نسخه چاپی

جان كری از ایران درخواست كمك كرد

خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت كه وزیر خارجه آمریكا برای پایان تنش در كشورهای یمن و سوریه خواستار كمك ایران شد.

به گزارش نما ، تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت: جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه از ایران خواست برای پایان دادن به جنگ در یمن و سوریه کمک کند.

کری در سفر به بحرین که نخستین سفر یک رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا به این کشور از سال ۲۰۱۰ تاکنون به شمار می رود همچنین به مقامات در منامه که متهم به تبعیض علیه اکثریت شیعه در این کشور هستند گفت باید به حقوق بشر احترام بگذارند.

وی افزود: تهران باید به پایان دادن به جنگ در یمن کمک کند. تهران باید به ما کمک کند تا به جنگ در سوریه پایان دهیم و تحرکات در منطقه را تغییر دهیم.

"جان کری" وزیر خارجه آمریکا که به بحرین سفر کرده است طی سخنانی گفت که فعالیت‌های ایران در منطقه باعث نگرانی است.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت که حقوق بشر در بحرین باید مورد احترام قرار بگیرد.

آمریکا یکی از بزرگترین حامیان رژیم بحرین است. این رژیم از سال ۲۰۱۱ تا کنون تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم این کشور را به‌کمک عربستان سعودی سرکوب کرده است.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه سخنانش از ایران خواست تا به پایان درگیری‌ها در سوریه و یمن کمک کند.

وی با تأکید بر اینکه چالشها در روابط با ایران همچنان باقی است هدف باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از دیدار با سران کشورهای عرب خلیج فارس را در نشست کمپ دیوید، بررسی چگونگی حرکت پس از توافق هسته ای و دنبال کردن تغییر رفتارهای ایران در رابطه با فعالیتهای دیگر تهران اعلام کرد.

جان کری در کنفرانس خبری با همتای بحرینی خود در منامه پایتخت بحرین گفت هیچ کسی ادعا و وانمود نکرد که ( با توافق هسته ای با ایران) دیگر چالشهایی که می دانستیم وجود دارد به یک باره برطرف خواهد شد.

وی گفت از جمله مسائلی که من و وزیر خارجه بحرین درباره آنها گفتگو کردیم، تحولات اخیر مرتبط با سوریه، دورنمای حل مسئله یمن بود. ما همچنین درباره نبرد علیه گروههای تروریستی و به طور خاص درباره داعش گفتگو کردیم.

وزیر خارجه آمریکا ضمن اظهار بی اطلاعی از نوع تسلیحاتی که رژیم سعودی علیه مردم بی دفاع یمن به کار می گیرد و پس از یکسال از تجاوز وحشیانه سعودی و ناتوانی ریاض در رسیدن به اهدافش گفت واشنگتن ترجیح می دهد همه تیراندازیها و گلوله بارانها متوقف شود و آنها آتش بسی کامل برقرار کنند و درباره ساختار احتمالی دولت جدید به توافق برسند.

جان کری گفت:« ما ( با وزیر خارجه بحرین) درباره انتخابات (پارلمانی بحرین ) در سال دوهزار و هجده و دورنمای آن و برخی از کارهایی که می تواند در هفته ها و ماههای آینده صورت گیرد ، گفتگو کردیم. وزیر خارجه (بحرین) به من اطمینان داد آنها چیزی جز انتخاباتی جامع و عادلانه نمی خواهند به طوری که همه در آن شرکت کنند، البته روشن است انتخاباتی بدون خشونت ، تهدید، افراط گرایی تفرقه افکنانه و اقداماتی که آن را پیچیده کند.»

کری افزود:« بحرین در برخی از زمینه ها پیشرفت کرده است. آنها نهادهایی را ایجاد کرده اند که بر کار نهادهای امنیتی نظارت دارد. البته هنوز کارهای بیشتری باید انجام شود و هر جایی که نگرانیهایی داشته ایم آن را مطرح کرده ایم. بخشی از این تلاشها همکاری با مخالفان به منظور اجرای برخی از اطلاعات است. البته در نهایت روابط ما با بحرین بر اساس منافع مشترکی است که داریم و یکی از آن منافع تلاشهای مشترک در نبرد علیه افراط گرایی خشونت آمیز است. بنابراین ما معتقدیم گسترده تر کردن حقوق و فرصتها (برای مخالفان) و متحد کردن مردم در سایه فراینده سیاسی یکی از راههای جدی برای مقابله با افراط گرایی است و ما چنین فعالیتهایی را تشویق می کنیم.»

جان کری درباره حمله هوایی ماه گذشته به بازاری در یمن که صد و نوزد کشته داشت گفت:« درباره یمن ، من اطلاعات دقیقی درباره آنچه رخ داده است ندارم، من هیچ سندی در رابطه با اینکه چه سلاحی استفاده شده یا نشده است، ندارم. در هر حال سئوالاتی مطرح است. چیزی که می توانم درباره یمن بگویم این است که ما یعنی آمریکا و من شخصا، در هفته های گذشته بارها در گفتگوها و نشست ها به منظور برقراری آتش بس کامل در یمن، شرکت داشته ایم. حتی امشب نیز درباره این موضوع گفتگو خواهیم کرد.

وی افزود: من دیروز و اوایل هفته با وزیر خارجه عربستان سعودی درباره این موضوع صحبت کردم. ما به طور مرتب تلاش می کنیم این قضیه را جلو ببریم. البته نمی توانم نگویم که به نظر من منصور هادی (با کارهایی که انجام داده ) برخی از این تلاشها را در چند ساعت گذشته پیچیده کرده است. من امیدوارم تصمیماتی اتخاذ شود که راحت تر بتوانیم به سمت مذاکرات حرکت کنیم، مذاکراتی که همه تلاش کرده ایم در هجدهم آوریل برگزار شود.

او گفت: جدای از اینکه چه تسلیحاتی ( در جنگ یمن) استفاد می شود ، ما ترجیح می دهیم همه تیراندازیها و گلوله بارانها متوقف شود و آنها آتش بسی کامل برقرار کنند و درباره ساختار احتمالی دولت جدید به توافق برسند. تا لحظه ای که این تصمیم اخیر گرفته شد، من فکر می کردم ما پیشرفت قابل ملاحظه ای در این زمینه داشته ایم. امیدوارم در نشست امشب بتوانیم روشن کنیم که چگونه قادریم گامهایی برداریم که مجددا به طور کامل به مسیر ( پیشرفت) بازگردیم. ما هنوز معتقدیم آتش بس باید برقرار شود اما باید روی مسائل سیاسی قضیه نیز کار کنیم. »

۱۳۹۵/۱/۲۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: