نسخه چاپی

تناقض‌گویی عربستان در فراهم‌آمدن حج 95 مشهود است

رییس سازمان حج و زیارت عملكرد عربستانی‌ها مبنی بر دعوت از گروه ایرانی برای مذاكرات حج تمتع ۹۵ را نوعی تناقض‌گویی دانست و گفت: قرار بر این بوده تا در نشستی گفت‌وگوها و تفاهم‌نامه‌ها انجام بگیرد اما عربستان با عدم‌صدور ویزا مانع چنین جلسه‌ای شده است.

به گزارش نما، سعید اوحدی اظهار داشت: همه‌ساله برنامه‌ریزی برای سفر حج تمتع از چند ماه قبل یعنی در ایام ربیع‌الثانی انجام می‌گرفت و در سال 94 نیز قرار بر این شد تا مقدمات سفر در جلسه‌ای در 17 دی ماه میان ایران و عربستان چیده شود و تفاهم‌نامه‌های لازم به امضا برسد اما ناگهان بدون عنوان کردن هر دلیل و حتی قبل از قطع رابطه سیاسی نشست مشترک را به 19 اسفند موکول کردند.

وی ادامه داد:‌ قرار بوده در این نشست مشترک درباره موضوعاتی نظیر تأمین امنیت زائران نیز به گفت‌وگو و تفاهم بپردازیم تا اتفاقاتی که در منا افتاد تکرار نشود اما این نشست در اسفند ماه نیز برگزار نشد چرا که عربستان سعودی به وعده خود مبنی بر صدور ویزا عمل نکرد و حتی ویزای تیم ایرانی که قرار بود از سوی کنسولگری عربستان در امارات صادر شود نیز انجام نگرفت و نماینده سازمان حج که برای دریافت ویزا به دبی رفت دست خالی بازگشت و مسئولان سعودی هیچ پاسخی بابت این رفتار خود ارائه نکرده‌اند.

رییس سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: همچنان عربستانی‌ها بابت این رفتار خود مبنی بر تعویق در صدور ویزا پاسخ نداده‌اند اما ما همچنان پیگیر برقراری این سفر هستیم چرا که حج تمتع فریضه‌ای واجب است و ما نیز بدین دلیل تلاش‌های لازم را انجام می‌دهیم که امیدواریم هرچه زودتر مسئولان حج عربستان پاسخگو باشند.

اوحدی خاطرنشان کرد: ما تلاش لازم را برای انجام حج تمتع 95 انجام می‌دهیم ولی صحبت از سفری همراه با عزت است و جمهوری اسلامی ایران هیچ توهین و تحقیری را نمی‌پذیرد؛ امیدواریم عربستانی‌ها بابت رفتارهای اخیر خود و یا تناقض‌گویی‌های انجام گرفته جواب لازم را بدهند و زودتر مقدمات نشست را فراهم نمایند.

وی درباره برخی تناقض گویی‌های عربستان اظهار داشت: زمانی که اعلام می‌شود قطع رابطه سیاسی ربطی به فریضه واجب حج ندارد یا اینکه مانع فعالیت سازمان حج و زیارت در عربستان می‌شوند و یا ویزای سفر هیئت ایرانی برای گفت‌وگوهای نهایی صادر نمی‌شود، نشانه‌هایی از تناقض‌گویی است.

رییس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: یکی از اولویت‌های ما برای سفر زائران حج تمتع 95 موضوع امنیت زائران است که طرف سعودی باید این تأمین امنیت را بپذیرد و اگر این توانایی را ندارد باید اعلام کند؛ در این خصوص مذاکرات لازم را با آنان انجام می‌دهیم.

اوحدی درباره تأخیر پیش‌آمده در مذاکرات با طرف‌های سعودی نیز گفت: همه‌ساله این رایزنی‌ها زودتر انجام می‌شد و شاهدیم همچنان صحبت‌ها برای حج 95 انجام نشده که این رفتار عربستانی‌ها در تأخیر گفت‌وگوها باعث تأثیر گذاری در خدمات خواهد شد و خدمت رسانی را با چالش مواجه می‌کند.

وی اضافه کرد: طی روزهای اخیر نیز جلسه‌ای را با وزارت امور خارجه برگزار کردیم و گزارش رفتار سعودی‌ها مبنی بر صادر نشدن ویزا و تناقض‌گویی طرف مقابل را بیان کردیم که امیدواریم این موضوع هرچه زودتر حل و فصل شود.
منبع: تسنیم

۱۳۹۵/۱/۱

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: