نسخه چاپی

آیت‌الله علم‌الهدی: طرح‌های ضدایرانی آمریكا پس از تصویب برجام ۲ برابر شده است

خطیب جمعه مشهد مقدس با بیان اینكه نقد برجام به معنای دولت ستیزی نیست گفت: طرح‌های ضدایرانی آمریكا پس از تصویب برجام ۲ برابر شده است.

به گزارش نما، آیت الله سید احمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه مشهد مقدس در جوار بارگاه منور رضوی اظهار داشت: کلام ما در خطبه نخست تبیین انسان الگویی قرآن براساس سوره شریفه انسان بود ذات مقدس پروردگار در مورد ابرار در این سوره که در راس آنها امیرالمومنین(ع) و صدیقه اطهر(س) هستند، پاداش آنها در برابر صبرشان بهشت و حریر است.

وی گفت: محور تفسیری ما در این آیه دو نکته است شناخت حقیقت و معنای صبر و نکته دوم اینکه چگونه بهشت و حریر به عنوان پاداش معرفی شده‌اند و فعلاً در باب محور اول سخن می‌گوئیم. آن صبری که به عنوان یک اصل قطعی در زندگانی انسان الگویی قرآن در این آیه مورد توجه است چیست و این نیاز به بیان نکته‌ای مقدماتی دارد.

علم‌الهدی افزود: برخی بر این تصور هستند که جریان زندگی طبیعی یک انسان در اجرای خواسته‌ها و تمایلات وی است و اگر انسانی هر چه بخواهد، بتواند اجرا کند زندگانی وی طبیعی و آرام است در حالی که تفاوت انسان و حیوان همین است، در زندگی حیوان اجرای خواسته‌ها نقش اول را دارد.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی تاکید کرد: زندگانی طبیعی یک انسان اما این گونه نیست، زیرا انسان زندگی‌اش یک زندگی هدفمند است و با هدف زنده است و زنده است تا در مسیر زنده بودن به مقصد و مسیری برسد و چون زندگانی وی هدفمند است اگر اجرای خواسته در مسیر هدف باشد باید خواسته نفسانی وی اجرا شود و این زندگانی طبیعی وی است و اگر اجرای خواسته وی در مسیر هدف نیست باید در برابر خواسته‌اش مقاومت شود و از اجرای خواسته وی پیشگیری شود.

علم‌الهدی با اشاره به اینکه این مقاومت صبر نامیده می‌شود تاکید کرد: راغب اصفهانی در کتاب مفردات که کتاب معنی کلمات قرآن است در تعریف صبر می‌گوید: دو جریان در مسیر هدف برای انسان موضوعیت دارد، یکی جریان عقل و دیگری شرع اینها دو عامل تعدیل خواسته و غرایض در برابر خواهش نفسانی و تمایلات انسانی قرار می‌گیرند، آنجا که عقل اقتضاء کند جلوی خواسته گرفته شود و یا شرع اقتضاد کند خواسته‌ای اجرا نشود آن مقاومت و «حَبس نَفس»، صبر نامیده می‌شود.

وی گفت: این ایستادن و مقاومت کردن ارزش انسانی انسان است، زندگی انسانی آن زندگی است که اجرای خواسته آزاد نباشد و در گروی اقتضای عقل و شرع باشد.

خطیب جمعه مشهد مقدس با بیان اینکه تمام ارزش انسانی به همین است که در محدوده عقل و شرع حرکت کند تاکید کرد: این مقاومت در برابر تمامی جریان‌ها صبر نامیده می‌شود قرآن نیز جزا و پاداش ابرار را در برابر صبرشان بهشت و حریر معرفی می‌کند.

آیت الله علم الهدی عنوان کرد: خوشبختانه امسال، سال فاطمی است و با میلاد مسعود وجود صدیقه اطهر سال ما آغاز می‌شود و با میلاد مسعود آن حضرت، سال ما به فرجام می‌رسد و امیدوارم این سال فاطمی، دارای مظهر باصلابتی از نظر ولایت در نظام ما در برابر بینش جهانیان باشد و برکات صدیقه اطهر بر صلابت ولایت این نظام و انقلاب بیفزاید.

وی خاطرنشان کرد: مسئله‌ای که همه ساله برای ما مهم است، تدبر در فرمایشات نوروزی مقام معظم رهبری است که باید زیربنای همه تصمیم گیری و تصمیم‌سازی ما در حوزه سیاست و جامعه و زندگانی مدنی مردم باشد، از راهبردهای حکیمانه امسال مقام معظم رهبری، دو نکته به عنوان دو اصل برای ما قابل برداشت است که محور همه حرکات ما در عرصه زندگانی امسال ما باید واقع شود.

آیت الله علم الهدی افزود: نکته نخست، تبیین ماهیت دشمن بود که آمادگی لازم را برای مقابله با دشمن و شیطنت‌های نابکارانه دشمن داشته باشیم و محور دوم علاج قطعی کار در برابر ترفندهای ابلیسی دشمن در خط عداوت با نظام ما و انقلاب ما است که امسال با آن روبرو هستیم.

وی خاطرنشان کرد: در مسئله حل مشکل، برادر فرهیخته ما آقای ازغدی مطالب جالبی را بیان کردند، اما آنچه بنده می‌خواهم عرض کنم مسئله دشمنی خاص دشمن است، از روز نخستی که بنای مذاکره با دشمن در جریان هسته‌ای آغاز شد، مقام معظم رهبری دو مطلب را بیان فرمودند: آمریکا قابل اطمینان نیست، آمریکا نه تنها از دشمنی اش دست برنمی‌دارد بلکه بر عداوت و دشمنی اش افزوده می‌شود.

آیت الله علم الهدی افزود: وابستگی ما به رهبری، یک وابستگی تکلیفی است، زمانی که مقام معظم رهبری می‌فرمایند همدلی با دولت، این برای ما یک وظیفه است، ما نمی‌خواهیم اگر برای برجام حرفی می‌زنیم در راستای دولت ستیزی باشد بلکه در راستای همدلی با دولت است.

وی خاطرنشان کرد: آنچه ما تحلیل می‌کنیم خدای نکرده بر نقد عملکرد این عزیزان در عرصه مذاکرات و برجام نیست بلکه آنچه می‌گوئیم در تحلیل عداوت دشمن است که دست از دشمنی برنداشته است، از ابتدای انقلاب تاکنون مجموعه طرح‌های ضد ایرانی آمریکا هر چه بوده، طرح‌های ضد ایرانی پس از برجام دو برابر شده است و ما با این دشمن روبرو هستیم.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی تاکید کرد: دشمن نه تنها جلو نیامده بلکه عداوت و دشمنی را افزایش داده است، بعد از برجام شاهد بودید دستگاه قضایی آمریکا یک میلیارد و 800 میلیون دلار از اموال مردم ما را مصادره کرده و قدم دوم این بود که اخیراً گفتند در حادثه 11 سپتامبر ایران شرکت داشته و به عنوان غرامت ایران را محکوم کردند، 11 سپتامبری که اصل آن یک توطئه شیطانی آمریکایی بود و اتهامش متوجه عربستان سعودی و القاعده و وهابیت است و این نتیجه دو سال با اینها مذاکره کردن و لبخند زدن و دست دادن است.

آیت الله علم الهدی بیان کرد: مسئله اضافه شدن تحریم‌ها تحت عنوان توسعه صنایع موشکی ایران را نیز در دستور کار قرار داده‌اند، می‌گوید شما با فناوری و مغز و فکر خودتان حق ندارید از خودتان دفاع کنید، آمریکای درنده‌ای که هر چندگاه یک بار گزینه نظامی روی میز را به رخ می‌کشد می‌گوید نباید وسایل دفاعی برای خود فراهم کنید.

وی تصریح کرد: آمریکا می‌گوید تحریم می‌کنم تا تسلیم من شوی و تا جایی تسلیم شوید که حق دفاع از خود را نیز نداشته باشید، آمریکایی که از مغول هم خونخوارتر است اما اینها مرد و زن و بچه را نابود می‌کنند.همه چیزمان را بدهیم که فقط ما را تحریم نکند؟ شیاطینی که دنبال غارتگری نفت هستند و می‌خواهند تحریم نفتی برداشته شود تا خودشان بخورند و ملت هم برایشان اهمیت ندارد اینها اگر دست از این کار برندارند به فرمان مقام معظم رهبری افشاگری خواهد شد.

خطیب جمعه مشهد مقدس افزود: محال است برجام 2 راه بیندازید و صنایع موشکی را زیر سوال ببرید، مردم ما رهبر بیدار و بیدارساز دارند، ملت بیدار در برابر این توطئه‌ها آرام نمی‌گیرد و نمونه آن را در 9 دی شاهد بودید. این شیطنت‌ها در نظام ما به هیچ وجه قابل اجرا نیست، با ملت و مردم صادق باشید. راه مقابله با این شگردها را نیز مقام معظم رهبری بیان فرمودند و اقتصاد مقاومتی در اقدام و عمل را بیان کردند.
منبع: تسنیم

۱۳۹۵/۱/۶

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...