نسخه چاپی

آغاز مذاكره برای لغو روادید بین ایران و روسیه

سفیر ایران در روسیه از مذاكره برای لغو كامل روادید میان دو كشور كه احتمالاً از سال آینده در دستور كار قرار خواهد گرفت، خبر داد.

به گزارش نما به نقل از تسنیم، مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه در خصوص انتشار اخباری مبنی بر وضعیت روادید بین ایران و روسیه نوشت: در چند ماه گذشته اخباری در این مورد منتشر شده است. در این زمینه و برای آگاهی بیشتر هموطنان به چند نکته در این زمینه اشاره می‌کنم:

برای تسهیل رفت و آمد میان دو کشور یک جدول در سه مرحله تدوین شده است؛ در مرحله اول سال گذشته تفاهم نامه تسهیل اعطای روادید میان وزرای خارجه دو کشور به امضاء رسید که بر اساس آن پروسه دریافت روادید کوتاهتر و دریافت روادید طولانی مدت برای بخش‌های تجاری و علمی و گردشگری دو کشور آسان‌تر شد.

مرحله دوم لغو روادید برای گروه‌های توریستی میان دو کشور است که روسیه به ایران پیشنهاد کرده و در جریان کمیسیون مشترک همکاری‌های کنسولی دو کشور که آذرماه امسال در تهران برگزار می‌شود در این زمینه تصمیم گیری خواهد شد. چند سالی است روادید گروه‌های توریستی میان روسیه و چین لغو شده و چنین مذاکراتی میان هند و روسیه نیز در جریان است.

مرحله سوم لغو کامل روادید میان دو کشور است که از سوی ایران آمادگی بیشتری برای این منظور وجود دارد و ممکن است از سال آینده مذاکره در این زمینه نیز در دستور کار روابط دو کشور قرار گیرد.

در نتیجه گسترش روابط، تسهیلات اعطای روادید و همچنین افزایش خطوط پرواز میان دو کشور طی دو سال پیاپی و افزایش تبادل گردشگران میان دو کشور با بیش از صد در صد رشد مواجه بوده است. در حالیکه تا اوایل سال 1393 تنها پرواز ایرفلوت میان مسکو و تهران برقرار بود، از اواسط همین سال پروازها شروع به افزایش یافت، چنانکه در تابستان سال جاری مجموعاً پرواز های منظم شامل ایر فلوت، ماهان، ایران ایر، معراج و تابان به پانزده پرواز در هفته رسید. یک پرواز نیز میان تهران و آستاراخان دایر شد. در کنار اینها بیش از 10 پرواز چارتر در هفته نیز در طول چهارماه از خرداد تا پایان شهریور گردشگران ایرانی را بین تهران با مسکو و سن پترزبورگ جابجا کردند.

شهرهای مسکو، سن پترزبورگ و سوچی به یکی از مقاصد اصلی گردشگران ایرانی تبدیل شده و احتمال افزایش برخی شهرهای دیگر در سال‌های آینده نیز وجود دارد. در سال 1394 حضور گردشگران ایرانی در روسیه 115 درصد نسبت به سال قبل از آن رشد داشته است. در همین سال حضور گردشگران روس در ایران 40 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

آمار مربوط به سال جاری در ماه‌های آینده منتشر می‌شود و انتظار می‌رود رشد مشابهی را نیز در سال جاری شاهد باشیم. حضور بیشتر ایرانیان در روسیه مورد اقبال بخش‌های دولتی و مردمی روسیه قرار گرفته و از جهات فرهنگی نیز با هیچگونه حواشی و عوارض قابل توجهی مواجه نبوده است.

مقامات گردشگری روسیه به صورت متقابل مایل به تبدیل ایران به یکی از مقاصد اصلی گردشگران روسیه هستند که در این راستا رئیس سازمان گردشگری روسیه اخیراً اعلام کرد که ایران یکی از امن‌ترین کشورها برای گردشگران روس است. این در حالی است که مصر، تونس و تا اندازه‌ای ترکیه به دلایل امنیتی دیگر توجه میلیون‌ها گردشگر روس را جلب نمی‌کنند.

در دیداری که روز گذشته (شنبه) با اولگ سافانوف رئیس سازمان گردشگری روسیه داشتم، وی به صورت جدی باور داشت که ایران می‌تواند بخش قابل توجهی از نزدیک به 10 میلیون گردشگر فرهنگی روسیه در سال را جذب کند.

در سال 1394 مجموعاً حدود 30 میلیون گردشگر روس به خارج از این کشور رفته‌اند که بر اساس گفته سافانوف رئیس سازمان گردشگری روسیه، 30 در صد آنها گردشگر فرهنگی هستند.

سافانوف در این دیدار اظهار می‌کرد که وجود پوشش و برخی ویژگی‌های جامعه ایرانی مانع حضور گردشگران فرهنگی روس نیست و آشنایی با این کشور تاریخی، غنای فرهنگی آن و خرید فرش ایرانی و سایر صنایع دستی آن می‌تواند هدفی مهم برای روس‌ها باشد.

رئیس سازمان گردشگری روسیه مهمترین قدم‌هایی که باید از جانب ایران برداشته شود را افتتاح دفتر "ویزیت ایران" در مسکو از سوی سازمان گردشگری و همچنین فعالیت گسترده شرکت‌های فعال ایرانی در فضای مجازی، رسانه‌ای و تلویزیون روسیه می‌دانست.

لازم به یاد آوری است که علاوه بر جامعه عمومی روسیه مسلمانان این کشور با جمعیتی بیش از 20 میلیون نفر می‌توانند یک جامعه هدف برای سفر به ایران باشد.

۱۳۹۵/۸/۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: