نسخه چاپی

وكلای بابك زنجانی سند رو كردند

بابك زنجانی متهم اصلی پرونده نفتی كه خود را هم اكنون در برابر حكم اعدام می‌بیند برای پرداخت بدهی ۲.۶ میلیارد یورویی شركت نفت اقدام كرده اما اوبربانك كارگزار یورویی هالك بانك تركیه از پذیرش این مبلغ امتناع كرده است.

به گزارش نما به نقل از افکارنیوز،این روزها نام بابک زنجانی بیشتر از هر روز دیگر سر زبان‌ها افتاده؛ آنهم به خاطر حکم اعدامی که قاضی صلواتی پس از 26 جلسه دادگاه برای زنجانی و دو متهم دیگر پرونده (م.ش و ح.ف.ه) صادر کرده است.

بابک زنجانی که امروز دو سال و دو ماه از بازداشتش می‌گذرد آن طور که سخنگوی قوه‌قضائیه اعلام کرده، از سوی دادگاه انقلاب مفسد فی الارض شناخته شده و به اعدام، رد مال و جزای نقدی معادل یک چهارم مبلغ پولشویی محکوم شده است.

در پرونده 209 جلدی بابک زنجانی که منجر به صدور کیفرخواست از سوی دادستانی شده، موارد متعددی وجود دارد از ماجرای تامین اجتماعی گرفته تا مراوده‌های مالی با بانک مسکن که منجر به شکایت این دو نهاد از وی شده است اما آنچه بیشتر از همه در مفسد فی‌الارض شناخته شدن زنجانی و صدور حکم اعدام برای وی موثر است؛ بدهی 2.6 میلیارد یورویی زنجانی به شرکت نفت است.

آن طور که بابک زنجانی و وکیلش مدعی هستند در طول افزون بر دو سال گذشته برای اینکه بدهی شرکت نفت را پرداخت و با مجموعه نفت تسویه کنند، راه‌های مختلفی را رفته‌اند اما هر بار به خاطر تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و شخص بابک زنجانی و شرکت‌هایش به در بسته خورده‌اند.

زنجانی پس از جرای برجام و قبل از صدور حکم دادگاه انقلاب دوباره فرصت گرفت تا بدهی شرکت نفت را از طریق شماره حسابی که بانک مرکزی اعلام می‌کند، پرداخت کند؛ شماره حسابی که وکیل بابک زنجانی مدعی است به این سادگی‌ها در اختیار موکلش قرار نگرفته و بانک مرکزی عجله‌ای برای اعلام آن نداشته است.

15 اسفند بود که وکیل بابک زنجانی اعلام کرد موکلش برای واریز بدهی شرکت نفت از طریق بانکی خارجی معرفی شده از سوی بانک مرکزی اقدام کرده اما کارگزار این بانک از دریافت پول زنجانی خودداری کرده است؛ خبری که مسئولان شرکت نفت از جمله اصغر هندی مشاور حقوقی و بین‌الملل وزیر نفت و غلامرضا مهدوی وکیل شرکت ملی نفت، تکذیب و اعلام کردند چنین چیزی صحت ندارد.

حالا اسناد و مدارکی از طریق وکلای خارجی بابک زنجانی به دست خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم رسیده که نشان می‌دهد کارگزار یورویی هالک بانک ترکیه، مبلغی را که زنجانی قصد داشته واریز کند نپذیرفته است.

سوم مارچ 2016 یعنی روز پنج‌شنبه هفته گذشته، بانک فرست اسلامیک مالزی (متعلق به بابک زنجانی) تصمیم‌ می‌گیرد 1.967 میلیارد یورو از بدهی شرکت نفت را از طریق هالک بانک ترکیه که بانک مرکزی معرفی کرده است، واریز کند و هالک بانک در پاسخ به بانک فرست اسلامیک مالزی مبنی بر آمادگی برای انتقال این وجه، اوبر بانک کارگزار یورویی خود را معرفی می‌کند.

پیرو اعلام «الیک ارکان سوزری» مسئول اداره عملیات خارجی هالک بانک ترکیه مبنی بر واریز این مبلغ از طریق اوبر بانک به عنوان کارگزار یورویی هالک بانک، بانک مالزی برای واریز این مبلغ از طریق کارگزار اعلام شده اقدام می‌کند اما پاسخی که از اوبر بانک دریافت می‌کند جالب است.

«هلمت ادلباور» مدیر بازارهای مالی اوبر بانک به بانم مالزی پاسخ می‌دهد « پیش از هر چیز٬ امیدوارم که حالتان خوب باشد. از پیام صمیمانه تان سپاسگذارم و البته که ما خوشحال خواهیم شد با موسسه شما روابط تجاری خود را برقرار سازیم.ارتباط مالی اوبربانک با هالک بانک و همچنین CBI صحت دارد اما صادقانه باید عرض کنم که اصولا این ارتباط صرفا جهت نقل و انتقالات مشتریان ما استفاده می‌شود و به عبارتی٬ قاعدتا ما سرویس کلیرنس برای دیگران انجام نمی‌دهیم. با این وجود هر دو بانک هالک و CBI شرکای مهمی برای ما محسوب می‌گردند٬ بنابراین ما سعی می‌کنیم از هیئت مدیره مجوز این کار را دریافت کنیم. خواهشمندم به ما قدری فرصت دهید تا اوایل هفته آینده پاسخ شما را خواهیم داد».

به گزارش تسنیم، البته آن طور که رسول کوهپایه‌زاده وکیل مدافع بابک زنجانی گفته، این اقدام موکلش جدای از ماجرای شش فقره چک یک میلیارد یورویی است و موکلش همچنان در تلاش است تا از طرق مختلف بدهی 2.6 میلیارد یورویی شرکت نفت را پرداخت کند. زنجانی حتی در آخرین تماسی که با وکیل خود داشته گفته است وکلایش صرف نظر از حکم صادره شده همچنان با جدیت کار انتقال پول به ایران را پیگیری کنند.

حالا باید دید آیا زنجانی می‌تواند بدهی شرکت نفت را که قطعا در نتیجه اعتراضش به حکم دادگاه انقلاب مبنی بر تایید یا عدم تایید حکم اعدام در دیوان عالی کشور موثر است، بازگرداند یا خیر؟.

اسناد موجود در این گزارش از طریق وکلای بابک زنجانی در اختیار ما قرار گرفته و تسنیم درستی یا نادرستی این اسناد را تایید نمی‌کند. وکیل خارجی بابک زنجانی نیز پس از ارائه این اسناد اعلام کرده «شما می‌توانید جهت تصدیق این مکاتبات با بانک کارگزار تماس بگیرید.»


۱۳۹۴/۱۲/۱۹

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...