نسخه چاپی

آیا 5مقنی كه داخل چاه160متری محبوس شده اند،زنده اند؟

به گزارش نما - خراسان نوشت:سه شنبه هفته گذشته (27 مهرماه) شش مقنی برای لای روبی مسیر قنات واقع در محدوده روستای "کسکن" شهرستان سبزوار به درون چاه 160 متری رفتند که در پی ریزش دیواره ها به داخل چاه سقوط کردند. از این تعداد دو نفر با رساندن خود به دهانه های خروجی قنات نجات یافتند.

علاوه بر آن ها دو نفر دیگر از ساکنان محلی نیز برای نجات افراد باقی مانده وارد قنات شدند که به علت ریزش قنات یک نفر از آنان مفقود شد و دیگری نجات پیدا کرد. بر این اساس تاکنون پنج مقنی همچنان در چاه 160 متری مفقود شده اند.

هر چند عملیات نجات و یافتن مفقودان از روز حادثه تا کنون ادامه داشته است، اما متاسفانه پس از گذشت پنج روز از وقوع حادثه هنوز هیچ اقدام قابل توجهی برای نجات این افراد انجام نشده است.

این در حالی است که استاندار خراسان رضوی روز گذشته پس از گذشت پنج روز به ستاد بحران استان دستور پیگیری این اتفاق ناگوار را داده است. مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی با بیان این که استاندار به صورت مستقیم بر حادثه روی داده برای مقنی های مفقود شده در سبزوار نظارت دارد،گفت: افزایش شدت آب قنات از 50 لیتر به 150 لیتر در ثانیه کار امداد رسانی در حادثه چاه 160 متری سبزوار را با مشکل مواجه کرده است.

حجت علی شایان فر دیروز در حاشیه بازدید از محل حادثه چاه 160 متری روستای "کسکن" از توابع بخش مرکزی شهرستان سبزوار افزود: اجرای عملیات جست وجو و نجات مفقودان این حادثه به مهارت و تخصص های لازم نیاز دارد. وی ادامه داد:عمق چاه، فاصله 6 کیلومتری محل حادثه تا مظهر قنات، وجود بیش از 80 حلقه چاه در محدوده حادثه و افزایش شدت آب، عملیات امداد رسانی و جست و جو و نجات رابا مشکلات زیادی مواجه کرده است.

شایان فر ادامه داد: تاکنون سه نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران با حضور مسئولان شهرستان در محل حادثه برگزار شد و امکانات شهرستان اعم از تجهیزات امداد و نجات، آتش نشانی، حفاری و پمپاژ آب در محل حادثه مستقر شده اند. وی گفت:با توجه به اهمیت حادثه شخص آقای استاندار به ستاد بحران ماموریت داد تا موضوع را از نزدیک بررسی کنیم. شایان فر تصریح کرد: نظرات متعددی برای نجات این افراد وجود دارد که جهت بررسی بهتر از مقنیان با تجربه شهرستان تربت حیدریه برای ارائه نظرات کارشناسی دعوت شده است.

وی خاطرنشان کرد: برخی کارشناسان معتقدند که می توان مفقودان این حادثه را در مسیر چاه و در لابه لای گل و لای پیدا کرد . مدیر کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی ادامه داد: هم اکنون دستگاه های حفاری در منطقه مستقر شده و از عصر شنبه براساس اعلام تیم حفاری، عملیات پمپاژ آب از داخل چاه آغاز شد.

وی گفت: همزمان نیز سرهای چند چاه در مسیر قنات باز می شود تا از طریق ارسال دوربین به درون چاه بتوان وضعیت را ارزیابی کرد. شایان فر اظهار کرد: ما تا آخرین لحظه امید به زنده بودن این افراد را داریم و تا لحظه ای که خبری از آن ها به دست نیاوریم، لفظ فوت را برای آن ها به کار نخواهیم برد.

ارائه گزارش به وزیر کشور
فرماندار ویژه سبزوار نیز به خبرنگار خراسان گفت: رحمانی فضلی وزیر کشور هم در جریان ابعاد مختلف حادثه قرار گرفته است. احمد برادران ادامه داد: برخی به دنبال حاشیه سازی و برداشت های ناصواب از این حادثه هستند که در این زمینه گزارش روند فعالیت های انجام شده به استاندار و از طریق نماینده مردم سبزوار در مجلس به وزیر کشور ارائه شده است. وی گفت: این حادثه برای مردم سبزوار بسیار غمبار و مهم است و به همین دلیل شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان تمام تلاش خود را برای پیدا کردن افراد مفقود شده به کار می گیرد.

۱۳۹۵/۸/۲

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...