نسخه چاپی

سیف: دلار ارزان می‌شود

رئیس كل بانك مركزی از یكسان‌سازی نرخ ارز حداكثر ۶ ماه بعد از لغو تحریم‌ها خبر داد و اعلام كرد: روند كاهشی نرخ ارز در بازار ادامه می‌یابد.

به گزارش نما به نقل از مهر، ولی الله سیف در حاشیه دیدار با وزیر امور شرکت‌ها و نوآوری سوئد درباره یکسان سازی نرخ ارز گفت: فکر می‌کنم حداکثر ۶ ماه بعد از لغو تحریم‌ها به طور رسمی نرخ ارز یکسان را خواهیم داشت.

وی افزود: یکی از پیش نیازهای تثبیت نرخ ارز ارتباطات بین المللی مناسب است که سرعت جابه‌جایی منابع را داشته باشیم و طبیعاً بعد از برداشتن تحریم‌ها این کار عملی می شود.

بازگشت سوئیفت نزدیک است

رئیس کل بانک مرکزی درباره اتصال دوباره بانک‌های ایرانی به شبکه سوئیفت اظهارداشت: در حال حاضر کارگروهی در بانک مرکزی مشغول فعالیت است که بتواند مقدمات این کار را آماده کند.

سیف تصریح کرد: بانک‌های ما پیش از این رابطه خوبی با بانک‌های اروپایی داشته اند و به محض آنکه بانک‌های ما از تحریم خارج شود، به‌طور اتوماتیک می تواند از سوئیفت استفاده کند.

به گفته وی، بر‌اساس پیش بینی‌ها بلافاصله بعد از برجام بانک‌های ما می تواند فعالیت‌های خود را شروع کند و طبیعاً از سوئیفت استفاده خواهد کرد.

روند کاهشی نرخ ارز ادامه می‌یابد

رئیس کل بانک مرکزی گفت: با سیاست‌هایی که این بانک دنبال می کند، ارز دیگر مبنایی برای سرمایه گذاری نیست و اگر کسی بخواهد ارز بخرد تا در آینده گران شود، حتماً ضرر خواهد کرد.

سیف خاطرنشان کرد: در گذشته نیز چندین بار این موضوع امتحان شد و این جمع بندی به عمل آمد، ضمن اینکه مسلماً قیمت ارز به حدی که الان در بازار است، نخواهد بود و رو به پایین خواهد آمد.

وی با بیان اینکه قیمت ارز در روزهای گذشته به دلیل تقاضای مسافران اربعین و همچنین به دلیل تقاضای سفرهای آخر سال میلادی رو به افزایش گذاشت، افزود: ظرف روزهای اخیر روند نزولی قیمت ارز شروع شده است و به نظر می رسد که این روند ادامه یابد و حتماً به وضع تعادلی قبلی برمی گردد.

توسعه مناسبات بانکی با سوئد

رئیس کل بانک مرکزی همچنین با بیان اینکه نظام بانکی ما ارتباطات خیلی خوبی با سیستم بانکی سوئد داشته است، گفت: در شرایط جدید پساتحریم باید این مناسبات را توسعه بخشیم و آن را فعال‌تر کنیم تا بتواند افزایش مبادلات تجاری دو کشور را عملیاتی کند.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: علاقه دیرینه ای بین دو کشور وجود داشته و اجناس سوئدی معمولاً در ایران از حسن شهرت برخوردارند.

وی با بیان اینکه سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران ایجاد ارتباط اقتصادی مناسب با شرکای تجاری گذشته خود است، اظهارداشت: در دوران جدید علاقه‌مند هستیم فعالیت‌های مشترک تولیدی از طریق سرمایه گذاری در ایران داشته باشیم تا در بازار وسیع منطقه عرضه شود.

سیف گفت: ایجاد ارتباط با ثبات اقتصادی مناسب نیاز به بستر مناسب خدمات بانکی دارد و ما برای آماده شدن این بستر اقدامات زیادی انجام داده ایم.

۱۳۹۴/۹/۱۵

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: