نسخه چاپی

سد و نیروگاه سیمره فردا به بهره‌برداری می‌رسد

مدیرعامل شركت توسعه منابع آب و نیروی ایران با بیان اینكه فردا با حضور معاون اول رئیس‌جمهور سد و نیروگاه سیمره در ایلام به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: به علت خشكسالی و یك بار رها كردن آب این سد با ۲ سال تاخیر به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش نما به نقل از میزان، محمدرضا رضازاده با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران گفت: بزرگترین پروژه عمرانی ایلام سد و نیروگاه سیمره در رودخانه‌ای که بین ایلام و لرستان قرار دارد، فردا با حضور جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: اگر خشکسالی‌ها که ناشی از کاهش بارندگی در کشور بوده و یک بار آب پشت این سد رها نمی‌شد، باید این سد در سال 92 به بهره‌برداری می‌رسید.

رضازاده با اشاره به اینکه سد و نیروگاه سیمره از نوع سد بتنی دو قوسی با ارتفاع 180 متر و حجم مخزن 2.8 میلیارد مترمکعب در تراز نرمال است، گفت: نیروگاه این سد به ظرفیت 480 مگاوات با یک پست برق انرژی را به شبکه سراسری برق منتقل می‌کند.

به گفته رضازاده هزینه‌ای که برای احداث این سد هزینه شده است 1330 میلیارد تومان بوده است.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با بیان اینکه در حال حاضر یک و نیم میلیارد مترمکعب در مخزن سد آب ذخیره شده است، گفت: مرحله اول آب گیری پروژه در سال 90 شروع شد، اما به دلیل خشکسالی‌های گذشته و نیازی که در پایین دست سیمره برای آب کشاورزی، مجبور شدیم قسمت اعظم آب ذخیره شده را که حدود 500 میلیون مترمکعب بود، برای مصرف آب کشاورزی تخلیه کنیم، اما امسال به دلیل شرایط مناسب حوضه کرخه وجود سد سیمره باعث شد در پایین دست سد خسارتی از بابت سیل نداشته باشیم.

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...