نسخه چاپی

یك میلیارد تومان؛ ضرر هر مرگ در تصادفات جاده‌ای برای ایران

به گزارش نما- ایسنا نوشت: رئیس پلیس راه ناجا گفت: هر مرگ جاده‌ای یک میلیارد و 200 میلیون تومان هزینه مستقیم و غیر مستقیم برای کشور دارد.

سردار مهدی حمیدی، رئیس پلیس راه ناجا در همایش راهوران محله که در مجتمع فرهنگی غدیر برگزار شد، عنوان کرد: هر مرگ جاده‌ای یک میلیارد و 200 میلیون تومان هزینه مستقیم و غیر مستقیم برای کشور دارد.

وی با اشاره به وجود 3400 نقطه حادثه‌خیز در کشور، اظهار کرد: تنها در 1500 نقطه بررسی شده طی سه سال گذشته بیش از 5300 کشته داشته‌ایم.

حمیدی اضافه کرد: آمار تلفات جاده‌های روستایی سالانه کاهش می‌یابد، اما بازهم این آمار زیاد است و امیدواریم با هم‌افزایی دستگاه‌های مختلف به برنامه‌ریزی و نتیجه مطلوب برسیم.

رئیس پلیس راه راهور ناجا ادامه داد: آمار تلفات جاده‌ای از سال 73 تا 84 روند افزایشی داشته که با اقدامات صورت گرفته از سال 85 این روند کاهش داشته و تلفات جاده‌ای ما به کمتر از 16 هزار و 500 نفر رسیده است، این در حالی است که در این سال‌ها افزایش جمعیت و خودرو را داشته‌ایم.

وی ادامه داد: برنامه‌ریزی کشورهای پیشرفته و موفق در آمار کاهش تلفات جاده‌ای به سمت صفر حرکت می‌کند. با این وجود ما نیازی نداریم چرخ را از نو اختراع کنیم و می‌توانیم از تجربیات موجود استفاده کنیم.

رئیس پلیس راه راهور ناجا اظهار کرد: سازمان بهداشت جهانی دو شاخص برای بررسی وضعیت تلفات جاده‌ای دارد که اولین شاخص آن نسبت تعداد تلفات به جمعیت است.

حمیدی این شاخص را نادرست دانست و عنوان کرد: علت نامناسب بودن وضع ایران طبق این آمار توجه آن فقط به موضوع جمعیت است. در عین حال که نقد به این آمار وارد است، در همین زمینه ما کاهش قابل قبولی داشته‌ایم.

رئیس پلیس راه راهور ناجا دومین شاخص را نسبت تلفات جاده‌ای به خودرو مطرح کرد و افزود: این شاخص نیز دارای ایراد است، اما از شاخص قبلی وضع بهتری داریم به طوری که این نسبت که در سال 85، حدود 19.5 نفر به ازای هر 10 هزار خودرو بوده، اکنون به 5.7 درصد رسیده است.

وی آمار جهانی را 6.5 نفر به ازای هر 10 هزار خودرو اعلام کرد و و وضع ایران را بهتر از میانگین جهانی دانست.

رئیس پلیس راه ناجا گفت: اقدامات مثبتی انجام شده، اما کافی نیست و ما به آن قانع نیستیم، اقدامات مثبت انجام شده باید تقویت شود و مهم‌ترین عامل فرهنگ‌سازی است.

وی آمار تلفات ناوگان حمل و نقل عمومی را با و جود افزایش تعداد خودروها کاهشی خواند و عنوان کرد: ما در سال 85، تعداد 4000 دستگاه اتوبوس داشته‌ایم که این تعداد اکنون بالغ بر 16 هزار دستگاه است و این در حالی است که تلفات جاده‌ای ما از 543 به 217 نفر کاهش داشته است.

رئیس پلیس راه راهور ناجا برنامه‌ها را در جهت تحول دانست و عنوان کرد: تجهیز جاده‌ها به دستگاه‌های کنترل تخلف اولین اقدام بود که 2000 دوربین علی‌رغم کمبود مالی در اختیار ما قرار گرفت.

حمیدی دومین اقدام را سامانه کنترل حمل و نقل عمومی عنوان کرد و در ادامه راه ورود 15 میلیارد دلار کالای قاچاق را حمل و نقل عمومی دانست و گفت: این سامانه در کاهش و پیگیری آن بسیار موثر است.

۱۳۹۵/۷/۱۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: