نسخه چاپی

دیدار رئیس گمرك تركیه با وزیر ارتباطات

"جیناپ آشجی" رئیس كل گمرك تركیه كه در راس هیاتی به تهران سفر كرده با دكتر واعظی، رئیس ایرانی كمیسیون مشترك اقتصادی ایران و تركیه و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دیدار و گفت و گو كرد.

به گزارش نما به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ "جیناپ آشجی" رئیس کل گمرک ترکیه که در راس هیاتی به تهران سفر کرده با دکتر واعظی، رئیس ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دیدار و گفت و گو کرد.

دکتر واعظی در این دیدار با اشاره به توافقات صورت گرفته در حضور رئیس جمهور دو کشور بیان کرد: خوشحالیم که روابط ایران و ترکیه در ابعاد مختلف از جمله سیاسی، اقتصادی، قرهنگی و منطقه در حال پیشرفت است و امیدواریم بتوانیم به اهداف آینده دو کشور دست پیدا کنیم.

وی افزود: طی چند ماه اخیر تغییر و تحولات مثبتی در روابط دو کشور به وجود آمد که بایستی موانع کوچک رفع شوند تا به اهداف بزرگ برسیم.

رئیس ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه خاطر نشان ساخت یکی از مواردی که همواره در مذاکرات اقتصادی دو کشور مطرح بود، بحث روان سازی گمرک ایران و ترکیه است، که خوشبختانه با توافقات صورت گرفته امروز شاهد گامهای بزرگتری از طرفین در این زمینه هستیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به گسترش صنعت IT کشورمان بیان کرد: با استفاده از این صنعت توانستیم گمرک هوشمند را ایجاد کنیم، ایجاد پنجره واحد گمرکی نیز مورد حمایت دو کشور می باشد و موجب روان شدن عبور و مرور در گمرک خواهد شد.

دکتر واعظی همچنین با بیان سایر راهکارها برای روان سازی عبور و مرور در مرزها توضیح داد: برای رفع این موانع چند راهکار وجود دارد، ابتدا باید تعداد نقاط مرزی با کشور ترکیه افزایش پیدا کند و در گام بعد نیز باید درب های ورود و خروج در مرزها افزایش یابد.

وی با اشاره به هدف گذاری 30 میلیارد دلاری با ترکیه بیان کرد: ایران و ترکیه مشترکات فراوانی با یکدیگر داشته و این امر سبب خواهد شد تا موانع موجود در مبادلات تجاری هر چه سریع تر رفع شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران با اشاره به اهمیت فناوری اطلاعات و همچنین تبادل اطلاعات بین دو کشور بیان کرد: تبادل داده ها در دنیای امروز اهمیت بسیاری دارد تا جایی که در مبادلات تجاری مانع از قاچاق کالا و تجارت غیر قانونی خواهد شد.

معاون وزیر ترکیه و رئیس کل گمرک ترکیه در این دیدار ضمن تبریک به دکتر واعظی به دلیل پیشرفت چشمگیر حوزه ICT کشور ایران در طی سال های گذشته تأکید کرد: به بازدید از مرکز IT در گمرک رفته و متوجه پیشرفت عظیمی که در پنجره واحد گمرک بود شدم که این امر متوجه فعالیت وزارت ارتباطات در ایران است.

وی همچنین با اشاره به ضرورت تسریع در امر عبور و مرور در گمرک ایران و ترکیه بیان کرد: تبادل اطلاعات به صورت آنلاین کمک شایانی به این امر می کند.

آشجی در پایان ضمن معرفی پروژه های مختلف گمرکی خاطر نشان کرد: بزودی شاهد نوبت دهی اتوماتیک در عبور و مرور لوازم نقلیه نیز در گمرک ایران و ترکیه خواهیم بود.

۱۳۹۵/۲/۲۱

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: