نسخه چاپی

سرمایه‌گذاری خارجی واقعاً كم‌سابقه است

اقتصاد ایران سیاسی شده

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینكه من فكر می‌كنم كه بحث اقتصاد نیز سیاسی شده است، گفت: مسائل اقتصادی مسائل فنی است اما متاسفانه رسانه‌ها مثل اینكه بنده بخواهم درباره جراحی قلب نظر بدهم آنها نیز در حوزه اقتصاد همین گونه اظهار‌نظر می‌كنند، این درست نیست.

به گزارش نما به نقل از محمد خزاعی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سرخس درباره هدف کشورهای خارجی از مذاکرات برای صادارت محصولات خود به ایران اظهار داشت:وقتی بحث از سرمایه‌گذاری و فاینانس خارجی می‌شود اصلاً واردات جایی ندارد و این دو مقوله کاملاً جدای از یکدیگر هستند یعنی دولت نمی‌تواند وام بگیرد و از آن طرف چیزی را وارد کند مگر اینکه شرکتی منابعی را برای واردات تامین کند، لذا در حوزه ضمانت‌هایی که صادر می‌شود اصلاً واردات در آن نمی‌گنجد.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا خارجی‌ها دوست دارند صادرات خودشان را افزایش دهند، گفت: قطعاً بله، اگر شما یک تاجر باشید و ببینید یک جمعیت زیاد در یک جایی است دوست دارید جنس خودتان را بفروشید، بنابراین خارجی‌ها علاقمند هستند که صادرات کنند همانگونه که ما نیز می‌گوییم صادرات کنیم و صادرات از مفاد اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری نیز است.

معاون وزیر اقتصاد افزود: ما نیز می‌خواهیم سرمایه‌گذاری و صادرات کنیم، یعنی ما در کشورهای منطقه که 400 میلیون نفر جمعیت دارد صادرات خود را افزایش دهیم و این یک مسئله طبیعی است که خارجی‌ها نیز همان طور که ما می‌خواهیم به کشورهای دیگر صادرات داشته باشیم آنها نیز صادرات را برای ایران و برای هر جای دیگر دنیا بخواهند با توجه به اینکه ایران 80 میلیون جمعیت دارد.

خزاعی تاکید کرد: تجارت باید باشد و نمی‌شود که تجارت را ببندیم، اما وقتی وارد بحث فاینانس یا سرمایه‌گذاری می‌شویم قطعاً بحث تجارت وارد آن نیست و بحث در این قالب نمی‌گنجد.

وی با اشاره به بحث فاینانس گفت: سیاستی که به ما ابلاغ شده این است که حتی المقدور فاینانس و استقراض خارجی که صورت می‌گیرد باید پروژه مورد نظر از محل خودش قسط را بدهد نه اینکه قسط آن به بودجه دولت تحمیل شود؛ این یک اولویت است.

معاون وزیر اقتصاد گفت: به طور قانونی با توجه به شرایطی که مطرح شد ما می‌توانیم برای فاینانسی که صورت می‌گیرد ضمانت صادر کنیم اما براساس دستوری که دولت داده ما باید سعی کنیم که این اولویت‌ها را به پروژه‌هایی بدهیم که خودشان بتوانند درآمد به وجود بیاورند و قسط‌شان را بدهند مگر اینکه پروژه‌ای باشد که ضروری و ملی است و درآمدزایی ندارد؛ به عنوان مثال بزرگراهی است که شما نمی‌توانید از مردم برای هر ماشینی 50 هزار تومان عوارض بگیرید که قسط آن را بدهید و این پروژه درآمدزا نیز نیست ولی در عین حال این بزرگراه لازم است و آثار دیگری دارد.

خزاعی بیان کرد: من فکر می‌کنم که بحث اقتصاد نیز سیاسی شده است، عده‌ای می‌خواهند بنده را بکوبند، می خواهند آقای دکتر روحانی را بکوبند می خواهند آن طرفی را بکوبند و این طرفی را بکوبند و گاهی اوقات چیزهایی می‌نویسند که آدم وقتی فکر می‌کند می‌بیند نه بوی دین از آن می آید نه خدا و نه ملت.

وی ادامه داد: مسائل اقتصادی مسائل فنی است اما متاسفانه رسانه‌ها مثل اینکه بنده بخواهم درباره جراحی قلب نظر بدهم آنها نیز در حوزه اقتصاد همین گونه اظهار‌نظر می‌کنند، این درست نیست.

معاون وزیر اقتصاد درباره روند جذب سرمایه‌گذار در دولت گفت: مقوله سرمایه‌گذاری خارجی در دو حوزه است که غالباً هم با هم اشتباه می‌شوند، یکی حوزه تامین منابع مالی به صورت فاینانس و یا استقراض است که در این زمینه مذاکرات و گفت‌وگوها و توافق‌هایی که شده واقعاً کم‌سابقه است.

خزاعی خاطرنشان کرد: بخش دیگر بخش سرمایه‌گذاری خارجی است و تفاوت آن نیز عمدتاً در این است که در حوزه فاینانس تعهدات بازپرداختی دولت و یا نهادهایی که استقراض می‌کند مورد نظر است اما در حوزه سرمایه‌گذاری تعهدات بازپرداختی وام مطرح نیست بنابراین سرمایه‌گذاری ارجح است.

وی اظهار کرد: آن چیزی که در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی توافق شده ‌و ضمانتنامه‌های آن نیز صادر شده نسبت به گذشته رشد بسیار خوبی را نشان می‌دهد و آقای رئیس جمهور نیز آن را اعلام کردند.

معاون وزیر اقتصاد یادآور شد: به طور طبیعی چه در حوزه فاینانس و چه در حوزه سرمایه‌گذاری چون برای اجرای پروژه‌ها می آیند و پروژه‌ها معمولاً چندین سال اجرای آنها طول می‌کشد و منابع مالی تدریجی وارد می‌شود و من فکر می‌کنم با توجه به اقداماتی که صورت گرفته، توافقات و امضاهایی که انجام شده خود اینها پروسه مدت‌دار است یعنی زمانی که مذاکره با یک کشور خارجی و یک سرمایه‌گذار خارجی را آغاز می‌کنید تا زمانی که منجر به صدور ضمانتنامه‌ها می‌شود گاهی چندین ماه و گاهی یک سال طول می‌کشد.

خزاعی در پایان گفت: من فکر می‌کنم ما در سال 95 در مقایسه با سال‌های گذشته شاهد جذب منابع مالی مناسبی باشیم و تاکنون در سطحی که مشاهد می‌کنیم روند بیشتر روند جلب و تامین منابع بوده و برای جذب هنوز قضاوت خیلی زود است که من عرض بکنم و باید صبر کرد تا روند اجرایی پروژه‌ها را در آینده ببینیم.

۱۳۹۵/۳/۱۹

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...