نسخه چاپی

پاسخ جالب ظریف درباره انتخابات آمریكا و ترامپ

وزیر خارجه كشورمان درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریكا و پیش‌بینی نتیجه انتخابات گفت: درباره مسائل داخلی دیگران دخالت نمی‌كنیم.

به گزارش نما ، وی با اشاره به عصر جهانی شدن و دنیای ارتباطات گفت: ١١ سپتامبر ثابت کرد حتی داشتن بزرگ‌ترین قدرت نظامی هم مانع از چنین اتفاقاتی نمی‌شود.

ظریف ادامه داد: شما نمی‌توانید در امنیت باشید وقتی دیگران در ناامنی باشند و در رفاه باشید و دیگران در فقر.

وزیر خارجه همچنین در ادامه سخنانش به تشریح روند برنامه هسته‌ای ایران پرداخت و افزود: طرف مقابل و از جمله آمریکا به دنبال غنی‌سازی صفر برای ایران بودند.

وی تصریح کرد: ما به دنبال تولید سلاح هسته‌ای نبوده و نیستیم ولی قبول هم نمی‌کنیم که کسی برای ما تعیین تکلیف کند.

وزیر خارجه در بخش دیگر سخنانش به موضوع افراط‌گرایی و رادیکالیسم پرداخت و افزود: افراط‌گرایی در منطقه ما به عنوان متوازن‌کننده تعریف می‌شود.

وی همچنین عنوان کرد: ما اشتراکات زیاد فرهنگی و مذهبی و... در منطقه داریم و علاوه بر آن با خطرات زیادی در منطقه مواجهیم.

وی در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: آینده در دستان ماست.

ظریف در ادامه به سوالات تعدادی از حاضران در این جلسه پاسخ گفت.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی درباره تحولات افغانستان و حضور طالبان گفت: افراط‌گرایی نه فقط افغانستان بلکه به آسیای میانه نیز کشیده شده و باید در مقابل این افراط‌گراها از جمله داعش متحد شده و مانع از کمک مالی به آنها شویم.

ظریف تصریح کرد که افراطی‌گری ارتباطی با اسلام ندارد و متاسفانه جوانان جذب این گروه‌ها می‌شوند و به پدیده مشکل‌سازی تبدیل شده است.

وی درباره همکاری ایران با کشورهای غربی برای مقابله با افراط‌گرایی که سوال دیپلمات مجارستانی مقیم در تایلند بود بر همکاری همه برای مقابله با این پدیده تاکید کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: وقتی ایران تحت تحریم بود نمی‌توانست نفت خود را بفروشد چگونه است که داعش الان به درآمد حاصل از فروش نفت دسترسی دارد؟

ظریف درباره بحران سوریه نیز با تاکید بر راه حل سیاسی برای حل این بحران ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگوهای سوریه در ژنو شکل بگیرد.

وزیر خارجه همچنین یادآور شد که ائتلاف در مبارزه با داعش موفق نبوده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره انتخابات آمریکا و اینکه آیا فکر می‌کنید ترامپ به ریاست جمهوری می‌رسد؟ اظهار داشت: ما درباره مسائل داخلی دیگران دخالت نمی‌کنیم. انتخابات موضوع جذابی است که باید از بیرون نظاره‌گر باشیم.

در ابتدای مراسم مشاور وزیر خارجه تایلند طی سخنانی به تشریح اقدامات ظریف در این مدت و به ویژه برجام پرداخت و در پایان مراسم نیز هدیه‌ای به رسم یادبود به ظریف اهدا کرد.

ظریف امشب تایلند را ترک و به منظور انجام سفری به دو کشور اقیانوسیه راهی نیوزیلند و از آنجا به استرالیا می‌رود.
ثبت: ۱۳۹۴/۱۲/۲۱

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: