نسخه چاپی

مجلس نمایندگان آمریكا، لایحۀ منع خرید آب سنگین از ایران را تصویب كرد

مجلس نمایندگان آمریكا روز چهارشنبه دولت را از خرید آب سنگین از ایران در آینده منع كرد.

به گزارش نما به نقل از افکارنیوز، رأی گیری درباره اصلاحیه لایحه بودجه وزارت انرژی با 251 رای موافق و 168 رأی مخالف تصویب شد.

پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی ای بی سی نیوز اعلام کرد این رأی گیری چهارشنبه شب درباره اصلاحیه لایحه بودجه وزارت انرژی صورت گرفت و با 251 رای موافق و 168 رای مخالف تصویب شد.

دولت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا ماه گذشته توافقی به ارزش هشت میلیون و ششصد هزار دلار را برای خرید سی و دو تن آب سنگین از ایران تکمیل کرد. این لایحه بر آن توافق تاثیری ندارد ولی مانع از خرید آب سنگین در سال آینده می شود.

با این حال، کاخ سفید قول داده است این ممنوعیت را وتو کند. بنابراین، این پیشنهاد ممکن است در زمان مذاکرات قانونگذاران در مجلس نمایندگان و سنا حذف شود.

فروش آب سنگین به ایران کمک می کند به مفاد توافق مهم سال گذشته عمل کند که بر اساس آن، ایران موافقت کرد در ازای برخورداری از میلیاردها دلار کاهش تحریم ها، برنامه هسته ای خود را محدود کند.

آب سنگین که از یک ایزوتوپ هیدروژن تشکیل می شود ، عنصری مهم برای نوعی از رآکتور هسته ای است. آب سنگین ، کاربردهای تحقیقاتی و پزشکی دارد ولی از آن می توان برای تولید پلوتونیوم با درجه تسلیحاتی نیز استفاده کرد. بر اساس توافق هسته ای، ایران اجازه دارد از آب سنگین در رآکتور هسته ای تعدیل شده اش در اراک استفاده کند.

در عین حال، ایران باید تولید اضافه آب سنگین و اورانیوم غنی شده را در بازارهای بین المللی بفروشد. اکنون آمریکا قصدی برای خرید مجدد آب سنگین از ایران ندارد.

۱۳۹۵/۳/۶

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...