نسخه چاپی

نیاز به "برجام ۲" داریم/همه مردم باید به سوی صندوق‌های رای بشتابند

رئیس‌جمهور گفت: ما نیاز به اجماع داخلی داریم؛ نیاز به برجام ۲ داریم و برای ساختن ایران نیاز به اقدام مشترك ملی داریم.

به گزارش نما به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز پس از حضور در راهپیمایی 22 بهمن، در میدان آزادی تهران و در جمع راهپیمایان تهرانی به ایراد سخنرانی پرداخت.

حجت‌الاسلام روحانی طی سخنانی، اظهار داشت: سی و هفتمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران را به همه ملت بزرگ ایران، به رهبری معظم انقلاب و همه آزادی‌خواهان جهان در سراسر دنیا تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

وی افزود: سلام و درود همه ما به روان پاک امام عزیز و راحل‌مان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و بر همه شهیدان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و سلام و تهیت به محضر مولای ما ولی عصرارواحنا له الفدا.

رئیس‌جمهور با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن، گفت: 37 سال پیش در چنین ایامی قیام مردم ایران برای به دست گرفتن سرنوشت کشور، به نتیجه رسید. مردم صدها سال بود که تحت نظام سلطه زندگی می‌کردند و یک فرد مستبد بر سرنوشت کشور حاکم بود. مردم در نهضت‌ها و قیام‌های متعددی و از جمله قیام بزرگ مشروطه علیرغم موفقیت‌ها و پیروزی‌های فراوان نتوانستند استبداد را از سر این مردم بردارند.

روحانی تصریح کرد: همچنین ده‌ها سال بود که قدرت‌های خارجی و به ویژه آمریکا بر سرنوشت مردم مسلط بودند. مردم دیگر تحمل استبداد، استعمار و سلطه خارجی برای‌شان وجود نداشت و به دنبال آرمان استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی ایران بودند. مردم در قالب همین سه شعار توانستند استقلال خود را به دست آوردند، به سلطه خارجی پایان دهند، رهایی و آزادی را به دست آورند و در چهارچوب اسلام و ارزش‌های دینی، نظامی را که خواست مردم بود با رأی قاطع مردم برپا کنند.

وی با بیان اینکه گمان نمی‌کنم که هیچ‌کس در این مسئله تردید داشته باشد که هیچ حرکت اجتماعی اگر از دل نهاد دین برآورده نمی‌شد و رهبری آن برعهده مرجع عالی‌قدر و رهبر مورد اعتماد مردم نبود، بسیج عمومی مردم اتفاق نمی‌افتاد، یادآور شد: گمان نمی‌کنم که اگر اسلام بدون تصویر جوان‌گرا و سازگار با علم و دانش تبیین نمی‌شد و دین و فرهنگ در کنار آرای قاطع مردم قرار نمی‌گرفت. نمی‌توانست نظامی مورد تکیه مردم و مورد احترام جهانیان در اواخر قرن بیستم قرار گیرد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: ترکیبی که امام راحل برای ما بیان کرد یعنی جمهوریت و اسلامیت و فرمود جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم نه یک کلمه بیش اگر چنین نبود شاهد چنین تحول شگرفی در جامعه خود نبودیم.

روحانی با تأکید بر اینکه مردم خواست ده‌ها ساله خود را در کلام امام و رهبری امام متبلور دیدند، گفت: جهانیان در برابر این انقلاب شکوهمند، بزرگ و مردمی بهت‌زده شدند و دیدند که چگونه کلام یک رهبر دینی و معنوی این همه می‌تواند در جهان معاصر در میان مردم صاحب نفوذ باشد. همه ما می‌دانیم که انقلاب اسلامی تنها یک انقلاب سیاسی نیست؛ گرچه با سیاست تنگاتنگ آمیخته است.

وی خاطرنشان کرد: مسئله مهم اخلاق است و همواره اخلاق بر سیاست مقدم بوده است. امام(ره) با اخلاق اسلامی توانست هنرمندانه انقلاب را از کنار نفرت و انتقام عبور دهد و اگر این کار هنرمندانه امام نبود، کشور سالیان دراز مبتلا به جنگ داخلی می‌شد. این مردم بودند که با راهبری امام راحل و اخلاق اسلامی گل را بر لوله‌های تفنگ زدند و نشان دادند چگونه انقلاب جاذبه‌ای دارد که می‌تواند همه را در مسیر حق و در مسیر عدل جذب کند.

رئیس‌جمهور افزود: انقلاب ما انقلاب اخلاقی، مسالمت‌آمیز، بدون بداخلاقی و بدون خشونت بود. دین اسلام پیام‌آور عدالت، اعتدال، مهربانی و برادری برای همه مردم است، البته مردم ما در دوران انقلاب برای تثبیت انقلاب و سال‌های بعد در برابر تجاوز بیگانگان قربانی‌های فراوانی را تقدیم انقلاب کردند.

روحانی با اشاره به دشمنی دشمنان انقلاب با ملت ایران، تصریح کرد: کشورهایی که سالیان دراز عادت کرده بودند تا با مردم به اصطلاح جهان سوم از دید خودشان و حتی با مردم ایران با زبان زور سخن بگویند، امروز بعد از حدود 4 دهه از پیروزی انقلاب به خوبی حس کرده‌اند و این مسئله را لمس کرده‌اند که این مردم بزرگ ما در برابر هیچ فشاری و در برابر هیچ تهدیدی تسلیم نخواهند شد.

وی ادامه داد: این مردم غیور سرزمین ایران بودند که در دفاع 8 ساله خودشان در برابر تجاوز بیگانگان به دنیا نشان دادند که با استقامت و قدرت در برابر تجاوز می‌ایستند و این مردم بزرگ ما بودند که در 10 سال اخیر در برابر تحریم‌های بی‌سابقه بین‌المللی سر تسلیم فرود نیاوردند.

رئیس‌جمهور یادآور شد: امروز روزی است که همه آنهایی که یا به خاطر کینه، یا به خاطر بدفهمی از حرکت انقلابی مردم یا از روی بدخواهی در سایه فشار بر مردم ایران بودند، امروز به خوبی در برابر عظمت مردم ایران سرفرود آورده‌اند و از اقدامات گذشته خود مأیوس هستند؛ امروز با پیروزی بزرگ ملت ایران در توافق هسته‌ای همه جهانیان فهمیدند که این ملت بزرگ و عظیم نه تنها در میدان جنگ و دفاع می‌تواند در برابر قدرت‌های جهان بایستد و آنها را وادار به شکست و سرافکندگی کند، بلکه در عرصه دیپلماسی، منطق و استدلال هم در برابر جهانیان قدرت تفوق دارد و می‌تواند حقوق ملی خود را به کرسی بنشاند و با استدلال حقوقی و سیاسی انسجام و وحدت ملی در سایه هدایت‌های رهبری تمام قطعنامه‌های ظالمانه شورای امنیت علیه ملت ایران را از بین ببرد و لغو کند.

روحانی افزود: امروز با پیروزی بزرگ ملت ایران در توافق هسته‌ای همه جهانیان فهمیدند ملت ایران می‌تواند قطعنامه‌های شورای حکام را برای همیشه به تاریخ بسپارد و به جهانیان ثابت کند که آنچه نسبت به مردم ایران می‌گفتند که ایران در پی تهدید کشورهای منطقه است، دروغ می‌گویند و آنچه که راجع به ملت ایران می‌گفتند که این ملت دنبال ساخت سلاح کشتار جمعی و هسته‌ای است، بی‌پایه و بی‌اساس بوده است.

وی با اشاره به تبلیغات دورغین استکبارجهانی و صهیونیست علیه ملت ایران، خاطرنشان کرد: امروز شورای حکام آژانس، سازمان ملل متحد و بالاتر از همه افکارعمومی جهان به خوبی پذیرفته که تبلیغات صهیونیسم، استکبارجهانی و آمریکا علیه ملت ایران دروغ بوده و از واقعیت تهی بوده؛ مردم ایران مردمی صلح‌خواه و برای ثبات و امنیت منطقه و جهان تلاش می‌کنند.

رئیس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه ما به حول و قوه الهی با رهنمودهای رهبر فرهیخته انقلاب توانستیم پروژه ایران‌هراسی را به شکست بکشانیم، تصریح کرد: ما توانستیم دنیا را متوجه کنیم که مردم ایران، مردمی منطقی و طالب یک زندگی مسالمت‌آمیز در سایه سایر کشورهای دوست منطقه هستند و تهدیدهایی که نسبت به صلح و امنیت جهانی نسبت به ایران نسبت می‌داده‌اند، بی‌اساس بوده است.

روحانی با اشاره به شرایط امروز جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز ما در شرایطی قرار گرفته‌ایم که دوران 37 ساله تثبیت انقلاب اسلامی را به پایان برده‌ایم؛ امروز روزی است که باید دوران پیشرفت همراه با عزت ملی آغاز شود؛ امروز روزی است که می‌بینیم بعد از 37 سال قدرت‌های جهانی به خوبی فهمیده‌اند که دولت ایران یک دولت موقت نیست؛ دولت ایران دولتی نیست که قابل انزوا باشد، ملت ایران ملتی نیست که بتوان اراده و تصمیم این ملت را از صحنه اجتماعی و جهانی دور کرد.

وی ادامه داد: امروز همه دنیا به نحوی و همه قدرت‌های جهان به صورتی به اشتباهات 37 ساله گذشته خود معترف هستند. همه دنیا و کشورهای بزرگ جهان مایل به تعامل و روابط خوب با ملت بزرگ ایران هستند.

رئیس‌جمهور با اشاره به سفر سران کشورهای مهم خارجی به ایران، گفت: در ماه‌های گذشته رئیس‌جمهور روسیه به تهران آمد و توافقات و قراردادهای مهمی به تصویب و تأیید رسید.

روحانی درباره سفر رئیس‌جمهور چین به کشورمان افزود: رئیس‌جمهور چین کمتر از یک ماه پیش به ایران آمد و توافق برای یک همکاری بلندمدت 25 ساله با این کشور بزرگ آسیایی منعقد شد، در سفر فرانسه و ایتالیا ما توانستیم به توافقات و قراردادهای مهمی به نفع ایران برای پیشرفت این کشور منعقد کنیم.

وی خاطرنشان کرد: دنیا امروز فهمیده، زبان تحریم و تحقیر پایان یافته است. دنیا امروز فهمیده با ملت ایران تنها می‌توان با زبان تعظیم و تکریم سخن گفت. امروز هدف ما ساختن ایران آباد و پیشرفته است و این کار در صورت انزوای کشور امکان‌پذیر نخواهد شد.

رئیس‌جمهور یادآور شد: ما باید از سرمایه، دانش و تکنولوژی جهان استفاده کنیم؛ گرچه مردم ما مردمی دارای علم، فرهنگ و اراده برای تلاش و کوشش هستند. ما امروز قادر هستیم بهترین صنعت‌ها را با برنامه‌ریزی درست در جهان امروز عرضه کنیم و به رقابت بپردازیم.

روحانی ادامه داد: مردم ما مستحق یک ناوگان کهنه و فرسوده ریلی، هوایی و زمینی نیستند. مردم ما مستحق بهترین ناوگان هوایی و ریلی و زمینی هستند. به حول و قوه الهی با کمک مردم و با حضور مردم بتوانیم ایران آباد و سرافراز بهتر از گذشته خواهیم ساخت با اقتصاد مقاومتی ما ایران را خواهیم ساخت.

وی ادامه داد: ما در شرایطی با یک جمعیت 85 میلیونی و با مردمی تحصیل کرده و با جوانانی غیور، فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های بسیار قوی در کشور هستیم، ما توان داریم که از دید اقتصادی و صنعتی با دنیا رقابت کنیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به شرایط بین‌المللی جهان گفت: امروز شرایط بین‌المللی برای مشارکت با مردم ایران برای کار و فعالیت مشترک آماده است و این راه را به حول و قوه الهی ادامه خواهیم داد.

روحانی با اشاره به شرایط امروز کشور گفت: امروز روز تقابل جناح‌ها و احزاب با یکدیگر نیست، امروز همه باید با یکدیگر متحد شویم، همه باید دست به دست هم دهیم و هرگونه تقابل و منازعه بر خلاف مصالح و منافع ملی‌ماست.

وی افزود: ما برای توسعه و پیشرفت کشور نیاز به اجماع داخلی داریم. «ما نیاز به برجام 2 داریم». ما همه باید برای ساختن ایران به یک «اقدام مشترک ملی» داریم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: هوش، توان و تحصیلات جوانان ما امکانات مادی و طبیعی کشور ما می‌تواند ما را به خوبی به عرش پیشرفت و سرافرازی در زندگی مادی و معنوی برساند.

روحانی با اشاره به برنامه 5 ساله ششم توسعه گفت: رهبری اعلام کردند که ما باید به رشد 8 درصدی برسیم. اگر بناست به رشد 8 درصدی برسیم باید تمام توان داخلی ما در این زمینه باشد و علاوه بر آن به 30 تا 50 میلیارد دلار در سال ازطریق جذب سرمایه خارجی نیاز داریم که این کار امکان‌پذیر است.

وی با اشاره به تحولات رخ داده در دو سال اخیر در کشور گفت: علیرغم اینکه هنوز تحریم‌ها ادامه داشت در زمینه انرژی توانستیم در دو سال و نیم گذشته مقدار تولید گاز شیرین برای مصرف خانوارها و صنایع 190 میلیون مترمکعب در روز اضافه کنیم، 7 فاز پارس‌جنوبی در این دو سال و نیم به ثمر رسید و توانستیم در میادین مشترک نفتی که کلاً 69 هزار بشکه نفت تولید می‌شد را به 110 هزار بشکه برسانیم و تا پایان امسال به 230 هزار بشکه خواهیم رساند و تا پایان دولت به 350 هزار بشکه برسانیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه این نشان آن است که مردم ما آمادگی برای پیشرفت کشور دارند، افزود: در زمینه انرژی و در پتروشیمی درآمد ما در گذشته 16 میلیارد دلار بود، امسال این رقم به 18 میلیارد دلار و سال آینده و تا پایان دولت به 24 میلیارد دلار خواهد رسید. این به این معناست که ما توان پیشرفت و قدرت پیشرفت حتی در شرایط سخت را داریم.

روحانی با اشاره به آمار تولید برق در دو سال گذشته گفت: از نظر تولید برق 5 هزار مگاوات برق اضافه شده، از 69 هزار مگاوات به74 مگاوات رسیده‌ایم. 14 سد تکمیل شده و یک میلیون و 900 هزار مترمکعب بر آب‌های پشت سد افزوده شده است.

وی خاطرنشان کرد: در این مدت زمین‌های کشاورزی را به آبیاری مدرن و نوین تجهیز کرده‌ایم. 270 هزار هکتار در دو سال و نیم گذشته زمین‌های کشاورزی به آبیاری مدرن مجهز شده‌اند و این رقم به میزان 20 درصد از چیزی است که از ابتدای انقلاب تاکنون صورت گرفته است. ما می‌توانیم در بخش‌های مختلف به نقطه‌ای رسیم که به خود متکی شویم.

رئیس‌جمهور افزود: در زمینه محصولات کشاورزی تراز تجاری ما 8.1- بوده است، یعنی 8 میلیارد و 100 میلیون باید مواد غذایی از خارج بخریم. این عدد در سال گذشته به 5.4- رسید که حدود سه میلیارد دلار صرفه‌جویی در زمینه مواد غذایی و محصولات کشاورزی بود و نشان می‌دهد واردات این محصولات 30 درصد کاهش یافته است.

روحانی با بیان اینکه قدرت حرکت در شرایط نوین کشور داریم، گفت: در همین شرایط شرایط بهتری برای زندگی مردم و سلامت مردم مهیا می‌کنیم، توانستیم در طول دو سال گذشته 11 میلیون نفر را تحت پوشش بیمه سلامت قرار دهیم و در سال آینده وضع بازنشستگانی که حقوق آنها از یک و نیم میلیون تومان کمتر است شاهد یک رفاه قابل توجه خواهد بود. در سال آینده پاداش فرهنگیان بازنشسته را پرداخت خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه دولت با همه توان در کنار مردم می‌تواند معضلات مردم را حل کند، یادآور شد: سال آینده سال شکوفایی و پیشرفت کشور ایران به حول و قوه الهی خواهد بود.

رئیس‌جمهور با اشاره به در پیش بودن انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی، گفت: در آستانه برگزاری دو انتخابات سرنوشت‌ساز هستیم. در هفتم اسفند مردم ما برای شرکت در دو انتخابات مهم در کنار صندوق رأی حاضر می‌شوند.

روحانی ادامه داد: انقلاب ما انقلاب میدان دادن به زن و مرد و پیر و جوان است، امام راحل این راه را برای ما مشخص کرد. اساس انقلاب، آزادی، آرای مردم، حقوق اساسی، اخلاق، اسلام و قانون‌مداری است.

وی با بیان اینکه انقلاب، انقلاب همه مردم است و تعلق به هیچ جناح یا حزب سیاسی خاص ندارد، گفت: انقلاب از آن ملت ایران است و در ذیل ایران و اسلام و وحدت ملی تعریف می‌شود. این میراث گرانبهای انقلاب تعلق به جناح خاص ندارد و از آن ملت بزرگ ایران و همه آزادی‌خواهان جهان است. انقلاب ما انقلاب بازگشت به اخلاق و مدنیت بوده است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: انقلاب ما انقلابی است که باید در بهار سی و هشتمین آن دوباره آن را بخوانیم و ببینیم که چگونه توانستیم در 37 سال در برابر همه مشکلات ایستادگی کنیم، چون به هویت ایرانی اسلامی خود بازگشتیم و چون امام راحل عزت واقعی را برای ما تعریف کرد. انقلاب در سایه وحدت و یکپارچگی توانست از مشکلات عبور کند، اسلام پناه همه ایرانیان و همه کسانی است که در این کشور زندگی می‌کنند.

روحانی تأکید کرد: امروز وظیفه تک تک ما این است که از این انقلاب شکوهمند و از آرمان‌های آن به خوبی دفاع کنیم. بین انقلاب و اعتدال، بین انقلاب و اصول، بین انقلاب و اصلاح فاصله‌ای وجود ندارد، اصول‌گرای واقعی، اصلاح‌طلب واقعی و اعتدال‌گرای واقعی همه انقلابی هستند. باید زبان انقلاب را روزآمد کنیم.

وی افزود: ما اهل گفتگو، منطق، مذاکره و تفاهم هستیم؛ انقلابی در عصر ما یعنی اهل مشارکت، مدارا، مقاومت، یعنی اینکه کالای کشورش در بازار جهانی توان رقابت داشته باشد. انقلابی یعنی اهل امید، نشاط، سازندگی. انقلابی امروز می‌خواهد ایران را بسازد، به ایران منزلت بیشتر دهد، چهره رحمانی و انسانی اسلام را به جهانیان نشان دهد و می‌خواهد به دنیا بگوید آنهایی که در منطقه به دروغ دم از اسلام می‌زنند و به کشتار مردم می‌پردازند نه مسلمانند و نه انقلابیند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه هرکس امروز خطری از کشور دور کند او انقلابی است، ادامه داد: هر کس امروز برای پیشرفت کشور قدمی بردارد او انقلابی است. هر کسی برای پیشرفت ایران تلاش کند او انقلابی است.

روحانی یادآور شد: ما امروز باید یک اقدام مشترک ملی را برای وحدت، آشتی ملی، اقدام ملی با اراده انقلابی و هدایت‌های مقام معظم رهبری، کار را به پیش ببریم.

وی گفت: انتخابات پیش‌رو مصداق گفتگوی ملی است. انقلاب ما پای صندوق آراء تبلور پیدا می‌کند، همان‌طور که امام پس از 47 روز بعد از 22 بهمن سال 57 ما را پای صندوق‌های رأی دعوت کردند و ما به جمهوری اسلامی ایران رأی دادیم، مقاومت و اقتدار ما در سایه مشارکت ماست. هیچ‌کس نباید با صندوق رأی قهر کند. همه مردم پای صندوق آرا بشتابند و همان‌طور که رهبری معظم دعوت کردند فرضاً اگر کسی هم با نظام و حکومت هم نقدی دارد نباید با صندوق آرا قهر کند. این صندوق حق‌الناس است و همه ما باید به آن احترام بگذاریم.

رئیس‌جمهور افزود: سرمایه اجتماعی ما در پای این صندوق خواهد بود، امروز اگر کسی بر فرض گله‌ای هم دارد اگر شهروندی یا یک جریان سیاسی ناملایماتی رادیده، در عین حال باید فعالانه پای صندوق آراء برود. رأی شما ملت، حرف آخر را خواهد زد.

روحانی ادامه داد: رأی شهروندان ما هم در منطقه و هم در جهان می‌تواند راهگشا برای ما و منطقه و جهان باشد. رأی شما در هفتم اسفند رأی به امید، عقلانیت، قانون، به دفاع از حقوق ملت است. رأی هفتم اسفند ملت بزرگوار ایران رأی به ساختن ایرانی عزیز بر پایه گفتگو و اعتماد است. رأی ما «نه» به آنهایی است که می‌خواهند به قانون پشت کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: رأی ما نه به آنهایی است که اهل منازعه و افراط هستند، رأی ما امید، ایران آباد و آزاد است. ما ایران را خواهیم ساخت و عظمت این ملت را به نقطه مطلوبش با هماهنگی و اتحاد خواهیم رساند.

۱۳۹۴/۱۱/۲۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...