نسخه چاپی

ادامه اختلاف عربستان و امارات درباره یمن

درپی اقدام رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن در بركناری چند وزیر دولت خود خوانده خود، اختلاف پشت پرده بین عربستان و امارات بر یمن شدت گرفت.

به گزارش نما به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، عبدربه منصور هادی چند تن از وزیران دولت خود خوانده یمن به ریاست خالد البحاح را تغییر داد. این تغییرات شامل حال پست های وزارت خارجه، کشور، اطلاع رسانی و خدمات شهری در دولت بحاح شد.

در همین راستا، رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن عبدالملک المخلافی را به عنوان معاون نخست وزیر و وزیر خارجه، سرلشکر حسین محمد عرب را به عنوان معاون نخست وزیر و وزیر کشور، عبدالعزیز جباری را به عنوان معاون نخست وزیر و وزیر خدمات شهری، محمد قباطی را به عنوان وزیر اطلاع رسانی و صلاح قائد الشنفره را به عنوان وزیر حمل و نقل تعیین کرد.

عبدربه هادی منصور همچنین در دو حکم جداگانه ریاض یاسین که پست وزارت خارجه را در اختیار داشت و نیز عبدالله الصائدی را به عنوان سفیر در وزارت خارجه تعیین کرد.

او همچنین سرلشکر عبده الحذیفی را به عنوان رئیس دستگاه مرکزی امنیت سیاسی تعیین کرد.

در پی این انتصاب ها، یک منبع بلندپایه در دولت خودخوانده یمن گفت که خالد البحاح نخست وزیر دولت خود خوانده، این تغییرات در پست ها و مناصب را نمی پذیرد و آن را غیرقانونی می داند.

خالد البحاح گفته است که این تغییرات بدون مشورت با وی انجام شده است.

این منبع افزود: البحاح قصد استعفا ندارد و پست خود باقی است و به اجرای مفاد قانون اساسی پایبند است.

به گفته این منبع، نخست وزیر دولت خود خوانده یمن عبدربه منصور هادی را تهدید کرد که اجازه تکرار اشتباه را نخواهد داد و باید روند برهم زدن اوضاع موجود پایان یابد.

اختلاف بین عبدربه هادی منصور و خالد البحاح نشانه ای از درگیری و کشمکش سیاسی پشت پرده بین امارات و عربستان درباره یمن است.

عربستان از عبدربه منصور هادی و امارات از خالد البحاح حمایت می کند.

منبع: تسنیم

۱۳۹۴/۹/۱۱

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...