نسخه چاپی

برنامه امسال سازمان فضایی ایران

رئیس سازمان فضایی از تعیین تكلیف ماهواره دوستی، تعامل با دانشگاهها برای پروژه‌های جدید كاربردی حوزه فضا و تصویب برنامه ۵ ساله فضایی كشور، به عنوان اولویت‌های سال ۹۵ خبر داد.

به گزارش نما به نقل از مهر، محسن بهرامی از تعیین تکلیف ماهواره «دوستی» که بهمن ماه سال ۹۴ در روز فناوری فضایی رونمایی شد خبر داد و گفت: امسال این ماهواره تعیین تکلیف می شود که یا باید برای آن زمان پرتاب درنظر گرفت و آن را پرتاب کرد و یا به طور کل از ردیف برنامه ها خارج شود.

وی در مورد پرتاب سایر ماهواره های در دست انجام همچون ماهواره‌های «پارس ۱ » و «ناهید ۲ » اظهار داشت: نمی توان برای پرتاب ماهواره زمان دقیقی تعیین کرد.

بهرامی افزود: چرا که از طراحی و ساخت ماهواره تا زمان پرتاب، حدود ۴ تا ۶ سال زمان می برد و نباید سیاست ما این باشد که زمان دقیقی برای پرتاب آن اعلام کنیم و قول بدهیم. اما به طور کل در سال ۹۵ پیگیری تعیین وضعیت ماهواره های تعریف شده را در دستور کار داریم.

رئیس سازمان فضایی از دیگر برنامه های در دست انجام این سازمان به تصویب برنامه ۵ ساله و ۱۰ ساله فضایی کشور اشاره کرد و گفت: این برنامه باید در شورای عالی فضایی به تصویب برسد.

بهرامی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از اولویتهای اصلی ما در سال جاری، مطرح کردن زمینه های مختلف کاربرد علوم فناوری فضایی است. به نحوی که قصد داریم با تعامل با دانشگاهها، کاربردهای دیگری از فناوری فضایی را مورد توجه قرار دهیم.

وی با تاکید براینکه دانشگاهها به جای تمرکز بر روی ماهواره، باید بر سایر کاربردها و خدمات فناوری فضایی متمرکز شوند، اضافه کرد: در این زمینه جلساتی را با دانشگاهها خواهیم داشت تا برای سایر زمینه های فناوری فضایی از جمله موضوعاتی مانند علوم اکتشافات فضایی و فناوری سنجش از دور، که برای منافع بیشتری به همراه خواهد داشت، پروژه تعریف کنند.

رئیس سازمان فضایی ایران برنامه ریزی و جهت دهی برای کاربردی کردن فناوری فضایی در کشور را از جمله مهمترین برنامه هایی عنوان کرد که باید در سال جاری عملیاتی شود.

۱۳۹۵/۱/۲۷

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: