نسخه چاپی

داوود اوغلو متهم به خیانت و توطئه علیه اردوغان است

نخست‌وزیر تركیه كه این روزها به خیانت به رئیس‌جمهوری متهم می‌شوند، تاكید كرد كه هیچ هراسی از كناره‌گیری از سیاست ندارد.

به گزارش نما ، احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه که اخیرا از سوی طرفداران نزدیک به رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری به توطئه‌چینی متهم شده است، برای نخستین‌بار به طور تلویحی به استعفا و کناره‌گیری از سیاست اشاره کرد.

به نوشته روزنامه الحیات، داوود اوغلو مقابل اعضای فراکسیون پارلمانی حزب عدالت و توسعه گفت: من از کسی جز خدا نمی‌ترسم و از چیزهایی که درباره من گفته یا نوشته می‌شود، نمی‌هراسم و آماده‌ام که از هر پستی کناره‌گیری کنم. من خود را فدای بقای حزب عدالت و توسعه کرده‌ام.

دو سال پیش داوود اوغلو، نخست وزیری و ریاست حزب عدالت و توسعه را از اردوغان تحویل گرفت، در حالی که او در عالی ترین مقام دولتی تغییر سمت داد اما اردوغان هنوز هم به تسلط خود بر حکومت و حزبش ادامه می دهد.

هفته گذشته کمیته مرکزی حزب عدالت و توسعه در اقدامی پیش بینی نشده اختیارات داوود اوغلو که همزمان با نخست وزیری ترکیه، پست دبیرکلی حزب عدالت و توسعه را نیز در دست دارد، کاهش داد. در این نشست از مجموع ٥٠ عضو کمیته مرکزی ٤٨ نفر به طرح کاهش اختیارات اوغلو رای مثبت دادند.

در این طرح، اختیار تعیین روسای شهرها و مناطق گوناگون حزب عدالت و توسعه در ترکیه از احمد داوود اوغلو پس گرفته شد و وی قادر نخواهد بود که هیچ شخصی را در حزب خویش به ریاست کمیته های شهری و مناطق مختلف در ترکیه بگمارد و یا کسی را از این پست خلع کند. همچنین در این نشست، تمامی این اختیارات دبیرکل حزب عدالت و توسعه به شورای مرکزی مدیریت حزب واگذار شد.

این تصمیم آشکارترین نشانه از تنش بین اردوغان و داود اوغلو بوده است. طبق گزارش های مطبوعاتی اردوغان در نظر دارد که به جای داوود اوغلو، بینالی یلدریم، وزیر حمل و نقل یا برات البیرق، وزیر انرژی و داماد خود را به این مقام تعیین کند.

مطبوعات ترکیه نیز خبرهایی از جنگ قدرت بین نخست وزیر و رئیس دولت منتشر کرده اند. این در حالی است که یک فرد ناشناس، در صفحه‌های اینترنتی تحت عنوان «موارد خیانت در امانت» عنوان کرده داوود اوغلو به دو شرطی که اردوغان برای او وضع کرده بود تا رهبری حزب عدالت و توسعه را به او بدهد، پایبند نبوده است. این دو شرط عبارت بودند از به رسمیت شناختن نظام ریاستی و امتناع از همکاری با غرب که به دنبال برکناری اردوغان از قدرت با استفاده از دو پروند سوریه و فلسطین است.

فواد عونی که تاکنون هویت واقعی وی برملا نشده است و به مجتهد، وبلاگ نویس مشهور عربستانی تشبیه می‌شود، در توییتر نوشت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به این باور دست یافته است که در مرحله آتی که در آن بر تحقق نظام ریاست جمهوری متمرکز خواهد شد، دیگر جایی برای احمد داود اوغلو وجود ندارد.

همچنین در این گزارش داوود اوغلو مسئول بحرانی شدن پرونده سوریه به دلیل اهمال در پرونده کردها و نیز توطئه‌های گروه فتح الله گولن و جریان موازی که اردوغان و خانواده‌اش را به فساد متهم می‌داند، اعلام شده است.

یک عضو حزب حاکم به رویترز گفته است: رییس جمهوری و نخست وزیر در خصوص تشکیل کنگره آتی به توافق رسیدند و فکر نمی‌کنم احمد داود اوغلو برای رهبری حزب مجددا نامزد بشود. به گزارش رویترز علنی شدن اختلاف و احتمال کناره گیری احمد داود اوغلو باعث کاهش بهای لیر ترکیه در مقابل ارزهای خارجی شده است.

گفتنی است اردوغان خواستار اجرای سیستم ریاست جمهوری به جای نظام پارلمانی در ترکیه است. در صورت اجرای سیستم ریاست جمهوری در ترکیه، نخست وزیر عملا جایگاهی در عرصه سیاسی نخواهد داشت.
ثبت: ۱۳۹۵/۲/۱۶

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: