نسخه چاپی

دفاع جهانگیری از آمریكا با متهم كردن دولت قبل

عکس خبري -دفاع جهانگيري از آمريکا و متهم کردن دولت قبل

تعصب ملی و غیرت دینی اجازه نمی دهد كه دستبرد آمریكایی ها به منابع مالی ملت در این كشور را رها كنیم و با بی انصافی، دولت قبل را به جای آمریكا مورد حمله قرار دهیم.

محمد کاظم انبارلویی- تعصب ملی و غیرت دینی اجازه نمی دهد که دستبرد آمریکایی ها به منابع مالی ملت در این کشور را رها کنیم و با بی انصافی، دولت قبل را به جای آمریکا مورد حمله قرار دهیم. آقای جهانگیری در نشست مدیران عامل بانک‌های خصوصی و دولتی به موضوع دستبرد آمریکاییها به منابع مالی ایران در آمریکا اشاره می کند و می گوید:
«دستبرد به منابع مالی ایران ارتباطی به دولت تدبیر و امید ندارد. متاسفانه دولت قبل بی تدبیری کرد و با علم به اینکه آمریکایی ها پایبندی به مقررات بین المللی ندارند تصمیم گرفته شد بخشی از منابع ارزی بانک مرکزی برای خرید اوراق مدیریت شود، لذا 2 میلیارد دلار اوراق آمریکایی خریداری شد که امروز از این طریق زمینه دستبرد و مصادره آن فراهم شده است.» (1)
درباره دفاعیات جهانگیری از عملیات دزدانه آمریکا و متهم کردن دولت قبل چند نکته وجود دارد که در زیر به آن اشاره می شود؛
1- دولت قبل برای دور زدن تحریم‌ها راه‌های مختلفی را در پیش گرفت از جمله با همان پول‌های بلوکه شده بخشی از وجوه نقد را تبدیل به 13 تن طلا نمود و آن را وارد کشور کرد. آن زمان طلا هر اونس 600 دلار بود که بلافاصله به 1600 تا 1800 دلار رسید.
باید دولت فعلی به دولت قبل افتخار کند که اولاً، بخشی از منابع مالی کشور را از خطر دستبرد نجات داد. ثانیاً، ارزش آن را به دو برابر نیز افزایش داد. از آن زمان تاکنون قیمت طلا هر اونس 1200 دلار کمتر نشده است.
2- یکی از راه‌های فرار از خطر بلوکه شدن، تبدیل ذخائر وجه نقد به شبه نقد یا در حکم وجه نقد بود که مصداق آن همین خرید اوراق بود. اولاً، از زمان قطع رابطه ایران و آمریکا بیش از 30 میلیارد دلار از منابع مالی ما در آمریکا ضبط و بلوکه شده است و دولت موسوی نتوانست با قرارداد الجزایر آن را به کشور برگرداند. آمریکا بخواهد به منابع ما دستبرد بزند از آن 30 میلیارد دلار برمیدارد نه از این 2 میلیارد دلار! ثانیاً، دولت تدبیر و امید 3 سال است روی کار است، چرا برای صیانت از همین 2 میلیارد دلار تدبیر نکرد؟
3- آقای جهانگیری میگوید؛ دولت قبل با علم به اینکه آمریکاییها پایبندی به مقررات بین المللی ندارند این تصمیم را گرفت! سئوال این است؛ شما که این علم را داشتید چه طور 3 سال رفتید با دیپلماسی لبخند مذاکره کردید و پای سندی را امضا کردید و با علم به اینکه آمریکاییها پایبندی به مقررات بین المللی ندارند زیرساخت صنعت هسته‌ای کشور را بینتیجه به تاراج دادید و به قول سیف هیچ چیزی هم به دست نیاوردید؟
4- دولت قبل نه توافقی با آمریکاییها امضا کرده بود و نه احترامی برای کدخدا قائل بود و نه دست شیطان بزرگ را فشرد. شما که توافق کردید و احترام کدخدا را رعایت میکنید، این مصادره چرا باید در دوره شما، آن هم پس از 3 سال تدبیر مملکت‌داری اتفاق بیفتد؟
5- آقای جهانگیری به جای اینکه یقه دزد را بگیرد و این سرقت را مورد مذمت قرار دهد، یقه اهل خانه را گرفته که چرا مثلا فلان پنجره را باز گذاشتید تا دزد بیاید بخشی از اموال ما را ببرد؟! شما 3 سال وقت داشتید آن پنجره را ببندید. تازه با آن دزد هم صحبت کردید اموال را برگرداند و برنگردانده است. شما اهل تدبیر هستید یا دولت قبل که بخش عظیمی از داراییهای ایران را با تدبیر به کشور برگرداند و نه تنها هزینه‌ای نداشت بلکه در تجدید ارزیابیها معلوم شد ارزش آن دو برابر شده است!
6- اینگونه حمله ناجوانمردانه به دولت قبل نوعی دفاع از آن است. در این حمله شعور مردم نادیده گرفته میشود. بیتردید روزی مردم در برابر این خلاف‌گوییها موضع میگیرند. حمله بد به دولت قبل نوعی تطهیر و نیز توجیه عمل زشت دزدی آمریکاییهاست و نوعی آدرس غلط دادن به مسائل جاری است آن هم به هنگام فروش آب سنگین اراک که گفته می شود به یک سوم قیمت واقعی و ده ها برابر قیمت تمام شده بوده است. (2)
7- اگر اقدام دولت قبل در خرید اوراق، بیتدبیری بود چرا آمریکایی ها در همان دولت قبل که روابط ایران و آمریکا به اوج تشنج و تیرگی خود رسیده بود آن را مصادره نکردند؟ چرا مصادره این دو میلیارد دلار در دولت تدبیر، آن هم پس از توافق با کدخدا و تعهد آمریکایی ها برای آزاد کردن منابع بلوکه شده صورت می گیرد؟!

پی نوشت ها:
1- واحد مرکزی خبر 4/2/95
2- اخبار بیست و سی شبکه 2 سیما 4/2/95

۱۳۹۵/۲/۵

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...