نسخه چاپی

زباله خشك بدهید، كارت مترو و تلفن بگیرید

مسئولان شهری كشورهای چین و كره جنوبی در حركتی بدیع در راستای پاكیزگی و جلوگیری از آلوده شدن محیط زیست، با دریافت زباله خشك از مردم خدمات ویژه به آنان ارایه می دهند.

به گزارش نما به نقل از ایلنا: مسئولان شهری کشورهای چین و کره جنوبی در حرکتی بدیع در راستای پاکیزگی و جلوگیری از آلوده شدن محیط زیست، با دریافت زباله خشک از مردم خدمات ویژه به آنان ارایه می دهند.

در ابتکاری که به تازگی از سوی شهرداریهای شهر پکن در چین و سئول در کره جنوبی و همچنین برخی دیگر از شهرهای این دو کشور صورت گرفته، شهروندان می توانند با تحویل زباله های خشک شده و بطری های پلاستیکی، خدماتی نظیر شارژ تلفن همراه و کارتهای اتوبوس و مترو با تخفیف های ویژه دریافت کنند.

در این خدمات که از مدتی قبل آغاز شده است، دست اندرکاران شهری دستگاه های مزبور را حتی در برخی ایستگاه های پرتردد اتوبوس نصب کرده اند تا مسافران در همانجا بتوانند خدمات را دریافت کنند.

این در شرایطی است که اصولا در کشورهای غربی مردم در قبال بطری های پلاستیکی که به دستگاه می اندازند مبلغی پول دریافت می کنند.

بطری های پلاستیکی که برای این کار مورد استفاده قرار می گیرد البته باید دارای بارکد باشد در غیر این صورت دستگاه هر بطری را قبول نخواهد کرد.

در شهر سئول در کره جنوبی هم در اقدامی کم سابقه شهرداری این شهر دستگاه هایی را نصب کرده است که مردم با دادن زباله خشک به آن می توانند کارت اتوبوس دریافت کنند که خود حرکتی بدیع در راستای ارایه خدمات زیست محیطی به مشتریان است.

اصولا این بخشی از خدماتی است که دولت های شرق آسیا از جمله در این دو کشور برای مردم در نظر گرفته اند تا آنها هم از کثیف کردن محیط زیست پرهیز کنند و هم برای جمع آوری بطری ها و شیشه های نوشیدنی تشویق شده و آنها را به چرخه باز مصرف برگردانند.

در سطح شهرهای مختلف این کشورها همچنین انواع سطل های زباله در نظر گرفته شده است که بخشی از آنها فقط مربوط به تولیداتی است که دوباره قابلیت بازفرآوری دارند.

یکی از شغل هایی که بسیاری از مردم چین به آن مشغول هستند، جمع آوری همین اقلام از سطح شهر و بازگرداندن آن به چرخه مصرف مجدد است که کمک شایانی به پاکیزگی محیط زیست می کند.

۱۳۹۵/۷/۲۵

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: