نسخه چاپی

مسكو احیای توافق اتمی با آمریكا را مشروط اعلام كرد

پس از دستور رئیس جمهوری روسیه برای تعلیق موافقتنامه كاهش ذخائر پلوتونیوم با آمریكا، مسكو برای احیای این توافق پیش شرط گذاشت و اعلام كرد: واشنگتن و متحدانش با بی شرمی از بازداشتن مسكو سخن می گویند.

به گزارش نما به نقل از ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه امروز (دوشنبه) از سرگیری اجرای موافقتنامه اتمی با آمریکا را به اقدام این کشور برای لغو تحریم های ضد روسی مشروط کرده است.

در این بیانیه آمده است: مسکو مجبور به انجام این تدبیر شد، زیرا موافقتنامه (تعلیق شده) را از گام های مهم خلع سلاح اتمی می داند، ولی متاسفانه اخیرا آمریکا اقدام های غیردوستانه ای انجام داده و با توسل به بهانه های واهی، تحریم های مختلفی از جمله اقتصادی علیه روسیه وضع کرده است.

وزارت خارجه روسیه افزوده است: تاسیسات نظامی ناتو و همچنین آمریکا نزدیک مرزها گسترش می یابد و این کشور با گروه متحدان خود بدون هر گونه حیا و بی شرمانه از سیاست بازداشتن مسکو سخن می گویند و حتی آشکارا به انجام حمله های تروریستی در شهرهای روسیه تهدید می کنند.

در ادامه بیانیه آمده است: تصمیم تعلیق موافقتنامه اتمی پیامی صریح به آمریکا است که سخن گفتن از موضع و زبان زور، تحریم و التیماتوم با روسیه و در همین حال درخواست همکاری گزینشی براساس انتخاب و سود واشنگتن ادامه نخواهد یافت.

وزارت خارجه روسیه در پایان تاکید کرد: مسکو همکاری با واشنگتن را فقط در این عرصه (کاهش پلوتونیوم) متوقف کرده است و اگر آمریکا خط مشی سیاسی خود را تغییر دهد و شرایط وخیم کنونی را که بر اثر اقدام های این کشور شکل گرفته، بهبود بخشد برای از سرگیری این موافقتنامه اتمی آماده ایم.

مطابق دستور امروز ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تعلیق این توافق به دلیل بروز تهدیدها برای ثبات راهبردی این کشور در نتیجه اقدام های غیردوستانه آمریکا صورت گرفته است.
این موافقتنامه در بر گیرنده این موضوع بود که از پلوتونیوم برای اهداف نظامی استفاده نشود و حتی در این حوزه با یکدیگر همکاری هایی داشته باشند.

روابط واشنگتن و مسکو از سال 2014 در سه محور گسترش نفوذ نظامی ناتو بوِیژه آمریکا نزدیک مرزهای روسیه در شرق اروپا و دریای بالتیک، اوضاع سوریه و اوکراین تیره شده است و همزمان تحریم های ضدروسی غرب نیز واکنش متقابل روسیه را در پی داشته است.

۱۳۹۵/۷/۱۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: