نسخه چاپی

برخورد مترو مشهد با یك برج 20 طبقه

رئیس كمیسیون ویژه قطار شهری مشهد خبر داد كه به علت اینكه برج 20 طبقه‌ای در میدان جانباز در مسیر خط سه قطار شهری ساخته شده است، حالا باید مسیر این خط را تغییر دهیم و این موضوع نیز به دلیل تخلف مدیران شهری گذشته است.

به گزارش نما به نقل از ایسنا، علی اصغر نخعی‌راد امروز 12 مهر ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار کرد: برای این برج 20 طبقه مجوز در مدیریت شهری گذشته گرفته شده و پرداخت‌ها نیز انجام شده است؛ آخرین مصوبه در خصوص احداث پارکینگ این برج در شهریور ماه سال 92 انجام شده است.

وی افزود: بعد از اینکه شورای چهارم وارد فعالیت شد، گودبرداری در آن نقطه انجام شده بود و افرادی که مجوز فعالیت برای این برج را داده بودند بررسی‌های کارشناسی انجام نداده بودند.

نخعی‌راد خاطرنشان کرد: شورای چهارم نیز به غیر از مصوبات ارتفاعات جنوبی با دیگر مصوبات شورای گذشته مقابله نکرده است به همین دلیل در مجوز دوم برای این برج 20 طبقه که به امضای شهردار قبلی مشهد رسیده بود، شورای چهارم نیز آن را تائید کرد.

رئیس کمیسیون ویژه قطار شهری مشهد اضافه کرد: می‌توانستیم با این مجوز برخورد کنیم و خسارت بدهیم، اما به دلیل اینکه امضای شهردار گذشته پای این مصوبه بود و چون نمی‌خواستیم که مردم نسبت به مدیریت‌های بعدی بی‌اعتماد شوند، هیچ‌امضا و مصوبه‌ای را از گذشته رد نکردیم این در حالی بود که شورای شهر نمی‌دانست بررسی‌های کارشناسی انجام نشده است و شهرداری نیز نمی‌دانست که این برج 20 طبقه در مسیر خط سه قطار شهری قرار دارد.

وی با بیان اینکه در همان زمان هم شرکت قطار شهری تذکر لازم را به ساخت این برج داده بود، تصریح کرد: اما نسبت به این موضوع بی‌توجهی شد؛ شرکت قطار شهری آن موقع به شورای شهر چیزی نگفت.

نخعی‌راد ادامه داد: بر همین اساس به دلیل ساخته شدن برج و عمقی که برای ساخت پارکینگ آن در زیر زمین حفاری شده است، نمی‌توان خط سه قطار شهری از آنجا عبور کند و به همین دلیل مسیر خط سه قطار شهری تغییر پیدا کرده و در این قسمت از مسیر دچار انحراف می‌شود.

وی افزود: مطمئنیم برای این انحراف از مسیر هزینه‌های زیادی را باید بپردازیم، اما هنوز میزان هزینه‌ها برآورد نشده است.

رئیس کمیسیون ویژه قطار شهری مشهد با بیان اینکه تراکم فروشی، صدور مجوز و تخلف فراوان در دوران مدیریت شهری گذشته بسیار مشهود بوده است، یادآور شد: مدیریت شهری جدید از این مجوز هیچ‌گونه اطلاعی نداشته است.

وی در خصوص افزایش هزینه پرداختی برای خط دو قطار شهری عنوان کرد: خط دو قطار شهری علاوه بر مبلغ قرارداد موظف است 800 میلیارد تومان دیگر به قرارگاه خاتم پرداخت کند که این موضوع به علت این است که سال 87 این قرارداد بسته شده، اما برای ادامه فعالیت دچار تاخیر شده است؛ این تاخیر به اضافه تورم سالانه موجب شده تا 800 میلیارد تومان اضافه به قرارگاه خاتم‌الانبیاء پرداخت شود.

نخعی‌راد اضافه کرد: تاکنون هزار میلیارد تومان از مجموع پرداختی‌ها به خط دو قطار شهری پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه علت تاخیر در راه‌اندازی فاز یک خط دو، نبود بعضی اقلام ایستگاه‌هاست، گفت: دو شرکتی که وظیفه تامین این اقلام را داشتند به علت ورشکستگی نتوانستند این اقلام را طبق موعد آماده کنند؛ قطار شهری به پیمانکار فشار آورد که این اقلام از خارج وارد شود، اما تا آن زمان این دو شرکت توانستند توسط دریافت وام این اقلام را تهیه کنند.

رئیس کمیسیون ویژه قطار شهری مشهد افزود: ما تاخیری در راه‌اندازی فاز یک از خط دو قطار شهری نداشتیم بلکه تعجیلی که برای این موضوع بود، انجام نشد.

رئیس کمیسیون ویژه قطار شهری مشهد در خصوص خط سه قطار شهری مشهد عنوان کرد: چون خط سه هنوز شروع به فعالیت نکرده است هزینه اضافه‌ای برای آن پرداخت نمی‌شود و مجموعا 6500 میلیارد تومان برای این خط قرار داد بسته شده است.

وی ادامه داد: ساخت تونل برای این خط از قطار شهری 1200 میلیارد تومان هزینه نیاز دارد، اما تاکنون پرداخت زیادی برای این خط انجام نشده و قرارگاه خاتم الانبیاء بدون دریافت هزینه‌ای شروع به کار کرده است.

نخعی‌راد در خصوص خط چهار قطار شهری عنوان کرد: با توجه به نبود منابع مالی در دولت و شهرداری، اجازه ورود به راه‌اندازی برای خط چهار وجود ندارد و طوری برنامه‌ریزی شده است که تا وقتی دستگاه TBM فعالیت خود را در خط سه قطارشهری تمام کند این دستگاه وارد حفاری برای خط چهار قطار شهری شود.

رئیس کمیسیون ویژه قطار شهری مشهد اضافه کرد: حفاری برای خط سه قطار شهری به مدت سه سال طول خواهد کشید.

۱۳۹۵/۷/۱۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: