نسخه چاپی

نسبت عجیب تعداد كارگران و خودرو‌های تولیدی ایران خودرو

رئیس جدید ایدرو با حضور در ایران‌خودرو از تعداد بالای كارگران و بهره‌وری پایین آنها انتقاد كرد و گفت: نسبت 60 هزار نفر برای تولید 500 هزار خودرو،‌ عدد مطلوبی نیست.

به گزارش نما به نقل از مشرق، منصور معظمی که چند هفته‌ای است در راس مدیریت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران قرار گرفته، صبح امروز به ایران‌خودرو رفت تا ضمن بازدید از این شرکت به مدیران این مجموعه 60 هزار نفری تلویحا اعلام کند که بهره وری نیروی کار در این شرکت بالا نیست و رقم تولید 8.3 خودرو به ازای هر کارگر در سال مطلوبیت ندارد.

البته رئیس ایدرو نخواست تا این شرکت به تعدیل نیرو روی آورد اما درخواست کرد تا از سوی مدیران برنامه صحيحی برای توانمندسازی نيروها و توسعه توليد تهیه و تدوین شود تا به ازای کارکنان موجود در این شرکت بزرگ، تعداد خودرو بیشتری به تولید برسد.

ایران‌خودرو ماهانه 100 میلیارد تومان حقوق و مزایا به کارکنان خود پرداخت می‌کند که با توجه به کاهش تولید خودرو در این شرکت و نبود منابع مالی مناسب، در صورت تعدیل نیرو، ایران خودرو قادر خواهد بود تا محصولات را با بهره‌وری بیشتری به تولید برساند.

بر اساس این گزارش، دولت قبل دست‌کم 20 هزار نیرو را به دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور تحمیل کرد که این نیروهای مازاد، مشکلات زیادی را برای خودروسازان به وجود آورده‌اند و کارایی لازم را ندارند.

کارشناسان اقتصاد خودرو بر این باورند که با توجه به خصوصی‌سازی صورت گرفته در این شرکت، بهتر است مدیران آن اختیار لازم در تعدیل نیروی‌های خود را داشته باشند اما با توجه به امنیتی بودن مساله کارگری در این شرکت، هر گونه تغییر و تحول در ترکیب نیروها تبعات سنگینی را برای دولت به جا خواهد گذاشت.

موضوع مازاد نیروها نه تنها در صنعت خودرو بلکه در صنایع دیگری نظیر فولاد مشکلات بزرگی را برای ادامه فعالیت این شرکت‌ها به وجود آورده است. دولت قبل در اقدامی غیر معمول نزدیک به یک میلیون نفر را بدون ضابطه در مراکز گوناگون اقتصادی به کار گرفت که گفته می شود بسیاری از آنان دارای دانش و تجربه لازم برای انجام ماموریت‌های محوله نیستند.

۱۳۹۵/۳/۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...