نسخه چاپی

كلاهبرداری شاهزاده قلابی ایرانی در مالزی

به گزارش نما - شرق نوشت:یک زن فرانسوی با عنوان «مقام ارشد سازمان‌ملل» و «شاهزاده ایرانی» موفق به کلاهبرداری از بیش از ٢٠٠ نفر شد.

این زن ٥٩ساله فرانسوی که روزنامه «سان‌دیلی» وی را «شاهزاده ایرانی» معرفی کرده است، هدایت یک باند کلاهبرداری را برعهده داشته که با عنوان جعلی «اتحادیه بین‌المللی پول» برای کمک‌رسانی نقدی به افراد فقیر در کشورهای مختلف فعالیت می‌کرد.

اگرچه در گزارش روزنامه «سان‌دیلی» هیچ نقل‌قول مستقیمی از این زن مبنی بر شاهزاده ایرانی‌بودن وی وجود ندارد، اما در تیتر اصلی این خبر عبارت «شاهزاده ایرانی» برجسته شده است.

این زن فرانسوی از طریق شبکه‌های گوناگون، افراد را به حضور در یک دوره آموزشی چهارروزه در شهر «پورت دیکسون» مالزی فرامی‌خواند و به ازای هر فرد هزار و ٥٠٠ رینگیت (حدود ٣٧٥ دلار) دریافت کرده است. وی از سال ٢٠١٤ تاکنون، بیش از پنج دوره آموزشی برگزار کرده است. کسانی که در این کارگاه‌های آموزشی شرکت می‌کردند همچنین یک لباس رسمی سازمان‌ملل و کلاهی که نشان سازمان‌ملل بر آن حک شده، دریافت می‌کردند. به افراد شرکت‌کننده همچنین گذرنامه جعلی «اتحادیه اروپا» داده می‌شد و وی ادعا کرده بود دارندگان این گذرنامه بدون هیچ محدودیتی می‌توانند به همه نقاط جهان سفر کنند.

این زن فرانسوی که ظاهرا با یک خودرو پلاک دیپلماتیک رانندگی می‌کرد، در دو سال فعالیت خود‌، میلیون‌ها رینگیت به‌ویژه از اندونزیایی‌ها کلاهبرداری کرده است. وی پس از دو سال فعالیت در مالزی هنگامی بازداشت شد که فردی پلیس را در جریان ماجرا قرار داد و موجب کشف محل زندگی این زن فرانسوی در یک هتل- آپارتمان شد. «عادزیل ابو شاه»، رئیس پلیس شهر «پورت دیکسون» مالزی، گفت مأموران این زن فرانسوی را که نامش ذکر نشده در منزلش و درحالی‌که مشغول تهیه گذرنامه‌های جعلی بود، دستگیر کردند. پلیس همچنین دستیار اندونزیایی این زن را با ٩٩٠ گذرنامه جعلی که نشان اتحادیه اروپا روی آنها وجود داشت، دستگیر کرد. پس از دستگیری وی، پلیس مالزی اعلام کرد علاوه بر شهروندان اندونزی و مالزی، افراد دیگری از کشورهای چین، سنگاپور، هنگ‌کنگ، ترکیه و انگلستان قربانی فعالیت‌های این زن کلاهبردار فرانسوی شده‌اند. پلیس مالزی همچنین پس از تحقیقات اولیه و تماس با سازمان‌ملل، متوجه شد نهادی با عنوان «اتحادیه بین‌المللی پول» وجود ندارد و این فرد به‌سادگی به غارت دیگران پرداخته است.

این زن ماه دسامبر سال گذشته نیز با دریافت ١٣‌ هزار رینگیت (بیش از سه‌هزارو ٣٠٠ دلار)، از ٧٧ اندونزیایی قصد داشت با بهانه ارائه اطلاعات بیشتر از مقامات «اتحادیه بین‌المللی پول» از طریق فرودگاه بین‌المللی شهر کوالالامپور به بروکسل پرواز کند. این زن پیش از پرواز از اندونزیایی‌ها خواسته بود گذرنامه اصلی خود را به وی تحویل دهند و با گذرنامه جعلی به سوی مقصد پرواز کنند که پلیس مالزی با این عنوان که این گذرنامه‌ها جعلی است، مانع از پرواز آنها شده بود. نوع واکنش مالزی پس از برخورد با این حادثه که در آن ٧٧ مسافر با گذرنامه جعلی برای پرواز به فرودگاه بین‌المللی این کشور وارد شده‌اند، در این گزارش ذکر نشده است.

۱۳۹۵/۳/۶

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...