نسخه چاپی

وزیر نفت: افزایش تولید را به تأخیر نمی‌اندازیم

وزیر نفت گفت: چنانچه شخصی دلش برای وضع آشفته بازار و قیمت پایین نفت خام می سوزد، باید فشار را بر كشورهایی بیاورد كه سهم تولیدی ایران را گرفته اند؛ نه این كه حق مسلم حاكمیت یك كشور را با گفته هایش نادیده گیرد.

به گزارش نما به نقل از میزان، بیژن زنگنه بامداد امروز (پنج شنبه ١٢ آذر ماه) پیش از ترک تهران برای شرکت در نشست ١٦٨ سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) درباره اظهار نظر وزبر نفت نیجریه، مبنی بر درخواست از ایران برای به تاخیر انداختن افزایش تولید خود پس از لغو تحریمها به منظور بهبود قیمت نفت تاکید کرد: ابن چنین اظهارنظرهای خارج از صلاحیت و جایگاه رئیس کنفرانس است، ضمن این که وضع کنونی و آشفته بازار در شرایط کنونی از افزایش تولیدی ناشی می شود که ایران در آن سهیم نیست و کشورمان وارد بحث نشده است.

وی گفت: مسئولیت آشفتگی بازار نفت خام بر عهده کسانی است که افزون بر جایگزین کردن کاهش تولید نفت خام ایران، خارج از مصوبه های اوپک، افزایش تولید نفت داشته اند.

وزیر نفت اظهار کرد: چنانچه شخصی دلش برای وضع آشفته بازار و قیمت پایین نفت خام می‌سوزد، باید فشار را بر کشورهایی بیاورد که سهم تولیدی ایران را گرفته اند؛ نه این که حق مسلم حاکمیت یک کشور را با گفته هایش نادیده گیرد و پس از آن از کشوری که مورد ستم قرار گرفته است، بخواهد همچنان داوطلبانه محدویتهای ظالمانه ای که علیه اش اعمال شده است را ادامه دهد.

امانوئل ایبه کاچیکوو، وزیر نفت نیجریه دیروز (چهارشنبه، ١١ آذرماه) پیش از عزیمت به وین برای شرکت در نشست ١٦٨ اوپک در جمع خبرنگاران گفته بود: نیجریه به منظور جلوگیری از افت بیشتر قیمت نفت که بر درآمدهای کشورهای تولیدکننده آثارمنفی می گذارد از اوپک می خواهد تا ایران را از برنامه خود برای افزایش تولید نفت خام پس از لغو تحریمها بازدارد.

وی افزوده بود: نسبت به سطوح کنونی قیمتهای جهانی نفت خام حساسیت ویژه ای وجود دارد، چنانچه ایران سال آینده بخواهد بر اساس برآوردها روزانه حدود یک میلیون و ٥٠٠ هزار بشکه نفت خام روانه بازارهای جهانی کند، خطر کاهش بیشتر قیمت‌های جهانی نفت خام وجود دارد.

وزیر نفت نیجریه تصریح کرد: من در کنار دیگر وزیران نفت اوپک تلاش می‌کنیم ببینیم چگونه می توان بازگشت نفت خام ایران به بازارهای جهانی را به تاخیر انداخت.

ایبه کاچیکوو گفته بود: من با بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران صحبت می‌کنم تا بتوانیم، ثبات را به بازار و قیمت‌های جهانی نفت خام بازگردانیم.

وزیران نفت اوپک به منظور بررسی سیاستهای تولید خود روز جمعه (١٣ آذرماه) در وین اتریش گردهم می آیند.
ثبت: ۱۳۹۴/۹/۱۲

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: