نسخه چاپی

تاثیر لغو تحریم ها بر رونق گردشگری

تاثیر مستقیم تحریم ها بر اقتصاد كشور فقط معیشت را هدف قرار نداد و كمبودهایی كه ایجاد كرد، حوزه های مختلفی را متاثر كرد. در این چند سال خبرهای مختلفی از تاثیر تحریم ها بر بخش سلامت كشور، گردشگری، محیط زیست و حتی علم به گوش رسید كه نشان می داد كشور روزهای سختی را در پیش رو خواهد داشت.

به گزارش نما به نقل از ویرلن ؛ چرخ گردشگری کشور در سال های اخیر خیلی سخت و به کندی می چرخید. علاوه بر سوء مدیریت و مشکلاتی از این دست، تحریم ها هم بر این حوزه تاثیرات زیاد و عمیقی گذاشت.

مدیرکل بازاریابی و تبلیغات سازمان گردشگری در این باره می گوید: متاسفانه تاثیر تحریم بسیار فراگیر بود و قابل کتمان هم نیست مثلا در بحث حمل و نقل گردشگری با محدودیت های فراوانی مواجه بود حتی در مقاطعی سوختگیری هواپیماها در خیلی از فرودگاه ها محدودیت داشت و امکان پرواز در بسیاری از کشورها را نداشتیم.

او ادامه می دهد: در بحث نقل و انتقال پول هم مشکلاتی بود، از طرفی تصویر بدی از ایران در جهان تبلیغ و ارائه می شد که کار را برای سازمان و بخش خصوصی که به دنبال جذب گردشگر بین المللی بودند سخت می کرد .

به گفته او با تغییر دولت امکان حضور در نمایشگاه های گردشگری و بازارها فراهم شد که این وضعیت بعد از لغو کامل تحریم ها بهتر هم خواهد شد.

اکبر غمخوار عضو هیات مدیره انجمن خدمات گردشگری استان تهران هم در این رابطه می گوید: در ۸ سال گذشته بخش خصوصی ضربات زیادی به خاطر سیاسی بودن گردشگری در داخل و خارج کشورخورد. در دولت قبل، مسئولان سازمان میراث فرهنگی سیاسی انتخاب می شدند،مجلس بودجه سازمان را کم کرد که عملا آسیب آن به بخش گردشگری وارد شد و همه عملا به ضرر ما بود.

او ادامه می دهد: از نظر بین اللملی هم به خاطر قطعنامه هایی که صادر شد و برخوردی که با کشور می شد بخش گردشگری ضربات جبران ناپذیری خورد. در سایت وزارت امور خارجه ۴ برخورد در مورد کشورها وجود دارد؛ کشور را ترک کنید، اگر کار ضرروی داری سفر کنید، سفر مجاز است و اصلا سفر نکنید که متاسفانه در سایت اکثر کشورهای اروپایی که به ایران گردشگر فرهنگی می فرستادند در این سال ها نوشته شده بود “سفر نکنید” که اخیرا فرانسه و انگلستان این واژه را حذف کردند.

به گفته این مقام در حوزه گردشگری نمود بیرونی ما در سال های تحریم در رسانه های خارجی بد بود ولی در دوره پساتحریم، تقاضا از کشورهای مختلف علی الخصوص اروپایی برای بازدید از کشور زیاد تر شده است. کشورهای نیوزیلند، انگلستان، فرانسه، ژاپن، اتریش و هلند بازار سنتی ما برای گردشگر هستند. بازارهای سنتی بعد از توافق ۱+۵ دوباره زنده شدند اما یکسری هم بازارهای جدید مانند آمریکای لاتین و آسیای جنوب شرقی هستند که به دنبال آنها هستیم.

۱۳۹۴/۱۰/۲۸

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...