نسخه چاپی

پشت پرده خرید آب سنگین توسط آمریكا لو رفت

وزیر انرژی آمریكا از نهایی شدن طرح خرید آب سنگین ایران به ارزش ۸.۶ میلون دلار و به جهت از بین بردن زیر ساخت‌های هسته‌ای ایران خبر داد.

به گزارش نما به نقل از خبرگزاری دانشجو، «ارنست مونیز» وزیر انرژی آمریکا امروز (چهارشنبه) از نهایی شدن طرح خرید آب سنگین ایران به ارزش 8.6 میلیون دلار خبر داد.

به گزارش وبگاه «واشنگتن اگزمینر»، دولت اوباما در حرکت به سوی نهایی کردن معامله خرید آب سنگین مورد استفاده ایران در برنامه هسته‌ای به ارزش ۸.۶ میلیون دلار است.

«ارنست مونیز» ، وزیر انرژی آمریکا در سخنانی در این زمینه اعلام کرد: «ما در پروسه اجرای اولین معامله قرار داریم . ما می‌خواهیم اولین خرید، تنها اولین خرید را تسهیل نماییم.»

وی در ادامه دلیل خرید آب سنگین ایران از سوی آمریکا را محدودیت‌های موجود درتوافق اتمی در بکارگیری مواد هسته‌ای اعلام داشت و افزود که با خرید آب سنگین ایران و استفاده آن در آمریکا ، زیر ساخت‌های هسته‌ای این کشور از بین می‌برد.

مونیز افزود که خرید آب سنگین بر اساس روح توافق است و همه کشورهای حاضر در آن توافق کردند و بدین وسیله ایران نیز از حرکت به سوی سلاح‌ هسته‌ای باز می‌ماند.

وزیر انرژی آمریکا در خاتمه اظهار داشت: «این اقدام در حال از بین بردن تهدیدهای موجود است.»

روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال اخیر نوشته بود که دولت اوباما در راستای تضمین اجرای توافق هسته‌ای با ایران (برجام)، قصد دارد 32 تن آب سنگین از ایران خریداری کند.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، این اقدام از آنرو صورت می‌گیرد که وزارت انرژی آمریکا نگران است ایران نتواند به سرعت ذخایر اب سنگین خود را کاهش دهد.

بر اساس توافق هسته‌ای ایران و 1+5، ایران متعهد شده است که ذخایر آب سنگین خود را طی سال‌های اولیه در سطح کمتر از 130 تن نگهداری کند و در سال‌های بعد نیز اجازه ندهد این ذخایر به بیش از 90 تن برسد.

۱۳۹۵/۲/۲۹

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: