نسخه چاپی

عربستان تا دو سال دیگر به گل می نشیند

ژاك شرایبر، كارشناس اقتصادی كه دو سال پیش به درستی كاهش قیمت نفت را پیش بینی كرده بود، این بار یك فاجعۀ مالی قریب الوقوع را در عربستان پیش بینی كرده است.

به گزارش نما به نقل از العالم، شرایبر در یک همایش اقتصادی ضمن بیان این که «عربستان تا دو یا سه سال دیگر به گل خواهد نشست"، پیش بینی کرد که این کشور دچار یک "ورشکستگی همه جانبه" شود؛ زیرا از سویی باید تعهدات مالی سنگینی را عملی کند و از سوی دیگر با کاهش شدید قیمت نفت رو به روست. به همین دلیل "عجیب نیست که سعودی ها به دریافت وام های هنگفت متوسل شده اند".

شرایبر، همچنین با اشاره به اینکه کاهش قیمت نفت یک بحران جدی را برای عربستان سبب شده است گفت مشکل این کشور این است که برای تراز شدن بودجه اش به نفت بالای 100 دلا رنیاز دارد.

این کارشناس اقتصادی، با یادآوری اینکه عربستان یارانه های گسترده ای به شهروندان خود می دهد تاکید کرد که «برنامۀ پرداخت یارانه های هنگفت در عربستان در حال تناقض پیدا کردن با نفت ارزان است».

این نگرانی ها می تواند دلایل تصمیم سعودی ها را برای فروش 5 درصد از سهام ارزشمند ترین دارایی شان، یعنی شرکت نفتی آرامکو، توضیح دهد. شرایبر دربارۀ این تصمیم سعودی ها نیز می گوید: «اگر آن ها مرغ تخم طلای خود را بفروشند، بعد از آن با چه چیزی پول مورد نیازشان را تأمین خواهند کرد؟ این یک دیوانگی است. عربستان برای خرید وقت در حال قمار بر سر آینده خود است».

دو سال پیش، زمانی که قیمت هر بشکه نفت به 100 دلار می رسید، شرایبر پیش بینی کرده بود که قیمت طلای سیاه کاهش خواهد یافت. همین پیش بینی درست سبب شد تا شرکت او، هنگامی که نفت به پایین ترین قیمت خود یعنی 26 دلار رسید، یک میلیارد دلار سود کند.

۱۳۹۵/۲/۲۱

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...