نسخه چاپی

خودنمایی ابرخودروهای فولكس واگن در ژنو

در نمایشگاه امسال خودروی ژنو برندهای لوكس بوگاتی و لامبورگینی با رونمایی جدیدترین ابرخودروهای خود به خودنمایی پرداختند.

به گزارش نما به نقل از ایسنا، بوگاتی در نمایشگاه این هفته خودرو ژنو سریع‌ترین خودروی جاده ای جهان را رونمایی کرد که یک چیرون با برچسب قیمت ۲.۴ میلیون یورو (۲.۶ میلیون دلار) است. این ابرخودرو موتوری به قدرت ۱۵۰۰ اسب بخار دارد و می‌تواند به حداکثر سرعت ۴۲۰ کیلومتر در ساعت برسد

همچنین در این نمایشگاه لامبورگینی مدل سنتناریو را رونمایی کرد که در مقایسه با مدل بوگاتی اندکی ضعیف‌تر است. این مدل موتوری با قدرت ۷۷۰ اسب بخار و ۱.۷۵ میلیون یورو برچسب قیمت دارد و حداکثر سرعتش به ۳۵۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد.

وجه اشتراک این ابرخودروها این است که هر دو توسط فولکس واگن ساخته شده است که با میلیاردها دلار جریمه و پرداخت سالها خسارت حقوقی به دلیل رسوایی تقلب در تست‌های آلایندگی دیزلی در آمریکا روبروست.

از نظر بعضی از تحلیلگران، ولخرجی برای طراحی و تولید این خودروها از سوی فولکس واگن در زمان نامناسبی انجام گرفته است زیرا این شرکت که بزرگترین خودروساز اروپاست به دلیل تلاش برای ارزیابی هزینه دقیق رسوایی آلایندگی و همچنین برنامه‌های صرفه‌جویی هزینه در برند فولکس واگن ناچار شده است اعلام نتایج مالی سال ۲۰۱۵ خود را به تعویق بیاندازد.

فولکس واگن متعهد شده است تامین مالی پروژه‌های غیرضروری را حذف کند و ماتیوس مولر مدیرعامل این شرکت در ماه اکتبر اعلام کرد در راستای برنامه صرفه جویی در هزینه‌ها، سهم هر یک از ۳۱۰ مدل عرضه شده در سودآوری این شرکت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

اگر چه فولکس واگن جزییات هزینه‌ای که برای طراحی و تولید ابرخودروهای خود اختصاص داده را منتشر نمی‌کند و همچنین مشارکت این مدل‌های لوکس در سود نهایی خود را تاکنون فاش نکرده است تحقیقات گذشته نشان داده است که این مدل‌ها با بیشترین ضرر فروخته شده‌اند.

شرکت برنشتاین ریسرچ در سال ۲۰۱۳ اعلام کرد مدل ویرون که نسل قبلی چیرون بود یکی از ۶ مدلی بوده که در میان خودروهای پیشرفته اروپایی بیشترین ضرر را داشته و برآورد کرد ضرر حاصل به ازای هر خودرو تقریبا ۵ برابر قیمت فروش یک میلیون یورویی آن بوده است.

بعضی از تحلیلگران اظهار می‌کنند فروش برند بوگاتی یا برند ابرخودروی ایتالیایی لامبورگینی برای فولکس واگن منطقی به نظر می‌رسد زیرا به این شرکت کمک خواهد کرد و جریمه‌ها و هزینه‌های حقوقی مربوط به رسوایی آلایندگی خود را پرداخت کند اما این تصمیم پیش از این تا حدودی گرفته شده است.

زمانی که رسوایی آلایندگی دیزلی برملا شد مدیرعامل فولکس واگن وعده داد هیچ یک از برندهای این شرکت فروخته نخواهند شد و چیرون که سالها تحت طراحی بود همچنان در مرحله عرضه در سوییس باقی ماند.

یک منبع آگاه در فولکس واگن اظهار کرده است در پی بحران آلایندگی انتقاداتی در میان مدیریت ارشد این شرکت نسبت به هزینه‌های بالایی که ابرخودرو بوگاتی ایجاد کرده مطرح شده اما خود مولر موافق است که چنین کاری ادامه پیدا کند.

استدلالی که در داخل این شرکت مطرح است این است که کار مهندسی انجام گرفته توسط بوگاتی یک عرصه آزمایش برای فناوری‌هایی است که در برندهای ارزان‌ قیمت‌تری مانند پورشه و بنتلی که در سود این شرکت مشارکت بیشتری دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پورشه پس از آئودی بزرگترین مشارکت را در سود عملیاتی فولکس واگن داشته است و دوام و ثبات مواد و قطعاتی که از سوی بوگاتی جمع شده‌اند مستقیما توسط پورشه و بنتلی مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

علاوه بر استفاده از پیشرفت‌های فناوری، پولی که میلیاردرها در آمریکا، چین و اروپا خرج می‌کنند ممکن است فولکس واگن را برای ادامه دادن عرضه ابرخودروها تشویق کند.

طبق گزارش شرکت تحقیقاتی "آی اچ اس اتوموتیو"، تحویل خودروهایی که قیمت آنها از ۲۵۰ هزار یورو یا بیشتر آغاز می شود ممکن است تا سال ۲۰۲۰ به میزان ۱۲ درصد افزایش یافته و به ۸۰۱۴ دستگاه در مقایسه با ۷ هزار و ۱۸۲ دستگاه در سال جاری برسد.

بر اساس گزارش رویترز، لامبورگینی اعلام کرده است تنها ۴۰ دستگاه از مدل سنتناریو را که قدرتمندترین مدل در تاریخ ۵۳ ساله این شرکت است تولید خواهد کرد و همه این خودروها پیش از این که درهای نمایشگاه ژنو گشوده شود به فروش رفته اند. همچنین یک سوم از ۵۰۰ دستگاه چیرون هم پیش از رونمایی این ابرخودرو فروخته شده اند.
ثبت: ۱۳۹۴/۱۲/۱۳

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: