نسخه چاپی

معادله چند مجهولی اكران «ایستاده در غبار»

یك هفته پس از آنكه دفتر رهبر معظم انقلاب از فیلم سینمایی «ایستاده در غبار» تمجید و تماشای آن را پیشنهاد كرد، عملا فیلم جدیدی جایگزین آن شده و تلویزیون هم پخش ادامه تیزرها را منوط به پرداخت وجه كرده است!

به گزارش نما به نقل از فارس، احتمالا هیچ کس از همان ابتدا فکر نمی‌کرد که «ایستاده در غبار» بتواند در چند هفته‌ای که اکران شده به فروش خوب 1.7 میلیارد تومانی دست پیدا کند.

وضعیت نابسامان اکران سینمای ایران و همچنین تعدد آثار ضعیفی که در حوزه سینمای دفاع مقدس ساخته و روانه پرده نمایش شده‌اند وضعیت استقبال مردم از «ایستاده در غبار» را در هاله‌ای ابهام قرار داده بود؛ آن هم در شرایطی که پس از نمایش فیلم در جشنواره فجر و کسب سیمرغ بهترین فیلم، سینماگران بسیاری آن را ستوده بودند.

در واقع در دو دهه گذشته از یک سو نهادهای مدعی پرچمداری حوزه فرهنگ آنقدر آثار ضعیف و کارنامه پرکن در حوزه سینمای انقلابی و دفاع مقدس تولید و اکران کرده‌اند که مردم از این گونه فیلم‌ها دلزده‌اند؛ آثاری که اگر نگوییم ساخت آن‌ها خیانت به باورهای مردم است، دست کم حاصل مفاهیمی است که در سطحی‌ترین لایه ممکن به شعار تبدیل شده است.

از سوی دیگر و با نیم نگاهی به سوابق استقبال مردم از اینگونه فیلم‌ها، سینماداران نیز کمتر حاضر می‌شوند صندلی‌های خود را در اختیار چنین آثاری قرار دهند و یا حداقل همیشه با نوعی تردید به آن‌ها می‌نگرند.

جالب آنکه در این میان حوزه هنری که همیشه و در همه حال (به ویژه در سخنرانی‌ها) مهمترین مدعی فرهنگی کشور محسوب می‌شود نیز به یکباره تابع شرایط عرضه و تقاضا شد و ترجیح داد که در بسیاری از شهرستان‌ها، سینماهای خود را در اختیار فیلم‌های دیگر قرار دهد.

البته این تنها مشکل سینما در شهرستان‌ها نیست؛ مشکل بزرگتر جایی است که سینماداران برای رهایی از اصرار تهیه‌کننده یا پخش‌کننده، فیلم را در یکی دو سانس در روز و یا حتی یک روز در میان (به عنوان نمونه در شیراز) آنهم بدون داشتن سر در و یا اطلاع‌رسانی به مخاطب اکران می‌کردند تا نشان دهند که «ایستاده در غبار» نمی‌فروشد و پخش‌کننده را به دادن فیلم دیگری مجاب کنند. اتفاقی که در سینما شقایق بابلسر افتاد و مدیر سینما، فروش سه روزه 1.5 میلیون تومانی را 200 هزار تومان اعلام کرد!

با تمام این احوال، هفته گذشته سایت دفتر مقام معظم رهبری در خبری با عنوان «نظر رهبر انقلاب درباره ایستاده در غبار» با تمجید از این فیلم، تماشای آن را پیشنهاد کرد. این اتفاق مبارک اجرایی نشد. «شورای صنفی نمایش» بدون آنکه کف فروش فیلم افتاده باشد، اگرچه به تغییر «ایستاده در غبار» رای نداد اما به دلیل تراکم فیلم‌های در صف نمایش، اجازه آغاز اکران «امکان مینا» از همین هفته و در همان سرگروه به صورت همزمان را صادر کرد. البته شورا تاکید کرده‌ است که سینماداران می‌توانند به اکران «ایستاده در غبار» ادامه دهند و برخی از اعضا نیز خود در جهت تداوم اکران فیلم، با بعضی سینماداران مذاکره کرده‌اند.

نکته دیگری که حائز اهمیت به نظر می‌رسد، این است که طبیعتا صدا و سیما به عنوان مهمترین تریبون جمهوری اسلامی، باید به دنبال حمایت از سینمای ارزشمند ایران باشد. این تصور جز با اختصاص زمان مناسبی برای پخش تیزر فیلم‌های مختلف روی پرده از جمله «ایستاده در غبار» و همچنین اتخاذ رویکرد حمایتی نسبت به اتفاقات سینمایی به وجود نخواهد آمد.

ای کاش مسئولان فرهنگی و مدیران سینمایی و رسانه‌ای برای حل این معادلات چند مجهولی تدبیری بی‌اندیشند و چاره‌جویی کنند.
ثبت: ۱۳۹۵/۵/۱۴

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: