نسخه چاپی

افشاگری ویكی‌لیكس از تصمیم كلینتون درباره چین

وبسایت افشاگر ویكی‌لیكس از اظهارات خصوصی هیلاری كلینتون، نامزد دموكرات ریاست‌جمهوری آمریكا، دربارۀ محاصرۀ موشكیِ چین پرده‌برداشته‌است.

به گزارش نما ، تسنیم به نقل از پرس تی وی نوشت: ویکی‌لیکس این اطلاعات را پس از هک کردن ایمیل رئیس ستاد انتخاباتی کلینتون به دست آورده‌است. ایمیل‌های هک شده شامل اسنادی است که در آن‌ها گزیده‎‌ای از متن سخنرانی‌های خصوصی این نامزد انتخاباتی ثبت شده‌است.

براساس آن‌چه ویکی‌لیکس افشا کرده‌است، کلینتون پیشتر به صورت خصوصی اعلام کرده‌بود که اگر دولت چین موفق به محدود کردن برنامۀ هسته‎‏ای کرۀ شمالی نشود، آمریکا «با سامانه‌های دفاع موشکی، چین را محاصره خواهد کرد».

خبرگزاری آسوشیتدپرس امروز جمعه با انتشار گزارشی دربارۀ این اظهارات افشاشده، آن‌ها را نشانه‌ای برای پیش‌بینی عملکرد کلینتون پس از برگزیده‌شدنِ احتمالی به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا، قلمداد کرد.

در اسناد افشاشده، بخشی به چین اختصاص دارد که به زمان تصدی‌گری کلینتون در وازرت خارجه بازمی‌گردد.

چین به شدت از طرح آمریکا برای استقرار یک سامانۀ دفاع موشکی در کرۀ جنوبی، با ادعای مقابله با برنامۀ هسته‌ای و موشکی کرۀ شمالی، انتقاد کرده است.

براساس آن‌چه از اظهارات خصوصی کلینتون افشا شده‌است، وی به مقامات چین اعلام کرده که ممکن است ایالات متحده برای مقابله با تهدید موشکیِ کرۀ شمالی، کشتی‎‏های بیشتری نیز به منطقه اعزام کند.

در سند افشا شده به نقل از کلینتون آمده است: «اگر کرۀ شمالی بتواند با موفقیت به یک موشک بالستیک دست‌یابد، این موضوع نه‌ تنها برای متحدان آمریکا در اقیانوس آرام تهدید‌کننده خواهدبود، بلکه آن‌ها [موشک‌های کرۀ شمالی] قادر خواهندبود به هاوایی و سواحل غربی برسند.»

کلینتون در این اظهارات که مربوط به سال 2013 هستند، می‌افزاید: «ما چین را با سامانه‎های دفاع موشکی محاصره خواهیم کرد. ما قصد داریم که ناوگانمان را در منطقه افزایش دهیم.»

وی سپس خطاب به دولت چین می‌گوید: «یا شما کرۀ شمالی را کنترل خواهید کرد و یا ما مجبور به دفاع از خود در برابر آن‌ها هستیم.»

چین، که شاهرگ حیات اقتصادیِ کرۀ شمالی به حساب می‌آید، بارها از سوی آمریکا و متحدانش به دلیل مهار نکردن بلندپروازی‌‎های هسته‎ای پیونگ‎یانگ مورد انتقاد قرار گرفته‌است.

مقامات چینی در واکنش به این انتقادات می‎گویند پکن نفوذ اندکی بر کیم جونگ اون، رهبر کرۀ شمالی، دارد.

کلینتون همچنین در سخنرانی‌های خصوصی به انتقاد از موضع چین دربارۀ دریای جنوبیِ چین پرداخته‌است.

چین مدعیِ حاکمیت بر تقریباً تمام دریای جنوبی چین است. این در حالی است که کشورهای تایوان، برونئی، ویتنام، مالزی و فیلیپین نیز ادعای مالکیت بر بخش‌هایی از این دریا را دارند. به گفتۀ ناظران این دریا دارای ذخایر عظیم نفت و گاز است.

کلینتون در یکی از سخنرانی‌های خصوصی‎‌اش در سال 2013 از منطق چین برای ادعای مالکیت بر دریای چین جنوبی نیز انتقاد کرده و گفته بود اگر آمریکا هم می‌خواست با این منطق پیش‌برود باید بعد از جنگ جهانی دوم تمام اقیانوس آرام را «دریای آمریکا» می‌نامید.

هیلاری کلینتون به عنوان وزیر خارجۀ آمریکا هفت بار به چین سفر کرد.

مناقشۀ چین با همسایگانش دربارۀ دریای جنوبی چین در حال حاضر به معضلی فرامنطقه‌ای مبدل شده و بیش از همه، آمریکا به مداخله در این امر پرداخته است. پکن، واشنگتن را به دخالت در مسائل منطقه‌ای و ایجاد عمدیِ تنش در دریای جنوبیِ چین متهم می‎کند و در مقابل آمریکا مدعی‌‎ است که چین با ساخت جزایر مصنوعی در مناطق مورد مناقشه در حال اجرای یک برنامۀ احیای اراضی است.

آمریکا از سال 2011 راهبرد منطقه‌ای خود را بر آسیا متمرکز کرده‌است. کاخ سفید معتقد است که برای کسب منافع بلند مدتِ واشنگتن، هیچ منطقه‌ای مهم‌تر از آسیا نیست.

برخی از ناظران سیاسی بر این باورند که آمریکا در تلاش است تا با استفاده از این راهبرد، سلطه خود را تحمیل کرده و گسترش صلح‌آمیزِ قدرتِ چین در آسیا را به نحوی خنثی کند.

۱۳۹۵/۷/۲۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...