نسخه چاپی

تحلیل جروزالم‌پست از دیدار عباس و رجوی

تحلیلگر ارشد اندیشكده آمریكایی در واكنش به ملاقات رئیس تشكیلات خودگردان با سركرده منافقین، آن‌را اقدامی نامید كه از دید ایران بسیار تند و به مثابه عبور از خطوط قرمز جمهوری اسلامی بوده است.

به گزارش نما به نقل از فارس، «محمود عباس» رئیس تشکیلات خود گردان فلسطین چند روز قبل با «مریم رجوی» سرکرده گروهک منافقین دیدار کرد.

خبرگزاری «صفا» نزدیک به جنبش حماس اعلام کرد که در دیداری کم سابقه، محمود عباس شامگاه شنبه در مقر اقامتش در پاریس، پایتخت فرانسه با مریم رجوی دیدار کرد.

محمود عباس در این دیدار سرکرده منافقین را از آخرین تحولات منطقه خاورمیانه بخصوص مسائل فلسطین از جمله طرح فرانسه برای سازش مطلع ساخت.

در مقابل سرکرده منافقین نیز نیز عباس را در جریان نشست سالانه منافقین که اخیرا در پاریس و برای اولین بار با حضور گسترده و آشکار مسئولانی از دولت‌های عربی مثل «ترکی الفیصل» رئیس اطلاعات پیشین عربستان برگزار شد، قرار داد.

در همین زمینه «گرانت راملی» از تحلیلگران اندیشکده آمریکایی «دفاع از دموکراسی‌ها» در گفت‌‌وگو با روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست» درباره این دیدار و تبعات آن برای رئیس تشکیلات خودگردان اظهار داشت: « ایران و تشکیلات خودگردان فلطسین روابط خود را حفظ کرده بودند اما دیدار محمود عباس با رییس گروه مخالفان نظام ایران عبور از خط قرمز تهران است.»

وی گفت: «دو طرف در گذشته بارها به طور علنی متعهد به حمایت از همدیگر شده بودند اما به نظر می‌رسد دیدار محمود عباس از پاریس و ملاقات با مریم رجوی از نگاه تهران اقدامی "بسیار تند" است.»

این روزنامه صهیونیستی با اشاره به سابقه تنش بین ایران و تشکیلات خودگردان فلسطین نوشت: ایران و تشکیلات خودگردان فلسطین در آخرین دور از حمله به همدیگر در ماه فوریه سال جاری هنگامی که تهران اعلام کرد برای خانواده‌هایی که فرزندانشان علیه اسرائیل می‌جنگند پول می‌فرستد، با هم دچار تنش شدند.

«مخیمر ابوصدا» استاد علوم سیاسی دانشگاه الازهر به جروزالم پست گفت، محمود عباس به این دلیل با رجوی دیدار کرد تا پیامی را با این مضمون ارسال کند که او در کنار به اصطلاح ائتلاف اعراب سنی میانه رو که شامل عربستان سعودی، اردن و مصر می‌شوند، قرار دارد.

۱۳۹۵/۵/۱۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...