نسخه چاپی

سخنرانی نصرالله چرا امروز؟

سید حسن نصرالله دبیركل حزب‌الله لبنان امشب در گفت‌وگو با شبكه المیادین در مورد مسائل متعددی از جمله آخرین تحولات جبهه درگیری با رژیم صهیونیستی صحبت خواهد كرد.

به گزارش نما به نقل از روزنامه الاخبار، حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در حالی عصر امروز در گفت‌وگو با شبکه المیادین در مورد مسائل متعددی از جمله آخرین تحولات جبهه درگیری با دشمن اسرائیلی صحبت خواهد کرد که این سؤال مطرح است: مناسبت سخنرانی امروز چیست؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت که حزب‌الله مناسبت‌های مشخصی را برای تشریح پرونده رویارویی با دشمن اسرائیلی انتخاب می‌کند و در بیشتر موارد مواضع این حزب از زبان شخص دبیرکل آن بیان می‌شود.

تشریح موضوعات مشخص در سخنرانی‌های حسن نصرالله

این سخنرانی‌ها معمولاً با یک موضوع مشخص از جمله متوسل شدن اسرائیل به ترور اعضای مقاومت در لبنان و یا سوریه مرتبط است و در بیشتر موارد نیز سید حسن نصرالله تلاش می‌کند که حق حزب‌الله در پاسخ به تجاوزات اسرائیل را ثابت کرده و پیام‌های متعددی را به اسرائیل و نیز طرفهای منطقه‌ای و داخل لبنان بدهد و دیدگاه حزب‌الله در واکنش به تجاوزات دشمن را روشن کند.

همچنین سید حسن نصرالله مناسبت‌های کلی مانند سالگرد آزادی یا سالگرد شهادت فرماندهان حزب را برای سخنرانی مغتنم می‌شمارد تا در مورد آمادگی مقاومت برای رویارویی با هر گونه تجاوز توضیح دهد.

نکته مهم اینکه راهبرد حزب‌الله در خطاب قرار دادن دشمن پس از جنگ تابستان 2006 با قبل از آن متفاوت شده است و پس از آن حزب‌الله با آگاهی و هوشیاری درصدد برآمد سکوت محض در مورد توانمندی‌ها و برنامه نظامی خود را بشکند.

در این خصوص حزب‌الله بهتر دید که برای مقابله با دشمن فقط نباید توجه آن را به تصمیم حزب برای مقابله جلب کرد بلکه باید توانمندی‌های جدید آن را نیز متذکر شد و این پیامی است که بارها در چارچوب بازدارندگی دشمن موفق عمل کرد و یا موجب شد که مراجع تصمیم‌گیر سیاسی و نظامی اسرائیل به‌خوبی موضع حزب‌الله را مورد بررسی قرار دهند.

به نظر می‌رسد مردم یا هیچ یک از ناظران تحولات منطقه‌ای توجیهی برای سخنرانی سید نصرالله در مورد مقابله با دشمن نمی‌بینند و حتی برخی تصور می‌کنند که اخبار اخیری که از منابع دشمن در مورد توان نظامی حزب‌الله و افزایش تجربه و مهارت‌های آن به‌دلیل جنگ در سوریه درز کرده است در واقع نوعی عامل بازدارنده داخلی است.

به‌عبارت دیگر به‌اعتقاد این گروه رهبری دشمن در صدد است با انتشار این خبر، واکنش جامعه خود در قبال هزینه‌های سنگین ناشی از جنگ با لبنان را مورد ارزیابی قرار دهد.

در این ارتباط معمولاً اسرائیل از زبان مسئولان رسمی سیاسی، نظامی و یا امنیتی اعلام می‌کند که اکنون رویارویی با حزب‌الله به‌نفع تل‌آویو نیست و این رویکرد را این‌گونه توجیه می‌کنند که حزب‌الله به‌دلیل جنگ در سوریه در حال از پا درآمدن است و دلیلی ندارد که فرصتی برای محبوبیت مجدد آن بین افکار عمومی عربی فراهم شود به‌گونه‌ای که این‌گونه برداشت شود که حزب‌الله هدف تجاوز اسرائیل قرار گرفته است.

اما همه این توجیهات و استناد به چنین منطق‌هایی در حل اصل مشکل اسرائیل تأثیری ندارد و نمی‌تواند مشکل آن با حزب‌الله را در ارتباط با توانمندی‌های دفاعی و هجومی این حزب و نقش آن در لبنان و منطقه به‌اضافه نقش میدانی مستقیم آن در برخی کشورهای عربی حل و فصل کند در نتیجه همه این موارد موجب نگرانی اسرائیل شده است.

هرچند این ارزیابی که حزب‌الله اکنون در صدد آغاز جنگ با اسرائیل نیست، درست است اما این موضوع برای اسرائیل مفهوم دیگری دارد که همان نگرانی از افزایش آمادگی حزب‌الله و نیز عدم تأثیرپذیری منفی آن از تحولات اطراف است.

حزب‌الله آماده نبرد بزرگ

از این فراتر اسرائیل از این نگران است که تحولات منطقه‌ای موجب شده است حزب‌الله بتواند تهدیدات راهبردی در سوریه، عراق و منطقه عربی را به فرصت‌هایی برای تقویت توانمندی‌ها و توسعه دایره نفوذ راهبردی خود تبدیل کند به‌اضافه اینکه سطح آمادگی نیروها و تجهیزات نظامی آن نیز تقویت شده است.

احتمال رویارویی با مقاومت در لبنان و یا سوریه

دشمن می‌داند که تمام قدرت حزب‌الله برای روز رویارویی بزرگ آماده می‌شود و اینجا همان نکته اصلی است که باید پرسید: امروز چه می‌شود؟

توضیح بیشتر در این باره به درک دقیق‌تر آن کمک می‌کند به این معنی که اطلاعات موجود در مورد اوضاع جاری حاکی از این است که دشمن در تکاپوی هدف قرار دادن برخی توانمندی‌های مقاومت است و چه‌بسا این اقدام در داخل لبنان و یا مرزهای آن با سوریه و یا شاید داخل خاک سوریه صورت بگیرد.

سودای اسرائیل برای تحمیل قواعد جدید درگیری بر حزب‌الله

اما نشانه‌های موجود حاکی از این است که اسرائیل تصمیم ندارد در این حمله برخی توانمندی‌های استثنایی حزب‌الله را هدف قرار دهد بلکه به‌دنبال تحمیل قواعد جدید درگیری است که مبتنی بر این اصل است که اسرائیل حق دارد هرچه را مناسب می‌بیند هدف قرار دهد و حزب‌الله یا باید از پاسخ به اسرائیل خودداری کند (این در برخی موارد رخ داده است) و یا اینکه پاسخ آرامی بدهد (هرگز سابقه نداشته است) یا اینکه به‌گونه‌ای که بعد رسانه‌ای و روانی داشته باشد، پاسخ دهد تا جایی که اسرائیل وادار به واکنش متقابل نشود.

به نظر می‌رسد دشمن تصور می‌کند اکنون قادر است سقف معادله را از طرف خود بالا ببرد از همین رو در حال بازنگری در برخی داده‌های سیاسی، نظامی و امنیتی در حوزه خود است به‌گونه‌ای که بر این باور است که زمان برای حمله مناسب است و می‌تواند از این طریق اهداف متعددی را محقق کند.

ارزیابی‌های اشتباه اسرائیل

از این فراتر به نظر می‌رسد که مرجع تصمیم‌گیر در اسرائیل بر این باور است که تحولاتی که در شش ماه گذشته در میدان سوریه رخ داد، نباید بر روند تکاپوی پیشگیرانه در قبال حزب‌الله تأثیر منفی به جا بگذارد.

چه‌بسا در این مورد برخی این‌گونه ارزیابی کرده‌اند که تصمیم دولت روسیه مبنی بر خروج بخشی از نیروهای خود از سوریه به‌معنی عقبگرد روسیه در قبال اوضاع سیاسی سوریه است.

روسیه هرگز در مورد میانجیگری بین اسرائیل و حزب‌الله تعهدی نداده است

در این خصوص باید در نظر داشت که روسیه هیچ‌گاه به اسرائیل متعهد نشده است که از دستیابی حزب‌الله به سلاح جلوگیری می‌کند و هیچ‌گاه تعهد نداده است که بین اسرائیل و حزب‌الله میانجی‌گری خواهد کرد.

حزب‌الله روند تقویت توانمندی‌های خود را متوقف نمی‌کند

ترس حزب‌الله از ماجراجویی اسرائیل ناشی از مقابله نیست بلکه به‌صراحت اعلام کرده است که اکنون به‌دنبال جنگ نیست و هرگز ادامه تلاش برای تقویت توانمندی‌ها در سطوح مختلف را پنهان نمی‌کند.

در ادامه این مطلب آمده است اما حزب‌الله بارها اعلام کرده است که ورود به جنگ سوریه یا حمایت از متحدان خود در هر نقطه از جهان عرب مانع از وظیفه اصلی آن یعنی مقابله با دشمن نمی‌شود بلکه دشمن می‌داند که نیروهای رزمنده مقاومت عملاً تحت تأثیرمسائلی که حزب‌الله سرگرم آن است، قرار نگرفته‌اند.

اما در مورد فشارهای احتمالی اسرائیل بر حزب‌الله در ارتباط با بحران سوریه باید گفت که این حزب بارها یادآور شده است که ورود آن به جنگ سوریه هیچ الزامی برای امتیازدهی در مقابل دشمن به وجود نیاورده است بلکه به‌عکس جبهه جولان که به‌دلایل متعدد برای حزب‌الله و مقاومت نقطه ممنوعه بود امروز باز است.

اما در مورد نقش روسیه می‌توان به‌صراحت گفت که هیچ ارتباط عملی بین حزب‌الله و روسیه وجود ندارد تا روسیه بتواند بین حزب‌الله و اسرائیل میانجیگری و یا پیام‌های دشمن را به حزب‌الله منتقل کند.

حزب‌الله و روسیه تماس مستقیم ندارند

در تأیید این موضوع باید یادآور شد که همه از تصمیم قاطعانه حزب‌الله برای جلوگیری از تماس مستقیم اعضا و مسئولان خود با روسیه به‌ویژه در میدان نبرد و انتقال پیام از طریق ایران یا سوریه باخبر هستند.

همه این موارد به‌عبارت ساده به این معنی است که نصرالله خود را موظف می‌داند که به دشمن تفهیم کند که هرگونه ماجراجویی جدید حتی به‌شکل تجاوزی کوچک با پاسخ حتمی روبه‌رو خواهد شد.

نصرالله امروز به این موضوع می‌پردازد که به دشمن تفهیم کند واکنش حزب‌الله روشن بوده و با گذشته متفاوت خواهد بود و این چیزی است که برای اسرائیل بیش از تصور دردناک خواهد بود.

علاوه بر این دبیرکل حزب‌الله امروز خواهد گفت که اگر دشمن در صدد ماجراجویی و تجاوز یا رویارویی و جنگ فراگیر برآید، مقاومت لبنان آماده آن است و از نظر سیاسی، نظامی و امنیتی برای ورود به این رویارویی آمادگی دارد.

با این توضیحات روشن است که دشمن باید تصمیمی که برای خود مناسب می‌بیند، اتخاذ کند اما بی‌تردید تکیه بر تفسیرها و ارزیابی‌های نابجا به رویارویی ختم خواهد شد و هیچ کس نمی‌تواند حجم و ماهیت و زمان آن را پیش‌بینی کند و این چیزی است که اسرائیل نمی‌تواند مدعی شود که از آن باخبر است.
منبع: تسنیم

۱۳۹۵/۱/۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: