نسخه چاپی

یكی از مفاخر ملی ایران در بیمارستان بستری شد

دكتر منوچهر ستوده، از مفاخر ملی ایران، ایران شناس، جغرافیدان و پژوهشگر ایرانی به علت عوارض كهولت سن و بیماری عفونت ریه در بیمارستان طالقانی چالوس بستری شد.

به گزارش نما، منوچهر ستوده از مفاخر به‌نام ایران از صبح امروز و در سن ۱۰۳ سالگی در بخش آی سی یو بیمارستان طالقانی چالوس بستری شد.

براساس اعلام مسئولان استان مازندران شهرستان چالوس، تیم پزشکی بیمارستان طالقانی چالوس کار درمانی ستوده را پیگیری و وضعیت درمانی این استاد برجسته‌ی فرهنگ و هنر ایران را تحت نظارت مستقیم خود دارند.

دکتر منوچهر ستوده متولد ۲۸ تیر ۱۲۹۲ در تهران است و مازندرانی الااصل است و تاکنون کالباس، سوسیس، پیتزا و به گفته‌ خودش «غذاهای مشکوک» نخورده و از شهر تهران هم گریزان است.

وی تا چهارسالگی در محله سرچشمه زندگی کرد. در هفت سالگی به مدرسه ابتدایی آمریکایی رفت و دوره شش ساله ابتدایی را در این مدرسه گذراند. در دوران تحصیل در دبیرستان البرز کتابدار کتابخانه‌ی دبیرستان نیز بود. سال ۱۳۱۳ وارد دانشسرای عالی شد و نزد استادانی چون سیدمحمد مشکوه و علی اکبر شهابی درس خواند. نخستین مقاله خود را در ۱۳۱۵ درباره‌ی «مطالعات تاریخی و جغرافیایی - مسافرت به قلعه الموت» نوشت.

در سال ۱۳۱۷ درجه‌ی لیسانس در رشته‌ی ادبیات فارسی را دریافت کرد. در همین دوره در اداره‌ی فرهنگ گیلان و دبیرستان شرف تهران تدریس می‌کرد. در سال ۱۳۲۴ با فاطمه (شکوه اقدس) شمشیرگران ازدواج کرد. در سال ۱۳۲۹ از رساله‌ی دکتری خود زیر نظر استاد بدیع الزمان فروزانفر با عنوان «قلاع اسماعیلیه در رشته‌کوه‌های البرز» دفاع کرد.

فهرست کتاب‌های دکتر ستوده ۵۲ جلد است. تعداد مقالات دکتر ستوده تا به امروز به ۲۸۶ رسید. کتاب‌ها و مقالات استاد ستوده نشانه‌ی دلبستگی ژرف و عمیق ایشان به تاریخ و دامنه و پیشینه‌ی فرهنگ ایرانی است.

منبع: ایسنا

۱۳۹۵/۱/۶

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: