت‌آمیز بحران سوریه سخن گفت و در اظهارنظری که مشخصاً طعنه‌ای به روس‌ها بود گفت: «البته برای رسیدن به راه‌حل سیاسی باید از گروه‌های معارض میانه‌رو حمایت کرد زیرا آنها هستند که باید در آینده سوریه نقش ایفا کنند.»

۱۳۹۴/۹/۱۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: