نسخه چاپی

پایان همپیمانی عربستان سعودی ـ آمریكا

تصویب قانون «جاستا» موسوم به عدالت علیه حامیان تروریسم نشان داد عربستان كه این روزها در گرداب انبوهی از چالش‌ها بسر می‌برد به مهره سوخته‌ای برای آمریكا تبدیل شده است.

به گزارش نما، به نقل از روزنامه الثوره یمن، تصویب قانون جاستا در کنگره آمریکا شگفت آور نبود. بیشتر ناظران پیش بینی کرده بودند که دیر یا زود چنین اتفاقی رخ دهد. این اتفاق جدیدی نبود. نقش داشتن عربستان در حمله های تروریستی یازدهم سبتامبر سال 2001 از همان روز نخست برای آمریکایی‌ها مشخص بود. بسیاری از مقام‌های بلندپایهآمریکا پیشنهادکرده بودند که با تروریست‌هایی که در قلب آمریکا دست به حادثه تروریستی زدند، در زادگاهشان مبارزه شود. آنان پیشنهاد داده‌اند که به جای اسقاط طالبان در افغانستان باید نظام وهابی عربستان را سرنگون کرد.

این پیشنهاد مشهور با دلایل زیر مستند شده است:

1 ـ بیشتر مجریان انفجارهای تروریستی یازدهم سبتامبر، عربستانی بودند. از 19 تروریستی که این اقدام تروریستی را انجام دادند 15 تن عربستانی و 2 تن تابعیت اماراتی داشتند.

2 ـ نظام طالبان ساخته و دست پرورده عربستان است. با سرنگونی عربستان، طالبان هم از بین خواهد رفت. عربستان عملیات و روند تشکیل طالبان را از آغاز به گردن گرفت. تنها عربستان، امارات و پاکستان این گروه را به رسمیت شناختند.

3 ـ تروریسم پدیده ای وهابی است و سازمان القاعده مسوول اصلی حادثه تروریستی یازدهم سبتامبر بر اساس اندیشه‌ها و عقاید وهابیت که در عربستان حاکم است، شکل گرفته است.

4 ـ این پیشنهاد به این مفهوم بود که باید به دور از هرگونه سیاسی عمل کردن با مسوولیت و به طور آشکار برای ریشه کن کردن تروریسم و منابع مالی آن تلاش کرد و به صورت آن و نه پوشش آن حمله کرد. اما آمریکا که طی سال های پیش به خاطر داشتن روابط با عربستان این حمله را نادیده گرفته بود
همانظور آشکار بود آمریکا این روزگار سیاه را برای عربستان مشخص کرده بود. اما سوالی که مطرح است آن است که چرا آمریکا تاکنون اقدامی علیه عربستان نکرده است؛ ولی اکنون می‌خواهد عربستان را مجازات می کند؟

به گفته عبدالباری عطوان تحلیل فلسطینی تبار، گاو شیرده عربستانی سقوط کرده و اموال آن رو به پایان است و آمریکا دیگر نیاز به نفت این کشور ندارد. به عبارت دیگر، عربستان دیگر همپیمان مفیدی برای آمریکا نیست. بلکه این کشور به باری برای آمریکا تبدیل شده است. عربستان همانند شتر بی‌شیر و آزار دهنده است. هنوز زود است از پیامدهای خنجر بی وفایی آمریکا به همپیمان راهبردی خود در پشتیبانی از تروریسم سخن گفت. تروریسمی که طی دهه‌های گذشته با امنیت و ثبات منطقه بازی کرده است. اما پیش بینی می‌شود که قانون جاستا پیامدهای مالی و سیاسی سنگینی به همراه داشته باشد که شتر پیر عربستانی نتواند آن را حمل کند.

همچنین پیش بینی می‌شود جامعه بین الملل که مدت درازی با عربستان همراهی می‌کرد، اکنون که آمریکا از این کشور روی برگردانده است عربستان را به خاطر نقش‌های منفی در منطقه از جمله عملیات «طوفان قاطعیت» علیه مردم یمن در معرض اتهام و دادگاه و بازجویی قرار دهد. این اتفاق در زمان مشخص خود رخ خواهد داد؛ همانطوری که آمریکا پس از 15 سال از حادثه تروریستی یازدهم سبتامبر علیه عربستان وارد عمل شد.

دست برداشتن آمریکا از عربستان پس از تصویب قانون جاستا موسوم عدالت علیه پشتیبانان تروریسم در کنگره آمریکا بسیار نزدیک به نظر می‌رسد. در این زمینه عبدالباری عطوان می‌گوید روزی فراخواهد رسید که دست دادگاه بر روی عربستان به خاطر جنایت‌های کنونی آن در یمن باز خواهد شد. کسی که این مساله را دور از ذهن بداند نادان است. چه کسی پیش بینی می‌کرد که آمریکایی ها فقط چند ماه پس از سپری شدن تصویب قانون برداشتن تحریم‌ها از ایران، روزی قانون مجازات عربستان را تصویب کنند.
منبع: تسنیم

۱۳۹۵/۷/۱۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: