نسخه چاپی

كمك چند ده هزار دلاری سازمان ملل برای حفظ یوز ایرانی

مدیرپروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ ایرانی گفت: كمك ۴۷ هزار دلاری سازمان ملل‌متحد برای حمایت از یوزپلنگ ایرانی فقط اعلام شده و هنوز واریز نشده است.

به گزارش نما به نقل از دانشجو، هومن جوکار مدیر پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ ایرانی در خصوص حمایت مالی سازمان ملل متحد برای حمایت از یوزپلنگ ایرانی، اظهار داشت: دیروز آنا ماری کارلسون معاون دفتر توسعه ملل متحد در جلسه برگزار شده در سازمان ملل متحد از کمک 47 هزار دلاری این سازمان برای حمایت از یوزپلنگ ایرانی خبر داد.

وی ادامه داد: مبلغ مذکور برای انجام کارهای نهایی پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ ایرانی در نظر گرفته شده است.

مدیر پروژه بین‌المللی حفاظت از یوز پلنگ ایرانی گفت: کمک 47 هزار دلاری سازمان ملل متحد برای حمایت از یوزپلنگ در حد یک حرف بوده و هنوز هیچ سندی برای رسمی شدن آن امضا و واریز نشده است.

شایان ذکر است، یوزپلنگ آسیایی یا یوزپلنگ ایرانی یک زیرگونه به‌ شدّت در معرض خطر انقراض از یوزپلنگ است که اکنون تنها چند 10 قلاده از آن در ایران یافت می‌شود.

سال‌هاست که نسل یوزپلنگ ایرانی در معرض نابودی کلی قرار گرفته، نتایج جدیدترین تحقیقات نشان می‌دهد که بین 70 تا 100 یوزپلنگ در مناطق حاشیه کویر مرکزی از جمله خارتوران، نایبندان، دره‌انجیر و میاندشت زیست می‌کنند، این تخمین نتیجه نقشه‌برداری زمینی است که توسط بیش از12 هزار دوربین دید در شب که در مکانهای مختلف کار گذاشته شده، به دست آمده است.

ایران از دهه 1970 به عنوان تنها زیستگاه یوزپلنگ‌های آسیایی (ایرانی) شناخته شده است.
ثبت: ۱۳۹۵/۷/۱۳

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 
آخرین اخبار...