نسخه چاپی

كنگره اختیارات اوباما برای رفع تحریم‌های ایران را محدود كرد

مجلس نمایندگان آمریكا در راستای سنگ‌اندازی در توافق هسته‌ای با مصوبه كاهش اختیارات اوباما در رفع تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران موافقت كرد.

به گزارش نما به نقل از رویترز، مجلس نمایندگان روز سه‌شنبه سرانجام مصوبه‌ای را تصویب کرد که به موجب آن قدرت باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا برای رفع تحریم‌های بین‌المللی به واسطه توافق هسته‌ای ایران کاهش یابد. این مصوبه درحالی تایید شد که سه هفته پیش نیز رای‌گیری در همین باره متوقف شده بود.

مصوبه "شفافیت مالی ترور ایران" با 246 رای موافق در برابر 181 رای مخالف مورد تایید قرار گرفت که در آن تمامی رای‌های موافق از سوی جمهوریخواهان بود و دموکراتها نیز به صورت گسترده با آن مخالفت کردند.

انتظار نمی‌رود حتی با وجود کنترل جمهوریخواهان بر مجلس نمایندگان و سنا، این مصوبه به قانون تبدیل شود. حتی درصورت تصویب آن در سنا نیز اوباما قول مخالفت و وتوی آن را داده و اعلام کرده است این اقدام باعث از بین رفتن توافق هسته‌ای به عنوان یک اتفاق تاریخی خواهد شد.

مجلس نمایندگان ماه گذشته میلادی این طرح را تصویب کرده بودند اما پس از آنکه تقریبا یک سوم از اعضا در زمان مقرر در رای‌گیری حاضر نشدند نتایج باطل اعلام شد.

رای‌گیری قبلی در 13 ژانویه انجام شد. در 16 ژانویه مقامات ایران از توافق پیچیده‌ای با آمریکا خبر دادند که به موجب آن 4 زندانی آمریکایی به محض اجرای توافق هسته‌ای آزاد شدند.

مشاوران کنگره اعلام کردند که رای‌گیری مجلس نمایندگان به دلیل اصرار پاول رایان، رئیس جدید مجلس برای حضور بموقع اعضا در رای‌گیری باطل اعلام شد و این موضوع ارتباطی به موضوع توافق زندانیان نداشت.

۱۳۹۴/۱۱/۱۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...