نسخه چاپی

بارش شهابی مصنوعی؛برنامه ژاپنی‌ها برای افتتاحیه المپیك ۲۰۲۰

ژاپن برای برگزاری هرچه باشكوهتر رقابتهای المپیك ۲۰۲۰ توكیو ایده جاه طلبانه بارش شهاب سنگ مصنوعی را در سر دارد.

به گزارش نما مهر نوشت:یک شرکت ژاپنی در تلاش است تا با تلفیق بی سابقه تازه ترین مطالعات اتمسفریک و برنامه های تفریحی، پروژه ای موسوم به Sky Canvas را به مرحله اجرا درآورد که طی آن بارش شهاب سنگی مصنوعی با استفاده از یک ماهواره ایجاد خواهد شد.

این برنامه بی سابقه در واقع برای برگزاری هرچه باشکوهتر مراسم آغازین المپیک توکیو در نظر گرفته شده است و در عین حال پیش بینی می شود تأثیر بسزایی بر توسعه آینده پروژه های اخترشناسی ژاپن داشته باشد.

شرکت Star-ALE که این پروژه را عملیاتی خواهد کرد آن را تلفیقی هنرمندانه از اخترشناسی و تازه ترین فناوری های مرتبط با حوزه تفریح و سرگمی دانسته است.

بارش شهاب سنگی زمانی روی می دهد که سنگهای فضایی با سرعتی ماورای تصور وارد اتسمفر زمین شده و در آنها می سوزند که در نتیجه آثاری دیدنی از آنها در آسمان مشاهده می شود.

درحالی که بارشهای شهاب سنگی سالانه ای نظیر Perseids در گوشه و کنار جهان مشاهده می شود اما حالا و برای نخستین بار قرار است نسخه مصنوعی آن شکل بگیرد.

بر اساس یک طرح کلی مقادیر قابل توجهی از ذرات ویژه سوار بر ماهواره ای کوچک شده تا از آنها برای ایجاد بارش شهاب سنگی مصنوعی استفاده شود.

قرار است این ذرات در حد فاصل ارتفاع ۶۰ تا ۸۰ کیلومتری زمین آزاد شده تا با سوخته شدن در اتمسفر زمین منظره مورد نظر برگزار کنندگان مراسم آغازین المپیک توکیو ۲۰۲۰ ایجاد شود.

نکته جالب توجه این پروژه هزینه بالای پیاده کردن آن است به طوریکه هر یک از این ذرات که شمار آنها صدها عدد عنوان شده ۸۱۰۰ دلار است.

۱۳۹۵/۳/۳

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...