نسخه چاپی

استان‌های ركورددار واژگونی‌های نوروزی

آمارهای تصادفات رخ داده در نوروز سال گذشته، نشان‌ می‌دهد كه «چپ» كردن یكی از دلایل اصلی مرگ و میر در جاده‌های كشور بوده؛ سانحه‌ای كه بیش از همه، نوعی خاصی از خودروها را درگیر كرده و در برخی استان‌ها، بیش از دیگر نقاط كشور نمود داشته است.

به گزارش نما، واژگونی خودروها در سفرهای نوروزی 94، یکی از مهمترین عوامل مرگ هموطنانمان را رقم زد؛ البته این در حالی است که از میان 1303 فقره واژگونی در نوروز 94، 531 فقره و معادل 40 درصد از این واژگونی‌ها در محورهای مواصلاتی و جاده‌های 5 استان کشور رخ داد.

* استان‌های رکورددار واژگونی‌های نوروزی

استان‌ اصفهان و خراسان رضوی هریک با 123 فقره واژگونی، 9 درصد واژگونی‌های نوروزی و بیشترین درصد واژگونی در میان سایر استان‌های کشور را به خود اختصاص دادند و استان سمنان 99 فقره، 4.6 درصد واژگونی‌ها و استان‌های آذربایجان شرقی و فارس نیز هریک با 94 فقره واژگونی در رده‌های بعدی استان‌های پر حادثه از نظر واژگونی خودروها در سفرهای نوروزی قرار گرفتند.

* چه کسانی در نوروز 94 «چپ» کردند

اما در این میان، تحلیل‌های انجام شده در خصوص چرایی واژگونی در جاده‌های بین شهری نشان می‌دهد که دو عامل تخطی از سرعت مطمئنه و خستگی و خواب‌آلودگی، عمده‌ترین دلایل این سانحه در نوروز 94 و نوروز 93 بوده است. بر این اساس آمارهای پزشکی قانونی و پلیس حاکی از آن است که در نوروز 93، 614 واژگونی بر اثر تخطی از سرعت مطمئنه رخ داده که نشان از سهم 45.1 درصدی سرعت غیرمجاز در بروز واژگونی‌ها در محورهای مواصلاتی کشور دارد و در همان سال، واژگونی بر اثر خستگی و خواب آلودگی با 189 فقره سهم 13.9 درصدی را از آن خود کرد.

در نوروز 94 نیز گرچه سهم تخطی از سرعت مطمئنه با اندکی تغییر به 45 درصد واژگونی‌های کشور رسید ولی سهم خستگی و خواب‌آلودگی با کاهش همراه بود و 189 فقره واژگونی بر اثر خستگی و خواب‌آلودگی، سهم 12 درصدی این عامل را در بروز این سوانح رقم زد.

* خودروهایی که بیش از دیگر وسائل نقلیه «چپ» کردند

همچنین آمار واژگونی خودروها در نوروز 93 و 94 نشان می‌دهد که خودروهای سواری بیش از سایر وسائل نقلیه در معرض واژگونی قرار داشته‌اند و در نوروز 94 در حالی 77.8 درصد از واژگونی‌های ثبت شده در محورهای مواصلاتی کشور به خودروهای سواری اختصاص داشته که این آمار در نوروز سال 93، 76.9 درصد بوده.

وانت‌بارها نیز با سهم 12.1 درصدی در نوروز 94 توانستند رتبه دوم واژگونی‌های جاده‌ای را به خود اختصاص دهند و بالاتر از موتورسیکلت‌ها و کامیون‌ها که به ترتیب 5.3 درصد و 3.4 درصد را از آن خود کرده بودند، قرار گیرند.

نکته حائز اهمیت در این میان، سهم 1.4 درصدی اتوبوس‌ها در میان دیگر وسائل نقلیه واژگون شده در نوروز 94 است که با توجه به تعدد مسافران این وسائل نقلیه، کنترل این آمار باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
منبع: تسنیم

۱۳۹۵/۱/۶

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: