نسخه چاپی

اقدام دیگر دولت در مسیر تضعیف تولیدكننده داخلی

در حالی رهبر معظم انقلاب ۱۰ اقدام را برای تحقق اقتصاد مقاومتی برشمرده‌اند كه دولت در حوزه حمل‌ونقل مسافری ریلی با اعطای مجوز ورود واگنهای ۲۰ساله دست دوم در مسیر تضعیف تولیدكننده داخلی گام برداشته است.

به گزارش نما به نقل از تسنیم،‌ رهبر معظم انقلاب اوایل فروردین ماه امسال 10 اقدام و عمل را برای تحقق اقتصاد مقاومتی برشمردند که زنده کردن تولید داخلی، پرهیز از واردات تضعیف کننده تولید داخلی و شرط انتقال فناوری در معاملات خارجی جزو این اقدامات است.

در خصوص مورد اول یعنی زنده کردن تولید داخلی، دولتی‌ها طی دو سه ماه اخیر اقدام آن‌چنانی انجام نداده‌اند، چه آن‌که اگر این‌گونه بود بسیاری از صنایع داخلی از رکود خارج شده بودند، به‌عنوان نمونه به‌دلیل عدم حمایت‌های دولت در حال حاضر واگن‌سازان داخلی فقط با 25 درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کنند، مسئله‌ای که باعث علنی شدن انتقاد فعالان این بخش از سیاستهای دولت شده است.

مدیرعامل واگن‌سازی ایریکو چندی پیش با انتقاد از واردات واگن دست‌دوم از رده خارج‌شده توسط شرکت‌های حمل و نقل ریلی به تسنیم گفت: در حال حاضر تقریباً 25 درصد فعالیت واگن سازان فعال است و حمایت‌ها از این بخش بسیار کم است.

مقدمی با بیان اینکه تا انتهای سال 93 کارخانه با شرایط خیلی بدی مواجه بود، افزود: کارخانه ایریکو فعلاً سودده نیست و تمام واگن سازان هنوز به سوددهی نرسیده‌اند.

وی با ابراز اینکه قیمت تمام‌شده واگن در داخل از نمونه خارجی پایین‌تر است، گفت: قیمت تمام‌شده تولیدات ما در بخش مترو تقریباً 8 درصد کمتر از نمونه‌های خارجی (اروپایی و چینی) است.

وی تأکید کرد: نباید بهره برداران شبکه ریلی واگن‌های دست‌دومی را وارد کنند که در کشورهای فروشنده از رده خارج شده است. متأسفانه یکی از مشکلات ما این است که تعرفه واردات واگن خیلی پایین است.

مدیرعامل ایریکو با اظهار اینکه تعرفه واردات واگنهای دست‌دوم 15 درصد است که برای شرکت‌های حمل و نقل بهره بردار شرایط ایده‌آلی برای خرید خارجی است، افزود: وظیفه دولت است که با یک سیاست گذاری درست تقاضای موجود را به‌جای شرکت‌های خارجی به‌سمت شرکت‌های تولیدکننده داخلی سوق دهد. متأسفانه به‌دلیل سیاست گذاری نادرست دولتی بهره برداران سفارش ساخت واگن را به خارجی‌ها می‌دهند.

این در حالی که است دولت نه‌تنها به وظیفه خود عمل نمی‌کند، بلکه شرایطی را به وجود آورده تا تولید داخلی تضعیف شده و بخشی از اشتغالزایی مولد کشور از بین برود. متأسفانه با چراغ سبز دولت در واردات واگنهای دست‌دوم تولیدکنندگان داخلی به‌شدت متضرر و تضعیف شده‌اند.

مدیرعامل رجا به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت حمل‌ونقل ریلی مسافری کشور واردات واگنهای دست‌دوم 15 تا 20ساله را برای جایگزین کردن واگنهای 55ساله این شرکت اعلام کرد و به تسنیم گفت:‌ حدود 300 دستگاه واگن با عمر بالای 45 سال داریم که آنها را با واگنهای دست‌دوم 15 تا 20ساله جایگزین می‌کنیم.

موسوی‌نژاد با یادآوری "تعدادی واگن در شرکت رجا داریم که عمر بالای 50 سال دارند"، افزود: سال گذشته 92 دستگاه واگن با عمر بالای 55 سال را از رده خارج کردیم.

وی با تأکید بر "جای واگنهای فرسوده، واگن دست‌دوم وارد می‌کنیم"، تصریح کرد: واگنهای با عمر بالای 45 سال را باید تا پایان امسال از ناوگان رجا خارج کنیم که حدود 300 دستگاه است، به‌جای این واگنها، واگنهای دست‌دوم با عمر 15 تا 20سال وارد کشور می‌کنیم. این واگنها با نگهداری خوب مانند واگنهای 10ساله ما هستند.

موسوی‌نژاد با بیان اینکه واردات واگن دست‌دوم ارزان‌تر است، افزود: اگر قرار باشد سرمایه‌گذاری در بخش خرید واگن نو صورت نگیرد، واگن دست‌دوم در کوتاه‌مدت راه حل خوبی است.

همان‌گونه که ملاحظه می‌شود دولت نه‌تنها اقدامی برای زنده کردن تولید داخلی انجام نداده که دقیقاً سیاست واردات تضعیف کننده تولید داخلی را در پیش گرفته است. از سوی دیگر با واردات واگنهای دست‌دوم و معامله با اروپایی‌ها شرط انتقال فناوری نیز عملاً محقق نمی‌شود.

۱۳۹۵/۳/۸

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...